Facebook Google+ Twitter

Mama po urlopie. Jak sobie poradzić z powrotem do pracy?

W życiu każdej młodej mamy przychodzi taki moment, że musi rozstać się ze swoim maleństwem. Powrót do pracy jest ciężki nie tylko dla mamy. Dzieci też odczuwają brak naszej obecności.

Jak długo z maluszkiem

Urlop macierzyński przysługuje każdej młodej mamie. Jeszcze niedawno czas poświęcony na opiekę nad naszym maleństwem wynosił jedynie 20 tygodni. Od stycznia 2010 roku możemy skorzystać z dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 2 tygodni. Okres ten będzie systematycznie zwiększany aż do 2014 roku i wyniesie wówczas 26 tygodni.

Urlopy macierzyńskie zostaną wydłużone do 26 tygodni

Urlop macierzyński może zostać udzielony pracownicy już dwa tygodnie przed planowaną datą porodu, najczęściej jednak młode mamy decydują się na jego rozpoczęcie dopiero w dniu fot.Daisy Romwall / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/98/Daisy_Romwall_from_Morro_Bay,_United_States.jpgprzyjścia dziecka na świat. Mimo wszystko taka długość urlopu oznacza, że świeżo upieczona mama będzie musiała rozstać się ze swoją pociechą, kiedy ona nie będzie miała skończonych nawet 6 miesięcy. Każda mama z pewnością zgodzi się, że aktualne 22 tygodnie urlopu macierzyńskiego to stanowczo za mało.

Więcej czasu mogą spędzić z dzieckiem mamy, które zdecydują się na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Niemniej jednak po wykorzystaniu wszystkich tych możliwości pozostaje jedynie urlop wychowawczy. Jego długość wynosi maksymalnie 3 lata. Niestety, ten rodzaj urlopu jest bezpłatny. W trakcie urlopu wychowawczego pracownica nie dostaje wynagrodzenia, może natomiast otrzymać wsparcie socjalne dla rodziny w postaci zasiłku wychowawczego, ale przysługuje ono tylko w przypadku spełnienia odpowiedniego kryterium dochodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.11.2010 21:28

Dlatego też tekst pochodzi z Twego wnętrza, jest szczery, piszesz z pełnym przekonaniem. Życzę powodzenia i dużo zdrowia dla Ciebie i Twoich pociech. No i oczywiście wsparcia ze strony męża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

:) to miło Panie Kazimierzu. Tak się składa, że jestem właśnie na takim etapie (może dlatego tak lekko się czyta?) Końcówka macierzyńskiego, urlop wypoczynkowy, czekanie na miejsce w żłobku... Jeden urlop macierzyński mam już za sobą. Bardzo jestem ciekawa jak tym razem się wszystko potoczy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.11.2010 17:54

Lubię czytać Twoje teksty.
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.