Facebook Google+ Twitter

Mam już dość tych bluzgaczy. Ratunku!

Nie zamierzam moralizować. Szukam skutecznego sposobu by uwolnić publiczną przestrzeń od chamstwa, które opanowało ją w stopniu już niewyobrażalnym. Kur... Pierd... Jeb... To dobiega zewsząd. Nie macie już tego dość?

 / Fot. Pinger.plPociąg relacji Katowice - Warszawa. Dwaj panowie przy stoliku w wagonie "Warsu" toczą ożywioną rozmowę. Pierwszy peroruje: K..., mówię ci, to jest zajeb... projekt. No, k... po prosty wyj.. w kosmos.
- A jak znów będzie pier..., że coś mu nie odpowiada? - pyta ten krócej obcięty.
- Ch... z nim, pójdziemy z tym do Marka - odpowiada pierwszy.
Norma? Patrzę na nich, nie wyglądają na meneli. Mówią głośno, nie krępując się w najmniejszym stopniu. Napotykam wzrok siedzącej naprzeciwko mnie dziewczyny. Unosi brwi, po chwili znów czyta książkę.

Tramwaj "17", Mokotów, grupka chłopaków, tak na oko po 17-18 lat. Dyskusja o dziewczynie. Bluzgi lecą ciurkiem. Nie, nie mówią źle o niej. Ale kur... jak przecinek, co trzeci wyraz.

Pociąg do Wrocławia. Przedział nabity, siedzą obok dwaj młodzi faceci. Studiują, obaj też pracują w instytucjach finansowych. Opowiadają sobie o szczegółach transakcji, o stosunkach panujących w obu firmach. Klną tak, że nie wytrzymuję. Proszę najbliższego, by przestał bluzgać.
- Wcale nie bluzgam - odpowiada. Ale przestaje.

Jak dla mnie, zaszło to już za daleko. Nikt nie boi się kodeksu wykroczeń, uznania za prostaka, potępienia, zwrócenia uwagi. Bo boimy się my. I nic w tym dziwnego. Jak więc reagować? Proponuję ośmieszać. Na masową skalę. Najpierw wymyślać hasła, obrazy, potem wybrać z nich najlepsze, znaleźć partnerów, który wyłożą na to pieniądze i dadzą miejsca reklamowe, a na koniec w całej Polsce rozlepić plakaty, wyświetlić bannery... Lidka Raś rzuciła pierwsze hasło: "Po jedenaste - nie przeklinaj". Kto ma lepsze pomysły? Kto jeszcze w to wchodzi? "Stop bluzgaczom!" Może uda się spiąć wszystko do 17 grudnia, "Dnia bez przekleństw" : ) Zaczynamy.

Czytaj także: Stop wulgaryzmom!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (67):

Sortuj komentarze:

Osobiście nie mam nic przeciwko przekleństwom. Stały się nieodłączną częścią polskiego, zresztą nie tylko polskiego, języka. Wiem, kiedy można wtrącić "kur...", a kiedy nie wypada tego słowa użyć. Grając w karty z kolegami u siebie w domu, "kur..." lecą co chwilę, gdybym jednak grał z tymi samymi kolegami w karty w knajpie (co jednak się nie zdarza) uważałbym na język. Przekleństwa były (choć w mniejszym stopniu), są i - 'stety' lub niestety - będą się pojawiały w rozmowach wszystkich - dziennikarzy, taksówkarzy, kominiarzy, policjantów, przestępców, polityków, księży itp., itd...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Psiajucha, skurczybyk, dunder świśnie,cholera jasna, jasny gwint, to stare przekleństwa, z literatury( trzy pierwsze konkretnie z Sienkiewicza) noblisty, jakby nie było. Nie oburzały nikogo , bo nie dotykały w sposób wulgarny w podtekście i znaczeniu sfery "brzydkiej" czyli dziś nazwalibyśmy seksualnej....

Komentarz został ukrytyrozwiń
aekielski
  • aekielski
  • 25.09.2010 11:29

Taka moda,przejdzie z czasem. Mamy zdolną młodzież, jak to w lot pojmują znaczenie tych jakże skomplikowanych pojęć.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje za komentarz! Trzeba uświadomić ludzi, że przeklinanie to patologia. Trzymam kciuki i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

K..., używa się w Polsce zamiast przecinka! Skąd to się bierze?? Myślę że wbrew powszechnemu mniemaniu (całuję w rączkę) jest to niski stopień mniemania "chłopów" o Płci przeciwnej! Pozostałości wysokiego mniemania mężczyzn o sobie...Proszę się nie martwić Panie Kowalski - to minie...!Niech no tylko kobiety przejmą władzę w państwie i na kierowniczych stanowiskach w firmach;)) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 23.09.2010 09:13

Rymowanka Ireneusza, to świetna pożywka dla jakiegoś znanego rappera. Oni są przez młodzież słuchani, więc warto spróbować, aby kogoś z nich namówić na zaśpiewania w tym stylu. Mają swoje blogi, strony www, wielu z nich jest po studiach... Może jeden z nich jest zaprzyjaźniony z kimś z naszego grona?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do stanu wrzenia doprowadzają mnie wulgaryzmy w ustach tzw. inteligencji. Dziś z konieczności (miejsce publiczne) musiałam wysłuchać jeremiady studentki, która właśnie oblała egzamin z filozofii. Wypowiedź była gęsto przetykana nieszczęsnymi ...rwami, a na dodatek pod względem poprawności językowej pozostawiała wiele do życzenia (m.in.: "spojrzał się na mnie", "te pytanie", "mi się już nie chce"). Od przyszłych elit intelektualnych musimy wymagać nie tylko określonej wiedzy i umiejętności, ale również kultury bycia i słowa. Tylko jak to wyegzekwować?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W czasach, gdy byłam dzieckiem, czy nastolatką nigdy nie słyszałam z ust dorosłych, normalnych osób słów ordynarnych. Klęli menele, młodzi chłopcy (wyłącznie w swoim gronie i broń Boże przy dorosłych) i małe dzieci do czasu aż im tego rodzice nie zakazali. Ktoś, komu wymknęło sie takie słowo - czuł się zawstydzony i zażenowany.Nigdy nie słyszałam słów wulgarnych ani z radia ani z telewizora, nie klęli również bohaterowie filmów, nawet, gdy był to film np. o żołnierzach (a wiadomo było, że w wojsku używa się mocnych słów). Słów tych również nie było ani w prasie ani w literaturze. Jeśli trzeba było ich użyć - były kropeczki. Kto się domyślił, jakie to słowo, to się domyślił, kto nie - trudno. Teraz - każda współczesna książka czy film - naszpikowane są tymi słowami. Być może tu jest właśnie źródło, z którego słowa te tak się rozpowszechniły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli miałabym odpowiedzieć na pytanie, jakie słowo jest najczęściej używane w języku polskim, niestety musiałabym odpowiedzieć "k...". Ileż to razy na dworcach europejskich, w sklepach poznaje się Polaków własnie po tym wulgaryźmie.
Po prostu wstyd i nic wiecej. Aż w uszach boli...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2010 21:42

Wiecie co? Należę do osób które NAPRAWDĘ nie przeklinają, ale po dzisiejszej współpracy z W24 chce mi się wyć...... Pomimo to nie przeklinam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.