Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8089 miejsce

Mandaty zdrożeją? Nawet 1000 złotych za nadmierną prędkość

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2011-07-21 14:27

Resort spraw wewnętrznych pracuje nad zmianą przepisów i zaostrzeniem kar za przekroczenie dozwolonej prędkości. Wysokość mandatów ma wzrosnąć co najmniej dwukrotnie. To nie jedyne zmiany o jakich myślą urzędnicy.

Fotoradar / Fot. Cezary Piwowarski/CC BY-SA 3.0Za jazdę w mieście 60 km/h zapłacimy co najmniej 200 złotych mandatu, a nie od 50 do 100, jak obecnie. Jeśli pirat drogowy przekroczy dozwoloną prędkość o więcej niż 50 km/h, to może dostać aż 1000 zł mandatu.

Większe kary to niejedyne planowane zmiany. Będzie można jeździć bez prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia pojazdu przy sobie. Z kolei tablice rejestracyjne mają być przypisane do samochodu na zawsze. Nie trzeba będzie kupować nowych przy zakupie używanego auta.

Urzędnicy twierdzą, że trzeba działać, bo sytuacja jest tragiczna. - Od początku roku zginęło aż 1700 osób, a główną przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość kierujących - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceszef MSWiA, Adam Rapacki.

Mariusz Junik
Więcej czytaj w Gazecie Wrocławskiej

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

p.Oświecony, Pańska gonitwa myśli wystukana na klawiaturze nie gwarantuje jasności wypowiedzi (a kojarzenie pojazdu jedynie z rowerem i wozem konnym doskonale mi Pana charakteryzuje)
Moim zdaniem, zwiększanie wysokości mandatów ma za zadanie uspokojenie sumienia aktualnie rządzących.Powinien Pan bowiem wiedzieć, że nie tylko kierowcy są winni wypadkom. Próbowałem Pana naprowadzić na trop jednej z podstawowej przyczyny tragicznej statystyki wypadkowej, jaką jest NISKA JAKOŚĆ SIECI i STAN TECHNICZNY POLSKICH DRÓG, zaniedbanych od dziesięcioleci, przy okazji wspomnę mizerna siec autostrad i dróg ekspresowych.
Najwięcej wypadków dzieje się na wąskich krajowych, zadrzewionych, krętych drogach, na krajówkach przebijających się slalomem przez sam środek wsi i miasteczek, pełnych TIRów.
Może zamiast jedynie podnosić zwykłe mandaty, wprowadzić w końcu zasade bezwarunkowej konfiskaty samochodów, prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców? Lub dawać bardzo wysokie mandaty dla administratorów dróg, których po raz kolejny zaskakuje zima lub groźna gołoledź ? Populistyczne jednostronne walenie w bęben jest ukierunkowane do ludzi, którzy bardzo mało czasu spedzaja na polskich drogach. I to byłoby na tyle.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Oświecony
  • Oświecony
  • 23.07.2011 15:52

@Wojciech Arciszewski
Tak dla pana wyjaśnię jeszcze raz co napisałem. ŁOPATOLOGICZNIE- DLA REDAKTORA Wojciech Arciszewski
Niemożna karać tych co wykonali drogę, zrobili to tak jak potrafili i jak pozwalały na to środki. Ukarać można jedynie tych co odpowiadają za odbiór tych prac. To oni są odpowiedzialni za zły stan wykonanej pracy. A pana zdanie błędnie interpretujące stan zastany, spowodowało moją reakcję na to i próbowałem Panu rozjaśnić w głowie, że to użytkownik - kierowca odpowiada za spowodowanie zagrożenia na drodze. Radzę poczytać kodeks a potem zabierać głos. I do tego dobrze by było gdyby Pan potrafił zrozumieć czytany tekst. Bo w powyższym artykule tematem przewodnim i w tytule chodzi o mandaty a nie o jakość dróg w Polsce. Jeśli tekst jest dla pana za trudny to proszę zasięgnąć u kogoś na forum informacji, ja też Panu pomogę w zrozumieniu tekstu.
Tak więc reasumując wypowiedź Pana była nie na temat artykułu a dodatkowo próbował Pan w swojej wypowiedzi zrzucić odpowiedzialność za swoje błędy w trakcie prowadzenia pojazdu/ nie wiem jakiego rower, wóz konny czy inny podobny/ na wiele czynników, odsuwając swoją odpowiedzialność. Ale to już jasno wynika z Pana nie znajomości przepisów kodeksu drogowego. Jedynym usprawiedliwieniem Pana opacznej wypowiedzi jest nie posiadanie prawa jazdy. A w takim przypadku jest Pan usprawiedliwiony.
Służę pomocą i pozdrawiam.

Oświecony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Całe te mandaty guzik dają, jeżeli nie dojdzie do zmiany mentalności kierujących, a w tym kierunku nie robi się kompletnie nic.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Jerzy, taki przepis obowiązuje w kilku krajach i jest ponoć bardzo skuteczny. Doprecyzować szczegóły to pewnie niewielki problem, jak się chce. Przyzna Pan, że 500 zł. dla zarabiającego 2000tys. i dla zarabiającego 20000tys. to zupełnie inny wymiar kary...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Finlandii funkcjonuje system, gdzie wysokość mandatu zależy od dochodów. Nie trzeba wozić ze sobą paska z wypłaty, dochody są sprawdzane w urzędzie skarbowym. http://www.tvn24.pl/0,1589432,0,1,przekroczyl-predkosc-o-22-km-_-dostal-112-tys-euro-mandatu,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju a co z równością wobec prawa? No i jak Pan sobie to wyobraża? Obowiązek wożenia "paska" z wypłatą?:-)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mandaty proporcjonalne do zarobków - świetny pomysł... Bezrobotny mógłby do woli przekraczać prędkość bez mandatów... Podobnie różni panowie bez włosów, szyi i z łapami jak bochny, śmigający zwykle wielkimi czarnymi beemwe ... Bo przecież oni nie posiadają żadnych udokumentowanych dochodów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie zwykła elementarna przyzwoitość nakazuje wiedzieć o czym się pisze... W ramach zadania domowego niech Pan się zapozna z tym na jakich drogach w Polsce zwiększono prędkość a na jakich UE ją ogranicza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kierunek jak najbardziej słuszny. Jeszcze powinni wprowadzić mandaty proporcjonalne do wysokości zarobków.

Komentarz został ukrytyrozwiń

p.p. Oświecony i Warszawiak

Nazwanie siebie Oświeconym lub Warszawiakiem nie gwarantuje bycia oświeconym ( nawet jeżeli się sobie doda kilka zielonych ocen).
Z marnej jakości wypowiedzi podejrzewam, ze obaj Panowie maja bardzo mało do czynienia z polskimi drogami, nie jeżdżą nimi osobiście i codziennie. W ramach ćwiczeń z rozumienia tekstu pisanego, proponuję kilkakrotnie wolno i na głos, kilka razy przeczytać moją poprzednia wypowiedź, a szczególnie ostatnie zdanie. Na pewno Wam sie uda !!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.