Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

839 miejsce

Manga i Anime. To co narysowane, nie musi być tylko dla dzieci...

Jeśli dzisiaj zapytalibyśmy kogoś, kto nie interesuje się tą tematyką, czym jest manga bądź anime, zapewne otrzymalibyśmy odpowiedź w stylu: "jakieś japońskie kreskówki, z gołymi babami i dużymi oczami". Błąd!

http://www.sxc.hu/photo/1145619 / Fot. Penny Mathews

Definicje


Manga (jap.: man - niepohamowane, wolne, ga - obrazy) - japońskie słowo wywodzące się ze sposobu ozdabiania rycin i innych form sztuki użytkowej, współcześnie oznacza japoński komiks.
Anime - to japoński film animowany oparty na mandze. Skrócone angielskie słowo animation, oznaczające film animowany. W Japonii terminem tym określa się wszystkie filmy i seriale animowane, bez względu na kraj ich pochodzenia. Poza Japonią słowo anime służy wyłącznie do określenia japońskiej animacji.

Początki, podstawy, techniki


Manga wywodzi się ze wschodniego stylu rysowania. Katsushika Hokusai (1760-1849), jeden z najwybitniejszych japońskich malarzy, uważany jest za twórcę słowa "manga". W obecnej formie, manga zaistniała w latach dwudziestych XX w., a w latach pięćdziesiątych zaczęła znacznie zyskiwać na popularności. Niestety, ich ówcześni twórcy w dużej mierze ograniczali się tylko do rysowania super herosów, takich jak Super Giant czy Condor.

Strona techniczna mangi


Strony są czarno-białe, tylko nieliczne, takie jak okładki czasami drukowane są w kolorze. Mangę czyta się od prawej do lewej.
W przeciwieństwie do klasycznych komiksów, w mandze nie ma utartego podziału na kadry. Autor dysponuje wszelką swobodą, może dowolnie dzielić stronę, to on decyduje, ile będzie na niej kadrów oraz jaką będą miały formę i kształt. Niektóre elementy mangi mogą wychodzić poza kadry, wszystko zależy od zamysłu autora.

Osamu Tezuka


Każda dziedzina życia, nauka, sport, muzyka czy film, ma swoje legendy. Nie inaczej jest w przypadku mangi

Osamu Tezuka, twórca Astro Boya, uznawany jest za ojca współczesnej mangi. To on w latach 60. XX w., jako pierwszy twórca mangi zaczął rysować postaci z dużymi oczyma, mimikując styl kreskówek Disneya. Z tej konwencji korzystało później wielu innych twórców, zresztą duże oczy są wizytówką mangi do dziś, mimo że to nie jest element obowiązkowy postaci.

Tezuka to innowator
Historia japońskiej animacji sięga początków XX wieku, gdy sukcesem okazała się animacja Kitayamy Seitar: Momotar z 1918 roku.
Po wojnie i w latach 50 nastąpił zastój japońskiej animacji, ze względu na rosnącą popularność amerykańskich produkcji (np. Walt Disney, Warner Bros).
Dopiero Tezuka, który w 1963 roku stworzył czarno-biały serial rysunkowy, zatytułowany Tetsuwan Atom, znany nam jako Astro Boy, rozpoczął pasmo sukcesów japońskich produkcji.
Był też twórcą pierwszej w swoim kraju kolorowej serii rysunkowej zatytułowanej Jungle Taitei ( Kimba the White Lion).
Osamu Tezuka pokazał, że manga może być horrorem, komedią, dramatem, romansem, bądź jakimkolwiek innym gatunkiem.
W ten sposób poszerzył znacznie grono odbiorców, bo mogła nimi zostać każda grupa wiekowa.
Tezuka był rewolucjonistą, który wyznaczył tory mangi, po których ciągle jadą obecni twórcy, dobudowując własne, nowe spojrzenia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Rsat
  • Rsat
  • 06.06.2011 22:35

Witam, bardzo fajny blog :)
Zapraszam na www.urusai.pl , tworzony jest tam dział z recenzjami!
Właśnie poszukują osób, które piszą recenzje anime, zachęcam ;)
Recenzja anime które lubisz na pewno się tam znajdzie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
karol mowiński
  • karol mowiński
  • 21.02.2011 12:02

sssssssssssseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkssssssssssssss ssssssssss

Komentarz został ukrytyrozwiń
zuzia penkala
  • zuzia penkala
  • 21.02.2011 11:59

nie lubie mangi bo są głupie jak nie wiem durne ddd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
kaisa bulkowska
  • kaisa bulkowska
  • 21.02.2011 11:57

waine i ładne :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z Kamilem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie, że nie musi być tylko dla dzieci. Powiem więcej czasem anime wręcz nie jest dla dzieci. Choćby taki Ghost in the Shell czy Evangelion. Bardzo dobre anime, ale z pewnością nie dla dzieci. Szkoda, że w Polsce 95% ludzi utożsamia anime i mangę z "japońskimi bajkami dla dzieci" czyli najczęściej z Pokemonem lub Czarodziejkami z Księżyca. Anime to nie bajka!! Polecam po sięgnięcie do bardziej ambitnych pozycji. Duży plus za artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.