Facebook Google+ Twitter

Małżeństwa Jagiełły w książce Iwony Kienzler "Wierny mąż..."

Na życie Władysława Jagiełły w szczególny sposób wpłynęły cztery kobiety. Były to kolejno, Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska oraz Zofia Holszańska. Iwona Kienzler w swojej książce przedstawia ich życie.

Wydawać by się mogło, że kobiety na przełomie XIV i XV wieku niewiele miały do powiedzenia. Zwłaszcza w temacie polityki. Czasami bywało jednak inaczej. Anna Kenzler w swojej książce Wierny mąż niewiernych żon. Władysław Jagiełło, wielokrotnie podkreśla, że żony Władysława Jagiełły miały wielki udział w politycznych decyzjach króla. Już sama Jadwiga, której ślub z Jagiełłą zapoczątkował Unię Polski i Litwy, traktowana była nie jak królowa, a jak król. W momencie koronacji - pisze Kienzler - ustalona została również forma współrządów króla i królowej, aczkolwiek należałoby powiedzieć: kobiety-króla i jej męża. Jagiełło stał się koronowanym królem z pełnią władzy, Jadwiga natomiast pełniła równorzędną władzę jako prawowita dziedziczka królestwa. Wszystkie decyzje, które podejmowane były w latach małżeństwa tych dwojga, musiały zawsze zostać zaaprobowane zarówno przez Jadwigę, jak i Jagiełłę.

Królewskie problemy z kobietami

Kienzler w niezwykle ciekawy sposób przedstawia życie każdej z żon Jagiełły. W sposób bezstronny stara się ukazać motywy ich działań oraz realia ówczesnych czasów. Opowiada o codziennym życiu na dworze, z mężem, który wyżej ceni sobie polowania niż wypełnianie małżeńskich obowiązków. O każdej z czterech żon Jagiełły krążyły różne plotki, zarzucano im zdrady, czy krzywoprzysięstwo. W swojej obronie, jedna z nich (Zofia Holszańska ) musiała nawet złożyć tzw. "przysięgę oczyszczającą". Stanowiła ona rodzaj dowodu, ponieważ miała charakter samoprzekleństwa. Oznaczało to, że osoba, która ją składała, w przypadku poświadczenia nieprawdy, nakładała sama na siebie przekleństwo wiecznego potępienia.

Z portretu Jagiełły, który rysuje Kenzler, wyłania się postać króla, który ceni doświadczenie i radę swoich żon. I choć, według badań, Jagiełło szczerą miłością obdarzył tylko jedną ze swoich żon-Elżbietę, rady każdej z nich brał pod uwagę. Nawet wtedy, gdy były one dość młode i wydawać by się mogło, mało doświadczone życiowo. Z Zofią Holszańską Jagiełło ożenił się przecież, gdy miał około 60 lat, natomiast ona... 17. Z książki Kienzler można wywnioskować, że Jagiełło był wiernym mężem, ponieważ nie miał zbyt dużych potrzeb seksualnych. Od przyjemności cielesnych wolał polowania. Pewnie zatem nie dziwiłoby, gdyby jego kolejne, młode żony szukały pociechy w ramionach innych mężczyzn. Czy rzeczywiście tak było? Pewnie nigdy się nie dowiemy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.