Facebook Google+ Twitter

Mammografia i cytologia na Dzień Kobiet

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2009-03-08 23:44

Kobiety nie dbają o swoje zdrowie, bo zawsze wydaje im się, że są sprawy ważniejsze: dzieci, mąż, praca, dom. Kiedy już decydują się na badanie – często jest już za późno...

Warszawa. Cytomammobus przed Arkadią - badania na Dzień Kobiet. / Fot. Ewa Krzysiak W Polsce rak zbiera coraz większe żniwo. I tak co roku rak piersi wykrywany jest u około 12 tysięcy kobiet. Wiele kobiet się nie bada, "bo zawsze wydaje im się, że są sprawy ważniejsze: dzieci, mąż, praca, dom. Kiedy już decydują się na badanie – często jest już za późno ” (dr med. M Michalska)

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w kilku miastach Polski pod hasłem "Zrób sobie prezent. Zadbaj o zdrowie" trwała weekendowa akcja profilaktyki raka piersi.

Kobiety (w wybranej grupie wiekowej - cytologia dla kobiet w wieku 25-59 lat; mammografia dla kobiet w wieku 50- 69 lat - i dla tych, które nie korzystały z programu w ciągu 2 ostatnich lat) mogły w sobotę albo niedzielę wybrać się do jednego z centrum handlowych na badanie mammograficzne lub/i cytologiczne. Można je było wykonać w ustawionym przed centrum cytomammobusie. Nad jakością badań czuwali specjaliści z Centrum Onkologii w Warszawie. Wyniki badań po opisaniu przez specjalistów zostaną w ciągu 2 tygodni wysłane do pacjentek

Cytomammobus jest pierwszą nowoczesną konstrukcją i jak zapewniano przeprowadzone badania są wysoce profesjonalne i wiarygodne. Kobiety, które zdecydowały się na badanie mają nadzieję, że nie zdarzą się takie sytuacje jak opisane przeze mnie w artykule Zrób mammografię! Ale gdzie?

Z badań mogły skorzystać także osoby niepełnosprawne. W Warszawie przed Arkadią, mimo zimnej pogody i długiego oczekiwania w kolejce, na badanie przyszło dużo kobiet. Niestety, niektóre musiały odejść z kwitkiem, ponieważ nie mieściły się w danym przedziale wiekowym.

O badaniu dowiedziały się z prasy (np. "Super Ekspressu" czy "Rzeczpospolitej"). Stwierdziły, że informacje tam zawarte wprowadziły je w błąd. Podawano, że badaniom mogą poddać się wszystkie kobiety w wieku 25-69 lat. Dopiero na miejscu dowiedziały się szczegółów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Cytomammobus to raczej pomieszczenie przeznaczone do badania kobiet:)
Osoby wykonujące badania ubolewały, ze nic nie mogą panom zaproponować ( bo niektórzy towarzyszyli swoim kobietom, które zdecydowały się zbadać.
O badaniach dla kobietach więcej słychac, bo chyba statystycznie jest ich więcej.

A stwierdzenie "umierać mają samotni i opuszczeni - bo jeśli już są chorzy, to stają się nie potrzebni" mozna przypasować do każdego chorego człowieka niezależnie od wieku i płci.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe tylko dlaczego nie zorganizowano badań prostaty na dzień Mężczyzn ? Może dlatego, że w naszym społeczeństwie mężczyznom nie wolno chorować, a umierać mają samotni i opuszczeni - bo jeśli już są chorzy, to stają się nie potrzebni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.