Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5405 miejsce

Mam na imię Michalina. M-I-CH-A-L-I-N-A!

Niejednokrotnie spotkałam się z tym, że gdy ktoś słyszy moje imię po raz pierwszy, często prosi mnie o powtórzenie. A jak czują się ludzie o całkiem nietypowych imionach?

Otwarcie wystawy "Gdzie mój dom, gdzie moje miasto", organizowanej przez Fundację Moje Wojenne Dzieciństwo i Fundację Polsko-Niemieckie Pojednanie. Na zdjęciu. prezes Fundacji Moje Wojenne Dzieciństwo Eulalia Rudak. / Fot. PAP/Paweł KulaNa początku miałam być Michałem. Tak postanowiła rodzina. Jednak mama, śmiejąc się, mówiła: "Zobaczycie, będzie Michalina". No i jest Michalina. Nietypowe, oryginalne imię, ale właśnie za to je lubię. A jaki stosunek do swoich imion mają inne osoby, które częściej niż ja potrzebują je powtarzać lub literować?

Większość ludzi, których imiona nie znajdują się w czołówkach list najpopularniejszych, lubi taką sytuację. Betina Adamek, studentka Akademii Medycznej w Katowicach, deklaruje: - Lubię swoje imię, ponieważ jest bardzo osobliwe i dlatego dużo ludzi mnie zapamiętuje, a to jest bardzo pomocne w nawiązywaniu kontaktów. Pacyfik Rostworowski podaje inny powód, dla którego lubi swoje imię: - Moje imię jest tak rzadkie, że gdy ktoś zawoła "Pacyfik!" to wiadomo, że na pewno chodzi o mnie.

Skąd jednak w ogóle biorą się pomysły, żeby nadawać dzieciom imiona inne niż te, które słyszy się na każdym podwórku? - Jestem dumna z tego, że tata dał mi takie, a nie inne imię - twierdzi licealistka Cynthia Listowska. - Tata twierdzi, że zrobił to, bo bardzo się mu spodobało, gdy je pierwszy raz usłyszał. Ponadto chciał, by było uniwersalne i brzmiało tak samo we wszystkich językach.

Powody innych rodziców należą do bardziej prozaicznych. Nie bez wpływu na wybór imienia dziecka pozostaje na przykład moda, o czym mówi Adolfina Przybylska. - Kiedy narzekałam, że nie lubię swojego imienia, moja mama tłumaczyła mi, że w dawnych czasach było ono bardzo modne. Ciekawą historię o nadaniu swojego imienia prezentuje Waltrauda Wicher: - Miałam mieć na imię Gabriela, ale ojciec zapomniał, jakie to miało być imię i dał takie, które mu przyszło do głowy.

Z kolei Betinie Adamek imię wybrała siostra, która będąc na koloniach spotkała Niemkę Betinę i namówiła rodziców, by zamiast Marii mieli w domu Betinę. Choć wydawać by się mogło, że dzisiaj tradycja nie odgrywa już roli w nadawaniu imion, to siedemnastoletni Grzmisław swoje nietypowe imię odziedziczył po przodkach, a Saturnin Kołkiewicz po zmarłym bracie ojca.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (31):

Sortuj komentarze:

Damian Rząsa
  • Damian Rząsa
  • 07.12.2010 18:35

zdrobnienie do Michalina to Miśka,Misia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pod tym tekstem to akurat imię Anna wydaje się jakieś dziwne ;P

Komentarz został ukrytyrozwiń
michaś .
  • michaś .
  • 03.10.2010 18:41

też nazywam się Michalina i lubię swoje imię .
ogólnie lubię imiona mało spotykane typu :
Jonatan , Krystian , Ksawery , Marina , Nikola , Marietta .

a znajomi najczęściej mówią do mnie :
Michasia , Misia - chociaż tego nie lubię , Michaś , Miśka .

+ jeszcze nigdy nie spotkałam się z osobą która nie potrafiła wymówić mojego imienia :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Miśka Rejtyn
  • Miśka Rejtyn
  • 25.09.2010 14:04

ja też mam na imię Michalina. Czasami na mnie wołają Misiek, Miśka, Michaśka, ale strasznie nie lubię "Michasi".
Pozdrowienia dla wszystkich Miśków! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje imię również nie jest bardzo popularne. Często przy pierwszych spotkaniach mylą mnie z ,,Sandrą".

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Witam,

nasi użytkownicy muszą (zgodnie z regulaminem) podawać prawdziwe imiona oraz nazwiska. Czy Pani prawdziwe imię to Livia?Pozdrawiam,

Agnieszka Gierczak"


To mnie dobiło.... ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 01.03.2009 09:12

+ Bardzo mi się podoba Twój artykuł Michalino. Ja swojego syna nazwałam Petroniuszem i jest zadowolony ze swojego imienia. A kiedyś w towarzystwie spotkał ... Nerona. Przy wyborze kierowałam się własnym gustem i literackim sentymentem, ale rozważyłam także brzmienie, "szokowość", możliwe zdrobnienia, aby nie narazić dziecka na przykrości. Wyszło mi pozytywnie i w życiu się sprawdziło.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ciekawy temat i ujęcie - ja mam akurat to najpopularniejsze imię - Anna, ale i tak zawsze uwazałam je za wyjątkowe, choćby z tego tytulu, ze naczęściej nadawane bohaterkom - zwł.filmowym. Podobno z sanskrytu, gdzie znaczy ta, ktora gra, co wydalo mi się niezwykłym zbiegiem okoliczności..
Polecam wszystkim poetycki "Alfabet Imion" Kazimiery Iłłakowiczówny. Nawiasem mówiąc, to moje drugie - odrzucone imię, dodane z racji urodzin "na Kaziuka" - brr!

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) Iwo fajne imię.

Komentarz został ukrytyrozwiń

a do imienia Iwo mam sentyment :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.