Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23646 miejsce

Man Li Szczepańska: PIEŚŃ UJDZIE CAŁO (Mickiewicz)

Znana pianistka Man Li Szczepańska zaprasza 20 XII 2013 r. o godz. 17.30 na wieczór poetycko muzyczny dedykowany Adamowi Mickiewiczowi i Henrykowi Sienkiewiczowi do kawiarni "Noworolski" w Sukiennicach i na kolejne eventy poet.-muzyczne

Man Li Szczepańska w czasie sesji zdjęciowej w Pekinie / Fot. archiwum Man Li SzczepańskiejProgram ten rozpoczyna cykl eventów "Man Li Szczepańska i jej goście ku pamięci wielkich Polaków" wg scenariusza Wiesława Adamika przy współpracy Jana P. Szczepańskiego.

Motto: Płomień rozgryzie malowane dzieje,
Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,
Pieśń ujdzie cało, dum ludzi obiega;
A jeśli podłe dusze nie umieją
Karmić ją żalem i poić nadzieją,
Ucieka w góry, do gruzów przylega
I stamtąd dawne opowiada czasy
(Adam Mickiewicz)


kawiarnia Noworolski w Krakowie / Fot. Wiesław AdamikRozpocznie swój występ od zagrania na fortepianie u "Noworolskich' trzyminutowego utworu Tekli Bądarzewskiej Modlitwa dziewicy http://www.youtube.com/watch?v=wCSw-5HOUFQ, a następnie utworów Chopina i Paderewskiego, które wprowadzą uczestników wieczoru w klimat wierszy pierwszego w tym cyklu gościa, młodej warszawskiej poetki Joanny Bąk, autorki tomiku poezji "Pan tu nie leżał".

Kolejny gość Man Li tego wieczoru, Mieczysław Święcicki, wybitny, krakowski bard związany z "Piwnicą pod Baranami" przypomni piękno poezji Adama Mickiewicza i o Adamie Mickiewiczu i odczyta scenę śmierci Petroniusza z Quo vadis Henryka Sienkiewicza " i będzie wspominał swoich przyjaciół artystów. Wyrecytuje także wiersz autorstwa Wiesława Adamika pt. "Z Sienkiewiczem droga do Niepodległości / Fot. JPS
JAN LECHOŃ
Mickiewicz zmęczony
"Powróciwszy do domu od Sekwany strony,
Mickiewicz się rozebrał z splamionej czamary
I położył na łóżku. Nie był jeszcze stary,
Lecz bardzo wiele cierpiał i był już zmęczony.

I oto ledwo zasnął a w tej samej chwili
Zobaczył starą ławkę nad srebrnym jeziorem
I w sukni, którą miała pamiętnym wieczorem,
W lekkiej woni akacji spłynął cień Maryli.
Jej wargi wyszeptały: "Nasza miłość - cmentarz,
Między nami jest morze rozlane ogromnie,
I za dnia tylko bitwy i wodzów pamiętasz,

Lecz kiedy zamkniesz oczy, zawsze myślisz o mnie ".

Man Li Szczepańska pomoże nam następnie wczuć się w brzmienie w języku chińskim wspaniałego tekstu opisu sceny śmierci Petroniusza w Quo vadis. Jednocześnie artystka zagra kolejne utwory pianistyczne - na życzenie.

Kolejnymi gośćmi Man Li Szczepańskiej będą: śpiewaczka Łada Marija Gorpienko, znana z występów w krakowskim kabarecie "Loch Camelot" i ekranizacji "Ogniem i mieczem" J. Hoffmana (w wersji serialowej śpiewała w scenie ukraińskiego wesela, a w evencie w "Noworolskim odczyta ulubione fragmenty z Trylogii) i Wiesław Adamik, który tym razem zaprezentuje się jako autor wierszy i tekstów napisanych do swoich scenariuszy filmów na kanwie biografii pisarza Henryka Sienkiewicza oraz wierszy i znawca związków pisarza z krakowskimi secesyjnymi hotelami i cukierniami.


"Celem organizatorów tego eventu jest także włączenie uczestników z sali do przeczytania swojego ulubionego fragmentu z utworów Mickiewicza i Sienkiewicza ( można przynieść własny egz. Trylogii czy W pustyni i w puszczy, Pana Tadeusza) po polsku lub tłumaczeń obcojęzycznych. Do czytania W pustyni i w puszczy zapraszamy rodziców i dzieci"

str 2
WIESŁAW ADAMIK
(Wiersz z ziemi łukowskiej, ziemi dzieciństwa Henryka Sienkiewicza)
Kwiaty podlaskie

Kwiaty podlaskie zbierałem tu
Takie niebieskie, jak oczy Twe
Dziewczyno
I nie wierzyłem, że to już koniec

Kwiaty te polne jak zapach lnu
Na skrawku łąki wypatrzone
Jak oczy dziewczyny zamglone
Pozarastał chwast, pozarastał chwast

Kwiaty te polne wysuszył wiatr
Ich resztkę rosy nie spiły pszczoły
Miodowy miesiąc pozostał w nas

Niezapylony, jakby wyśniony
Kwiaty podlaskie już zatarł czas
Miodowy miesiąc pozostał w nas
Niezapomniany

Kwiaty podlaskie nie zatarł czas
Bo ta miłość płynęła w nas

 / Fot. JPS

W drugiej części eventu będzie wiele niespodzianek, i okazja, aby poznać właścicieli słynnej kawiarni z panem Wojciechem Noworolskim na czele, zamówić specjalnie dla swoich bliskich czy swojej firmy z dedykacją i życzeniami świątecznymi wykonanie utworu pianistycznego i posłuchać relacji z ciekawych podróży, m. in. do Indii z biura podróży "Fogra Travel" i planowanej wyprawy do Chin.


Rezerwacja stolika na event w restauracji Noworolski - organizatorzy Wiesław Adamik tel. 660 453 492, Jan Szczepański tel. 532 785 667

 / Fot. Jan Piotr SzczepańskiOto fragment recenzji: O energii twórczej Man Szczepańskiej wirtuozie fortepianu. Jestem na koncercie muzyki Chopina i Paderewskiego pamięci Jana Pawła II w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Radomsku. Palce pianistki z niezwykłą siłą wydobywają dźwięki najtrudniejszych technicznie utworów muzycznych bez czytania ich z partytury nut. Z pamięci! Zdziwieni są zwykli słuchacze. Profesjonaliści nie są zdziwieni. Wielcy pianiści muszą umieć takie utwory grać z pamięci. Man gra je od dziecka. Man zna np. od dzieciństwa i wykonuje słynną do dziś kompozycję. Modlitwa Dziewicy Tekli Bądarzewskiej, o której pisał w swoich Listach z Ameryki sam Henryk Sienkiewicz.
Man Li ma własny styl koncertowania i interpretacji wielkiej muzyki pianistycznej polskiej i światowej. O występach Man na scenie przy klawiaturze fortepianu słuchacze koncertów mówią, że są w gwiazdorskim klimacie, że Man roztacza aurę wydarzenia muzycznego. Wielu uważa ją za najlepszą kobietę - pianistkę, jaka w skali międzynarodowej gra Chopina i Paderewskiego. Interpretuje utwory Chopina z siłą wulkanu, o co słuchacz przed koncertem nie podejrzewa „kruchej” 26 letniej kobiety. Udział w jej koncercie pozostawia niezatarte wrażenie, że oto utalentowana Chinka posiadła część osobowości polskiego kompozytora w takim stopniu, że może być „Chopinem w spódnicy”.
(Wiesław Adamik)
www.viapoland.com - Co wnosi muzyka Chopina do Twojego życia? Jakie wartości tej muzyki
przemawiają do Ciebie najsilniej? Jakich doznań doświadcza artysta
grający Chopina? Polonezy i mazurki są odbierane jako zapis krajobrazu
polskiego widzianego przez Chopina we mgle wspomnień. Co Ty widzisz w
swojej wyobraźni, kiedy je słyszysz i wykonujesz?

MAN LI SZCZEPAŃSKA - Muzyka tego kompozytora opowiada o bardzo silnym uczuciu przede

wszystkim o miłości do Ojczyzny. Każda melodia o czymś pięknym opowiada,
jest w niej zawarty smutek, zaduma, uczucie nadziei, tęsknoty, są
zmartwienia, troski. Są w nich tony radosne często splecione ze
smutnymi. Jego utwory.. oddychają zapachami polskiej przyrody i nawiązują
do ludowych melodii, a nawet zwyczajów. Ciekawe jest to, że są
zrozumiale dla ludzi na całym świecie. Wykonując jego muzykę
trzeba całym sercem mocno wczuć się w klimat Polski. Tak bardzo wczuwam
się w te klimaty, ze czuję się już Polką. Muzyka Chopina jest moją muzykąod lewej W. Adamik A. Grochowicz, Man Li Szczepanska, Irena Kaczmarczyk / Fot. Jan Szczepański

www.manli.eu


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oto co napisał Andrzej Szopa tym razem dzisiaj z Warszawy a nie z Chicago. Często wspominamy wspólnie spędzone dni w Zakopanem wraz Wojtkiem Mrozem i Rodzina.
" DZIEKUJE ZA DOBRE WIADOMOSCI
ZYCZE WAM WSPANIALYCH SWIAT I DOBREGO NOWEGO ROKU.
MAN LI TO WIELKA ARTYSTKA WROZE JEJ WIELE NOWYCH SUKCESOW
Z SYMPATIA
ANDRZEJ SZOPA Z TEATRU KWADRAT W WARSZAWIE"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.