Facebook Google+ Twitter

Mandela był szkolony przez Mossad. Student znalazł tajne listy

Dziennikarze izraelskiej gazety "Haaretz" dotarli do ściśle tajnej korespondencji, z której wynika, że Nelson Mandela podczas pobytu w Etiopii w latach 60. został przeszkolony przez Mossad. Co jeszcze znalazło się w odnalezionych dokumentach?

Nelson Mandela / Fot. By Paul Weinberg (direct donation from Author) [CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.Z tajnych dokumentów wynika, że były prezydent RPA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla po ucieczce z kraju w 1962 r., został przeszkolony przez Mossad. W Etiopii izraelska agencja wywiadowcza uczyła Mandelę m.in. sztuki sabotażu, judo oraz posługiwania się bronią.

Jak informuje TVN24.pl, w tajnych dokumentach południowoafrykański polityk figuruje jako David Mobsari z Rodezji. W liście agenci Mossadu informują, że jest to drugi pseudonim Mandeli (agencja nazywała go również "Czarnym Pimpernelem"). Z korespondencji wynika, że bohater narodowy RPA sam zgłosił się do izraelskiej ambasady, interesował się działaniami ruchów podziemnych i orientował się w problemach Żydów. Sprawiał ponadto wrażenie intelektualisty o socjalistycznym światopoglądzie, niekiedy nawet przychylnego komunizmowi.

Tajne dokumenty zostały odnalezione... przez przypadek. W Archiwach Państwowych Izraela natrafił na nie student, który zbierał materiały o Republice Południowej Afryki.

Urodzony 18 lipca 1918 r. Nelson Mandela od lat 50. walczył z rasistowskim systemem społecznym rządów białej mniejszości - apartheidem. W 1962 r. został aresztowany za działalność sabotażową, a następnie skazany na dożywocie. W więzieniu spędził 27 lat. W 1990 roku, po międzynarodowych naciskach i dzięki decyzji ówczesnego prezydenta Frederika Willema de Klerka, wyszedł na wolność. Trzy lata później obaj politycy otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla, a w 1994 r. Mandela został prezydentem RPA. Zmarł 5 grudnia 2013 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I co dało szkolenia Mandeli przez Mossad w 1962 roku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.