Facebook Google+ Twitter

Manewry "Renegade i Kaper " już za nami

Około tysiąca osób w co najmniej siedmiu miastach wzięło udział w zaplanowanych na środę manewrach Renegade i Kaper, podczas których zostanie przećwiczone odpieranie zagrożeń terrorystycznych z powietrza i morza

- Tego typu ćwiczenia odbywają się dwa razy w roku. Specyfika obecnej edycji polega na tym, że sprawdzone zostaną siły i środki dedykowane do zabezpieczenia szczytu klimatycznego zaplanowanego na listopad - powiedział mjr Marek Pietrzak z dowództwa operacyjnego.

Ćwiczenia antyterrorystyczne

Scenariusz ćwiczeń zakłada możliwość dokonania ataku terrorystycznego na ważne obiekty użyteczności publicznej przy użyciu samolotu i jednostki pływającej. Ćwiczenie ma sprawdzić współdziałanie instytucji wojskowych i cywilnych w przypadku takiej sytuacji. Dowodzenie w tym czasie przejmie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych, a jego szef gen. broni Marek Tomaszycki będzie kierownikiem ćwiczenia.

Sprawdzian odbędzie się m.in. w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku, Gdyni, Szczecinie, Mińsku Mazowieckim, gdzie stacjonują samoloty myśliwskie MiG-29, oraz w polskiej przestrzeni powietrznej. - W ćwiczenia będzie zaangażowane około tysiąca żołnierzy, funkcjonariuszy oraz osób cywilnych - powiedział mjr Marek Pietrzak.

Z morza i powietrza

Poprzednia edycja manewrów Kaper i Renegade odbyła się wiosną. Wtedy po raz pierwszy połączono oba ćwiczenia, pierwsze dotyczyło zwalczania zagrożeń terrorystycznych na morzu, drugie - w powietrzu. Wówczas większy nacisk był położony na część morską, tym razem ćwiczone będzie głównie przeciwdziałanie zagrożeniom z powietrza. Rolę porwanego cywilnego samolotu odegra wojskowy C-295M. Będą też epizody związane z naruszeniem strefy zakazu lotów nad Warszawą.

Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała z kolei, że w środę w ramach ćwiczeń w 44 miastach województwa zostaną uruchomione syreny alarmowe. Trzyminutowy modulowany dźwięk syreny będzie można usłyszeć między godz. 10 a 10.15, natomiast dźwięk ciągły, odwołujący alarm - ok. godz. 11. Syreny zawyją w Warszawie i wszystkich pozostałych miastach powiatowych Mazowsza oraz w Józefowie, Serocku, Pionkach, Kobyłce, Markach i Zielonce.

W Kaliszu też włączono syreny

W Kaliszu syreny włączono o 10:15 ogłoszono tym alarm a o godzinie 10:40 odwołano go ciągłym 3 minutowym sygnałem .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.