Facebook Google+ Twitter

Mandaty z fotoradarów ratują gminne budżety

Gminy zarabiają na mandatach. Niektóre na dochodach z grzywien wręcz opierają swój budżet.

Fotoradar we Włocławku / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:FOTORADAR_WLOCLAWEK.jpgPolskie gminy inwestują w zakup radarów. Pieniądze z mandatów przynoszą samorządom pokaźne dochody w związku z czym również inwestycje w te, kosztujące ok. 160 tys. zł., urządzenia bardzo szybko się zwracają. "290 mln zł - mniej więcej tyle wynoszą roczne dochody samorządów z fotoradarów" - czytamy w rp.pl.

Obecnie na polskich drogach znajduje się więcej samorządowych niż policyjnych urządzeń kontrolujących szybkość. Według statystyk robią one średnio trzy razy więcej zdjęć niż policyjne radary, są zatem znacznie bardziej efektywne.

"Choć dochody z grzywien wydają się prostą drogą do podreperowania gminnego budżetu nie należy zapominać jednak że celem nadrzędnym jest poprawa bezpieczeństwa, a nie chęć zarabiania pieniędzy" - ocenia w rozmowie z rp.pl mł. insp. Kąkolewski.

Z drugiej strony wójt Kęsowa Radosław Januszewski tłumaczy dziennikarzowi gazety: "Kierowcy często wytykają, że zamiast ich łapać, powinniśmy łatać dziury w szosie - i to właśnie robimy. Zdecydowaną większość pieniędzy z mandatów wydajemy na budowę i remonty dróg" - mówi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dwa w jednym: łapanie i reperowanie (niekiedy i złapanych w izbie wytrzeźwień:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.