Facebook Google+ Twitter

Mandat z fotoradaru – przyjąć czy nie?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2015-01-15 12:51

Do drzwi puka listonosz i przynosi Ci kopertę, w której znajdujesz mandat. Przekroczyłeś prędkość i zarejestrował to fotoradar. Nie masz obowiązku przyjąć tego mandatu.

Mandat za przekroczenie prędkości przychodzi do nas pocztą i już na początku trzeba zaznaczyć, że nie jest to formalne przyjęcie mandatu. Jest to bowiem mandat zaoczny, czyli w odróżnieniu od takiego wystawionego w czasie kontroli drogowej, bez udziału kierowcy.
Prawo krajowe przewiduje możliwość odmowy przyjęcia mandatu, jeśli nie zostały spełnione wymogi określone ustawowo. Taki mandat jest więc tylko i wyłącznie pierwszym krokiem do nałożenia na nas kary, a nie samą karą.
Są wytyczne, które mówią o tym jakie warunki musi takie zdjęcie z fotoradaru spełniać warunki, by można było zasądzić karę. Na zdjęciu zrobionym fotoradarem powinien być widoczny tylko jeden pojazd, czyli nasz. Zdjęcie jest nieważne w przypadku, gdy zarejestrowane zostały dwa pojazdy jednocześnie, gdyż nie ma pewności co do sprawcy wykroczenia.
Wiadomo również, że jeśli mandat przysłany został do nas 12 miesięcy od popełnienia wykroczenia to w takiej sytuacji spokojnie możemy wyrzucić go do kosza – jest nieważny z uwagi na upłynięcie terminu wskazanego w przepisach. Termin zapłaty mandatu wynosi 7 dni.
Pamiętaj, że wraz z mandatem w kopercie powinna znaleźć się kopia świadectwa homologacji fotoradaru, z którego zrobiono zdjęcie naszego auta.
Mandatu nie powinniśmy przyjąć również wtedy, gdy na zdjęciu nie widać tablic z numerem rejestracyjnym pojazdu lub w przypadku szybkich samochodów – specjalnej nalepki z numerem.
Jak mandatu nie przyjąć? Wystarczy nie zapłacić go w podanym terminie 7 dni, a sprawa automatycznie trafi do sądu.
Co się dzieje w przypadku odmowy przyjęcia mandatu?
Sprawa trafi na drogę postępowania sądowego. W sądzie mamy szansę na uniknięcie kary finansowej, o ile zdaniem sądu nasze argumenty nie wzbudzą wątpliwości.
Zarówno Straż Miejska jak i Policja, czyli jednostki używające fotoradarów mają określony czas na wystawienie nam mandatu. Mówi o tym Nowelizacja Kodeksu Drogowego z 2010 roku, gdzie wymienione służby mają 180 dni na ustalenie sprawcy wykroczenia oraz wystawienie mandatu.
(Natalia Nowak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.