Facebook Google+ Twitter

Mammobus w Siemianowicach - dla zdrowia!

13 i 14 października na terenie Siemianowic Śląskich kobiety w przedziale wiekowym 50-69 lat miały możliwość wykonania bezpłatnego badania mammograficznego.

Mammobus NFZu w Siemianowicach Śląskich / Fot. Kuba Zmorzyński - Z darmowego badania mammograficznego trzeba korzystać zawsze, jeśli jest okazja - powiedział mi Tomasz Świewoda, który zapisywał kobiety na badanie. Dowiedziałem się jeszcze kilku banalnych, ale jakże ważnych informacji, których udzielił mi Pan Tomasz:

Dlaczego z tych darmowych badań mogą skorzystać tylko kobiety od 50 do 69 roku życia ?

To NFZ ustalił taką grupę wiekową, najbardziej skłonną do występowania raka piersi. Dlatego ta populacja kobiet powinna być zbadana w jak najszerszym kręgu. NFZ i Urząd Miasta Siemianowic wysłali zaproszenia listowne do tych Pań, żeby po prostu mogły skorzystać z badań kiedy my tutaj jesteśmy mammobusem.

A co jeżeli znajdzie się osoba, która nie spełnia tych kryteriów wiekowych, a chciałaby zrobić badania, ile za to zapłaci i czy może je wykonać w Mammobusie, który właśnie dziś tutaj stoi ?Oczywiście, może wykonać u nas. Badanie kosztuje 60 zł i można je zrobić także w normalnej poradni. Natomiast jeśli lekarz da skierowanie, wtedy takie badanie robi się w placówce stacjonarnej, bezpłatnie.

Ile czasu czeka się na wyniki ?
Do trzech tygodni. Pacjentka dostaje pełny opis od lekarza radiologa, plus cztery zdjęcia. Opis zawiera między innymi rady dla kobiety jak ma postępować w wyniku jakiś komplikacji, tzn. czy ma zgłosić się na badanie do ginekologa czy badanie usg.

Jakie szanse na wyleczenie ma kobieta, która jest w początkowym stadium choroby ?

W tej chwili są to bardzo duże szanse, u nas morfologia jest na takim poziome, że nie ma żadnych komplikacji jeśli chodzi o zabiegi.

Jakie rady chciałby Pan przekazać głównie naszym czytelniczkom ?

Czym wcześniej wykryta jakaś zmiana w piersi, tym większa szansa na wyleczenie. Nie ma co zwlekać, każde badanie to pewność i ochrona normalnego życia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Piotrze - gratuluję podjęcia tak poważnego tematu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.