Facebook Google+ Twitter

Man Li Szczepańska gra na Szlaku Chopina (z Brochowa do Antonina)

Rozmawiamy z pianistką Man Li Szczepańską wybitną interpretatorką utworów Fryderyka Chopina wielkiego polskiego kompozytora, z okazji jej recitalu pianistycznego w chopinowskim Pałacyku w Antoninie 17 VIII 2014 r.

Man Li Szczepańska / Fot. Robert Pipała Wiesław Adamik - W Pałacyku Myśliwskim w Antoninie w okolicach Kalisza od 3 do 24 sierpnia 2014 r. w każdą niedzielę podczas 11 Letniego Festiwalu Muzycznego i czeka nas muzyczna uczta duchowa z udziałem znakomitych pianistów - wirtuozów i skrzypaczki ( na afiszu obok) . Zagrasz 17 sierpnia o godz. 19:00 repertuar muzyki polskiej i utwory chińskie....
 / Fot. Wiesław Adamik i Jan Szczepański

- Man LI Szczepańska - Tak, wybrałam specjalnie z tej okazji utwór Chopina, którego jeszcze wcześniej nie grałam, choć wykonuję podczas koncertów z pamięci co najmniej połowę utworów z jego ogromnego dorobku kompozytorskiego. Antonin jest mi bliski i mam świadomość jego związków z Chopinem, który bywał w tym miejscu kilkakrotnie w latach 1827 - 1829, M. innymi w 1829 roku, a więc dokładnie 135 lat temu napisał tu Alla polacca z wiolonczelą. Bywając wcześniej w pałacyku Radziwiłłów w Antoninie, wczuwałam się w atmosferę koncertów Fryderyka, który tak wielkie wrażenie wywarł na ks. Radziwille. A ponieważ w lipcu br. grałam w miejscu chrztu Chopina w Bazylice w Brochowie, cały czas jestem w klimatach jego twórczości. (zob. galerię zdj z tegorocznego koncertu w Brochowie: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/po_raz_drugi_man_li_szczepanska_zagrala_chopina_w_brochowie_309685.html


- O energii twórczej Man Szczepańskiej - wirtuozie fortepianu krążą nie tylko legendy, ale widzimy to w wielu rejestracjach wideo z występów. Czy wczuwasz się w osobowość Chopina?

 / Fot. Wiesław Adamik- Chopin "chwyta za serce" - słyszałam takie o nim opinie nieraz a kiedy poznałam miejsca z nim związane zrozumiałam lepiej Jego tęsknotę za Polską. Większość utworów stworzył za granicą. Ale u Radziwiłła pod Kaliszem powstała Alla polacca z wiolonczelą. Alla polacca to Polonez C- dur z 1829 roku. Miał 19 lat. To jedyny utwór o którym mamy pewność, że był pisany właśnie w tym antonińskim Pałacyku. A Trio fortepianowe g - moll op. 8 zadedykowane ks. Antoniemu Radziwiłłowi, który za dar ten podziękował kompozytorowi. Zatem książę Radziwiłł był jedną z tych pierwszych osobistości, którego kompozycje młodego artysty "chwyciły za serce".

Man Li gra w bazylice w Brochowie 20 lipca 2014 r., na pierwszym planie chrzcielnica przy której chrzest otrzymał Fryderyk Chopin 1810 / Fot. Jan Gruszyński / Fot. archiwum Man Li Szczepańskiej

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (22):

Sortuj komentarze:

W tym roku Man Li wystąpi w Krynicy już po raz czwarty z dużym koncertem chopinowskim i muzyki chińskiej w dniu 4 IX br. podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Krynicy. Na Forum wstęp jest niełatwy bo są na nim oficjalne osobistości z zagranicznymi i polskimi władzami na czele, ale może uda się zdobyć wejściówkę na koncert Man Li...

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szczegółowy program najbliższego niedzielnego koncertu pianistki Man Li Szczepańskiej w Antoninie, zapraszamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muzyka Łagodzi Obyczaje Drodzy Państwo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postaramy się na pewno przetłumaczyć dialogi chińskie w okienku filmu chińskiego o Man LI.. Dowiedziałem się - po codziennym kursie prawa jazdy jest na siłowni ćwiczy. Godzinny koncert przy fortepianie wymaga od niej ogromnej energii i kondycji. Widziałem jak man LI Szczepańska gra. To dynamit nie pianistka. W dodatku ma teraz kruchą znów sylwetkę> chciałbym aby opowiedziała niekoniecznie mnie jak uzyskuje takie wyniki. Co środę jedzie na godzinne zajęcia kursu mistrzowskiego w w Warszawie. Kochamy Cie Krystyno za wszystko! Dlatego nie zrażamy się krytyką że piszemy tak dużo o Tobie. To o wiele za mało. W tym materiale oczywiście dużo jest o Chopinie po komentarzu słynnej komentatorki W24. Tak fifty fifty. Z tym że nie tylko Chopinowska muzyka zabrzmi w Antoninie! Pozdrawiamy miłośników pianistki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie zobaczymy w Antoninie występu tancerki Katarzyny Stolarczyk ale przypomnę brawurowy akompaniament Man Li w Krakowie w widowisko w mojej współrezyserii; https://www.youtube.com/watch?v=fmY11C_wy_E
Ktoś powie bez rewelacji. Jednak pianistka otrzymała polecenie dobrać w biegu muzykę Chopina do tańca stworzonej postaci Anioła Wyspiańskiego. I wyszło całkiem. Oceńcie sami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę, że nie warto zadawać pytań, bo się na odpowiedzi nikt nie doczeka. Bo skoro trzeba czekać, aż artystka zda prawo jazd?! Kto to słyszał? To chyba jakieś kpiny. Nie od dzisiaj wiadomo, że zdaje się po kilka razy nieraz przez kilka lat...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę ze poczekamy na pytania także innych użytkowników portalu. Wszystkie przekażę. Związane z profesją pianistki i sprawami wokół tego trudnego artystycznego zawodu związanych. Dla fanów z Nowosądeckiego news: pianistka Man LI Szczepańska zagra 4 IX b r, na międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Krynicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, sądząc po stylu, to już w materiale pana Adamika nie mamy odpowiedzi Man Li , tylko pana Adamika. Niestety mocno przypominają styl pana Adamika, bo występują jego typowe błędy.
O kolczyki zagubione w Cieszynie i szukane w serwisie W24 też bym zapytała, bo nie lubię niezakończonych wątków. Jeśli takich kolczyków szuka się w największej redakcji prasowej zamiast w garderobie artystki, to muszą być jakieś rezultaty!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie WA=JPSz sami odpowiedzą, po stylu ich poznamy, Pani Katarzyno! Ciekawe, czy dowiemy się, czy znalazły się kolczyki zaginione w Cieszynie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

O! To już niecenionej nie odpowie? ''Odpowiemy''..? Wspólnymi siłami? Przeszłam kurs prawa jazdy i nie wyobrażam sobie, aby taki trening zajmował cały dzień od świtu do zmroku. Moi znajomi też jeździli intensywnie, ale góra dwie godziny dziennie! Kto wytrzyma więcej codziennie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.