Facebook Google+ Twitter

Małżeństwo teologii i kulturoznawstwa

Teologia wydaje się być odległa od współczesnego świata jako sfera dogmatów i miejsce władzy kostycznych profesorów teologii. Ale to niecała prawda, teologia chce być też widoczna i modna. Jak choćby kulturoznawstwo.

Teologia kojarzy się często ze sposobem myślenia nie nadążającym za przemianami współczesnego świata. Coraz częściej słychać głosy o kryzysie Kościoła, który – szczególnie w Polsce – pozostaje zachowawczy, tradycyjny, skupiony na przyszłości. Ten nurt krytyki Kościoła zwyciężył poniekąd w sukcesie Ruchu Poparcia Palikota.

Tymczasem aktywność Kościoła w Polsce jest różnorodna, wystarczy zerknąć na działalność Wydziału Teologicznego UKSW. Dzięki działającemu tam od 2005 roku Instytutowi Wiedzy o Kulturze teologia tłumaczona jest na język kultury, wsłuchuje się w impulsy płynące z kulturoznawstwa, dialoguje z diagnozami współczesności, współpracuje, zamiast zamykać się w twierdzy doktryny. Teologia otwiera się na kulturoznawstwo, a z drugiej strony nie pozostają temu dłużni również kulturoznawcy, proklamując coraz częściej „zwrot teologiczny” w obrębie studiów nad kulturą.

Ciekawym wyrazem tych tendencji okazała się zapoczątkowana przez Wydział Teologiczny UKSW teologiczno-kulturoznawcza debata nad kulturą wizualną, która doprowadziła do szeregu konferencji, seminariów i której owocem jest książka „Kultura wizualna – teologia wizualna”. Książka ta, prezentująca nowatorskie studia nad dziedzinami kultury wizualnej z perspektywy kulturoznawczej i teologicznej (m. in. zagadnienia filmu, teatru, sztuk plastycznych, cyberkultury i wielu innych) właśnie ujrzała światło dzienne i doczeka się uroczystej promocji. Będzie ona miała miejsce 9 listopada w auli UKSW przy ul. Dewajtis 5, w czasie zorganizowanej przez Wydział Teologiczny konferencji pod hasłem: "Płaszczyzny współpracy teologii i kulturoznawstwa ze szczególnym uwzględnieniem kultury wizualnej".

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.