Facebook Google+ Twitter

Mamy dwóch Bezbłędnych Dwudziestolatków

Ogólnopolski Konkurs Ortograficzny Dyktando 2007 w Katowicach zakończony, nagrody rozdane, tegoroczni zwycięzcy wracają do domu z pokaźną sumą.

/ Fot. http://www.dyktando2007.com.pl/img/logo.png / Fot. plakatTekst tegorocznego ogólnopolskiego dyktanda – jak zwykle trudny i niemal niemożliwy do przeczytania na głos – nasycony był szeleszczącymi polskimi dwuznakami i wyrazami obcymi. „Nietzsche”, „Saint-Saëns”, „chow-chow”, „przepoczwarzyć się”, „ekspingpongista”, „crescendo”, „rendez-vous”, „rondo capriccioso”, „abchaski” – to tylko część słów-pułapek, które znalazły się w „Dyktandzie Uchatki” autorstwa Renaty Żemojcin z Opola.

Z wybitnych osobistości polskiego językoznawstwa na dyktandzie byli obecni: profesor Walery Pisarek (UJ), który odczytał uczestnikom tekst dyktanda, dalej profesorowie: Jerzy Bralczyk i Andrzej Markowski (UW) oraz Edward Polański (UŚ). Za to Jana Miodka (UWr) najwyraźniej zabrakło. Konkurs prowadziła popularyzatorka kultury języka polskiego, wicemarszałek Senatu Krystyna Bochenek.

Wśród piszących dyktando znaleźli się także polscy piękni dwudziestoletni (w sam raz na jubileusz dyktanda), m.in.: była prezydentówna Ola Kwaśniewska, tancerka Edyta Herbuś, modelka Karolina Malinowska, lekkoatleta Marek Plawgo, czy aktorzy Mateusz Damięcki i Adam Fidusiewicz.

Po sprawdzeniu "Dyktanda Uchatki" okazało się, że potrzebna jest jednak dogrywka. Dwadzieścia jeden najlepszych osób napisało więc jeszcze jedno krótkie dyktando. Z nich najlepiej poradzili sobie: Katarzyna Szkaradnik i Patrycjusz Pilawski z województwa śląskiego – oboje zajęli I miejsce ex aequo, otrzymując główną nagrodę w postaci 20 000 zł (do podziału na pół...) i tytuły Bezbłędnych Dwudziestolatków. Nadano również 19 wyróżnień po 1000 zł.

Reszcie uczestników pozostaje jedynie wertować „Słownik ortograficzny” Polańskiego, stary dobry „Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych” Kopalińskiego oraz spróbować ponownie za rok.

Czytaj więcej:
Jubileuszowe dyktando, czyli ponaddwuipółletni superrozczochraniec

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ha, coś czuję, że odnalazłabym się w tym dyktandzie. „Saint-Saëns”, „crescendo”, „rondo capriccioso”, to dla mnie przysłowiowa bułka z masłem - codziennie obracam się wokół tych wyrazów z racji swojego muzycznego zawodu :-)

A za tekst plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla bezbłędnych i dla autorki za ciekawą relację :) +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.