Facebook Google+ Twitter

Mamy złoty medal w kolarstwie juniorów!

Wczoraj zakończyły się mistrzostwa Europy w kolarstwie juniorów. Polki, Aleksandra Drejgier i Kornelia Mączka zostały mistrzyniami Europy w sprincie drużynowym kobiet.

Rozgrzewka zawodnika / Fot. Katarzyna ŁęckaAleksandra Drejgier i Kornelia Mączka wywalczyły wczoraj na torze kolarskim w Pruszkowie złoty medal w sprincie drużynowym. Przy dopingu publiczności osiągnęły czas 35,495 sekundy ze średnią prędkością 50,711 km/h.

W finale pokonały Francuzki, które zajęły drugie miejsce, zaś brązowy medal przypadł Rosjankom. Kornelia Mączka jest wicemistrzynią świata juniorek w sprincie drużynowym, natomiast Aleksandra Drejgier w 2007 roku wywalczyła cztery medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie w Szczecinie.

Dziewczyny zdobyły wczoraj jedyny złoty medal dla naszej polskiej reprezentacji. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła siódme miejsce z jednym złotym, jednym srebrnym i trzema brązowymi krążkami. Najwięcej medali, bo aż 23 zdobyła Wielka Brytania ( w tym 10 złotych). Na drugim miejscu sklasyfikowała się Francja, a zaraz za nią Rosja.

Zawody trwały od 3 do 7 września. Przez pierwsze trzy dni odbywały się niemal same eliminacje. Finały i wręczanie medali mogliśmy oglądać w weekend. Do Pruszkowa przyjechały 24 reprezentacje krajów europejskich m.in. Estonia, Gracja, Białoruś, Niemcy, Szwajcaria.

W konkurencji kobiet „scratch” poniżej 23 lat złoty medal zdobyły przedstawicielki dwóch różnych państw. Dlatego w tym przypadku mieliśmy okazję wysłuchać jednocześnie hymnów Wielkiej Brytanii oraz Niderlandów. Zawodnicy zaliczyli też wiele wypadków, które na torze kolarskim wyglądają dość groźnie. Jeden z uczestników prawdopodobnie złamał bark i został sprowadzony z toru z pomocą opieki medycznej. Takie kolizje zdarzają się najczęściej w wyścigach długodystansowych, gdzie ściga się duża liczba zawodników.

Nie obyło się także bez wpadki. Uroczystość wręczania medali w konkurencji medison (zwanej też wyścigiem amerykańskim) mężczyzn juniorów w połowie przerwano. Komputer dokładnie przeliczył czas i punkty zawodników, co spowodowało, że zamiast Rosjan trzecie miejsce zostało przyznane Niemcom. Tym samym młodzi Rosjanie musieli się wycofać, a po brązowy medal jeszcze raz z całą delegacją weszli na podium Niemcy.

Całe zawody odbywały się na nowo wybudowanym torze kolarskim w Pruszkowie. Jego długość wynosi 250 metrów i jest on jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. W marcu odbędą się tam mistrzostwa świata w kolarstwie torowym.

Wyniki Polaków na ME w kolarstwie torowym juniorów

Kobiety, Sprint drużynowy – juniorzy

1. Drejgier Aleksandra, Mączka Kornelia POL
2. Baudacci Magalia, Monyauban Olivia FRA
3. Baranova Victoria, Melnichenko Elena RUS

Mężczyźni, Sprint drużynowy – poniżej 23
1. Conord Charlie, Jollet Thierry, Lafargue Quention FRA
2. Hill Steven, Jones Luc, Mitchell Peter
GBR
3. Drejgier Grzegorz, Kasprzyk Karol, Sarnecki Rafał POL

Kobiety, Sprint drużynowy – poniżej 23
1. Clair Sandie, Cuell Virginie
FRA
2. Dabrowska Renata, Janowiak Marta POL
3. Kosheleva Yulia, Strelsova Olga
RUS

Mężczyźni, Sprint drużynowy – poniżej 23
1. Dmitriev Denis, Vasev Stoyan, Yakushevskiy Pavel RUS
2. Crampton Matthew, Daniell David, Christian Lyte GBR
3. Bielecki Maciej, Szymanek Krzysztof, Teklinski Adrian POL

Mężczyźni, wyścig punktowy – juniorzy
1. Bennett Sam IRL
2. Torres Barcelo Albert ESP
3. Kwiatkowski Michał POL

***
Kolarstwo torowe uprawia się na specjalnie do tego zbudowanych rowerach. Posiadają one 28 calowe koła, nie mają natomiast hamulców ani przerzutek. Kolarstwo składa się z wielu konkurencji. „Madison” jest konkurencją grupową, a w wyścigu startują drużyny składające się z dwóch zawodników. W każdym momencie wyścigu ściga się tylko jeden z nich, zaś drugi odpoczywa jadąc wolniej w górnej części toru. Zmiana zawodnika ścigającego się następuje przez charakterystyczne wypchnięcie zawodnika wchodzącego na zmianę przez schodzącego. Bardzo ciekawą konkurencją jest „keirin” . Startuje w nim od czterech do ośmiu zawodników. Pierwsze trzy okrążenia jadą za prowadzącym na motorowerze pilotem, który przyspiesza. Na ok. trzy okrążenia przed końcem pilot zjeżdża z trasy, a zawodnicy ścigają się aż do mety. W kolarstwie torowym zawodnicy biorą także udział w takich konkurencjach jak sprint klasyczny, wyścigi „na dochodzenie” czy wyścig punktowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.