Facebook Google+ Twitter

Mamy kota... na punkcie kota

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2012-02-20 13:43

"Jak długo żyje mysz? - To zależy od kota". 17 lutego po raz siódmy obchodziliśmy Światowy Dzień Kota.

Niko / Fot. Małgorzata RokickaŚwięto to zostało zapoczątkowane we Włoszech w 1990 roku. Z portalu Wikipedia.pl możemy się dowiedzieć, że miało ono na celu podkreślić znaczenie tego zwierzaka w naszym życiu, wykorzystywane było również, aby nieść pomoc bezdomnym kotom. Obchody tego święta w Polsce zapoczątkował Wojciech Albert Kurowski (m.in. redaktor naczelny miesięcznika "Kot", prezes Polskiej Federacji Felinologicznej Felis Polonia oraz główny propagator akcji pod hasłem "Rasowce - dachowce", podczas której zbierane są dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom).

Krótka historia


Jak czytamy na stronie koty.zafriko.pl, za przodka rodziny kotów uważa się cywetę - drapieżnego ssaka z rodziny łaszowatych. Ok. 40 mln lat temu pojawiło się zwierzę o długim ogonie i łapach, które było półcywetą i półkotem. Od naszych dzisiejszych pupilów różniło się przede wszystkim sposobem poruszania, do którego używało całych stóp. Dopiero 28 milionów lat później zaczęły się pojawiać pierwsze koty odpowiadające współczesnym. Co ciekawe koty zostały udomowione ok. 5 tys. lat temu.

Kot w naszym życiu


Nawet jeśli nie mamy swojego futrzaka, w jakimś stopniu towarzyszą nam one na co dzień. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby przesądu o czarnym kocie przebiegającym drogę. Nie tylko w naszej kulturze popularne są takie zabobony. Na stronie portalu cats.alpha.pl możemy przeczytać o tym, że niektórzy Amerykanie twierdzą np. że kiedy zobaczymy białego kota nocą, powinniśmy mieć się na baczności, jednak jeśli ten sam nam się przyśni, będziemy szczęśliwi. Wśród Brytyjczyków popularny jest przesąd mówiący, że gdy kot myje się za uszami, będzie padało. Natomiast Włoch za dobry znak odczyta kocie kichnięcie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Mysz ma się świetnie prawie jak disnelowska MM, a to dlatego że dzisiejsze koty boją się nich dokłanie tak jak ich właścicielki :-D

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Misia-
jak się z tym czujesz. Masz satysfakcje, ze autorka usunęła profil?

Komentarz został ukrytyrozwiń
do Misia
  • do Misia
  • 21.02.2012 14:37

i to cie tak zdenerwowalo? Kazdy autor w24 moze pod tekstem umiescic baner reklamowy, ze swoja reklama albo czyjas, wiec co w tym zlego, ze tak zrobila? I nie uwazam zeby artykul nic nie wnosil, ja dowiedzialem sie z niego wielu ciekawych rzeczy, ktorych wczesniej nie wiedzialem

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.02.2012 11:29

Pomijając fakt, że artykuł napisałam jakiś czas temu tylko przez 3 dni był moderowany - dzień kota był 17go ale w całej Polsce był obchodzony przez cały weekend, i było w związku z nim organizowanych wiele akcji, więc wnioskuje, że "kogoś" to jednak obchodzi. Aczkolwiek to, że artykuł ukazał się teraz a nie 17go - po pierwsze nie jest on o dniu kota tylko bardziej o tym jak był on obchodzony, poza tym jest więcej informacji o kotach niż o tym dniu, które wydaje mi się nie wszyscy znają. Nie musi Ci się podobać mój artykuł i masz prawo do swojej oceny i ja to szanuje, ale sposób w jaki to piszesz mówi sam za siebie. Niczego nie "zerżnełam", interesują mnie te zwierzęta i posiadam jakąś wiedzę na ich temat, którą połączyłam z wiedzą innych, lojalnie podając źródła. Masz spore braki, w wiedzy na czym polega dziennikarstwo obywatelskie. Ludzie piszą tutaj bo chcą się podzielić czymś z innymi. Nikt nie zmusza Cie do czytania artykułów na tematy, które Cię nie interesują. A tak na marginesie, mam licencjat z Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, więc nie jest to "moje amatorskie dziennikarstwo zwane szumnie "obywatelskiem"". Posiadam wiedzę na ten tenat, ale cały czas się uczę i właśnie to staram się tutaj zrobić. Jeśli nie zauważyłaś przy moim nazwisku jest ikonka "debiutant".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Misia
  • Misia
  • 21.02.2012 01:36

Zerżnęłaś co o tym dniu trąbili inni by dopiero teraz zabrać się za temat i na tym polega te twoje amatorskie dziennikarstwo zwane szumnie "obywatelskim".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.