Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamy wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Foto CC, Autor: ArturImiolczyk
To, co przez lata spędzało sen z oczu polityków, zaczyna odchodzić w przeszłość. Jest fundamentalna zmiana bezpieczeństwa energetycznego Polski, w tym też kształtowania polityki cenowej, surowca gazowego z Rosji.

Nadchodzi lepszy czas zaopatrzenia Polski w rosyjski gaz. Już w kwietniu 2014 roku będziemy mieli możliwość pozyskiwania tego surowca, z przesyłu gazociągiem Jamalskim, z Niemiec do Polski. "Fizyczny rewers" będzie oznaczał w praktyce bardzo silne "wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju". Rewers w tym przypadku, jako oznaka czegoś odwrotnego, to – zdaniem ekspertów - także istotny dla nas element budowania rynku gazu.

Według mediów, informacja polskiego Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i niemieckiego odpowiednika GASCADE Gastransport GmbH, jest dość ogólna i lakoniczna. Obie spółki poinformowały o planach przeprowadzenia w najbliższych miesiącach, dwóch aukcji na przesył gazu. Pierwsza na okres: kwiecień 2014 - czerwiec 2014, druga na: lipiec 2014 - wrzesień 2014.

Ustalono też, że będzie można przesyłać około 282,6 tys. metrów sześciennych gazu, na godzinę. Rozpoczęcie aukcji zaplanowano na 24 lutego 2014 roku. Aukcja oznacza w praktyce, możliwości przyjęcia i wykorzystania zdolności przesyłu gazu przez Polskę, z kierunku niemieckiego.

Jak podkreślają komentatorzy, taka możliwość zaistniała po raz pierwszy. Dotychczas działał na gazociągu Jamalskim tylko tzw. teoretyczny, czyli wirtualny rewers. Bo, wprawdzie polska firma mogła kupić gaz od niemieckiej, ale musiała go odebrać na granicy z Białorusią, a w dodatku nie była to usługa ani możliwość ciągła.

Dlaczego dla nas "fizyczny rewers" jest tak bardzo istotny? Po pierwsze: jest to kwestia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Nie można bowiem wykluczyć, np. dużej awarii systemu gazowego w Rosji. W takim przypadku, mogłoby do Polski napływać z dalekiej Rosji, znacznie mniej od zamówionych ilości gazu. A więc fizyczny rewers zmniejsza ryzyko niedoboru lub braku gazu w naszym kraju z przyczyn losowych.

Po drugie: wiadomo, że polski rynek gazu, rozwija się dość wolno. Powód - brak możliwości przesłania do Polski dużych ilości gazu, z innych niż rosyjskiego, kierunków. Rewers to także możliwość, że firma z Polski będzie mogła kupić gaz, w którymś z europejskich centrów gazowych i przesłać go bez przeszkód do naszego kraju. Efektem znaczącym uruchomienia rewersu, może być również większa swoboda i elastyczność cenowa i płynne reagowanie na ruchy handlowe, na rynkach gazowych innych krajów.

Uruchomienie rewersu fizycznego stało się możliwe, dzięki podpisaniu umowy inwestycyjnej między spółkami gazowymi: niemiecką i polską. Umowa dotyczyła rozbudowy stacji pomiarowej Mallnow, która gwarantuje techniczną możliwość przesyłu gazu ziemnego gazociągiem Jamalskim, z Niemiec do Polski.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto