Facebook Google+ Twitter

Manifa 2012. Feministki przetną pępowinę łączącą państwo z Kościołem?

Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją, by środowiska feministyczne zademonstrowały niezadowolenie z pozycji kobiet w współczesnym społeczeństwie. Jedną z przyczyn ma być polityka państwa i jego bliski związek z Kościołem. 11 marca, podczas Manify, kobiety będą domagać się przecięcia "pępowiny łączącej Sejm i Kościół".

Sonda

Wybierasz się na Manifę?

 / Fot. Radosław Cetra, CC2.0Jak informuje PAP, hasłem przewodnim tegorocznej Manify ma być przecięcie pępowiny łączącej Sejm i Kościół. Ma być to znak protestu przeciw silnym związkiem między instytucjami sprawowania władzy oraz duchowieństwem. W tym roku manifestacja ma odbyć się w niedzielę 11 marca i przejść trasą sprzed Pałacu Kultury i Nauki do Sejmu.

Na konferencji prasowej zorganizowanej w klubie Solec zabrała głos Elżbieta Korolczuk, reprezentująca głównego organizatora Manify, czyli Porozumienie Kobiet 8 Marca, jasno dając do zrozumienia, jakie decyzje rządzących nie spodobały się feministkom. "Tym razem mówimy: dość wydawania pieniędzy na jednorazowe imprezy takie jak Euro 2012 i na finansowanie Kościoła, który prowadzi politykę antykobiecą. Jeśli jest kryzys i mamy oszczędzać, to oszczędzajmy wszyscy".

Tak było w 2011 / Fot. Maciej Łagan W24Podkreślała, że co roku poruszany jest inny problem dotykający tysięcy kobiet w Polsce: prawa pracownicze, kwestie reprodukcji, związków partnerskich, łatwiejszego dostępu do żłobków oraz przedszkoli, ochrony zdrowia. Odpowiedź rządzących zawsze brzmiała tak samo – brak pieniędzy w państwowej kasie. Feministki na przykładzie wydatków związanych z zbliżającymi się mistrzostwami europy w piłce nożnej Euro 2012 oraz na działalność Kościoła chcą pokazać, że pieniądze jednak są – rzecz w tym, że nie są prawidłowo wydawane.

Jej zdaniem wadliwy jest też sposób podejmowania decyzji dotyczących sposobu redystrybucji środków finansowych. Decyzje mają zapadać nie przy udziale i akceptacji społeczeństwa, lecz pod dyktando reprezentantów interesów wielkich korporacji i kościoła, których nikt do tego nie upoważnił. Obecną demokrację określiła mianem „rynkowo – konkordatowej.”

Głos zabrała również Prof. Monika Płatek z Wydziału Prawa i Administracji UW, przypominając o konstytucyjnym rozdziale państwa od Kościoła. Jej zdaniem sytuacja jest zupełnie odwrotna i osoby duchowne wywierają wpływ na polityków, strzegąc przy tym swoich interesów. Podkreślała, że nadszedł czas przejęcia inicjatywy przez obywateli: "Kościół ma prawo do swoich poglądów, np. potępiających in vitro, czy przyzwalających na przemoc w rodzinie, ale to od nas zależy, czy będziemy się do tego dostosowywać" - przekonywała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (46):

Sortuj komentarze:

abcabc
 • abcabc
 • 13.03.2012 11:40

co to k...rwa jest ta manifa, to jakiś skrót tak jak nara czy pochwa?

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 12.03.2012 18:20

ja myśle ze większość księży pamieta o tamtych grzechach koscioła a dzisiejsza jego słabość to pokuta właśnie za mroczną przeszłość...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Taliesin - pisze Pan "Ależ oczywiście że hierarchia kościelna jest skażona hipokryzją..."

No własnie - rzekłabym, że ludzie nie odchodzą od Boga, ale nie chcą być traktowani jak barany przez hipokrytów. I daja temu wyraz w różnej formie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
córcia
 • córcia
 • 11.03.2012 23:22

to naturalne ze i kościół błądzi .idąc w przyszłe wieki obarczony śmiertelnym grzechem{bo przecież i torturował i paliłi krzyżował i..} tylko BOG zdejmie z niego to ciężkie brzemie z przeszłości ale i grzesznicy stają sie umiłowanymi w PANU ,a stająć sie słabym pokutuje za tamte grzechy co dziś możę mieć wspólnego z nowoczesnym państwem?Jego powołanie jest inne..i miejsce inne niż kiedyś

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
 • puchacz
 • 11.03.2012 20:36

każde państwo ma swoją demokracje ,mogą być demokratyczne u siebie i imperialne na zewnątrz,nawet ateny w złotym okresie demokracji miały imperialne ambicje,i dzisiaj jest to aktualne.... polska jest krajem w miare demokratycznym i bez imperialnych zakusów a kobiety.? a cóż dla nich zrobił kościół?NIC!!przed wiekami ukrzyżował ileś tysięcy lub spalił...

Komentarz został ukrytyrozwiń
jędruś
 • jędruś
 • 11.03.2012 19:17

model francuski... kościól czy katolicki czy prawosławny czy inny czy meczet ... wywyzszanie jednej religii ,słowem jak poszedłem załatwiać pogrzeb stwierdziłem ze kosciół k. stał sie nowoczesnymi przedsiębiorstwami ważna jest tylko KASA ...to już nie jest kościól za Wyszynskiego i nigdy takim już nie bedzie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu - a co to jest "demokracja polska" na którą wskazuje prezydent? Pan w nią uwierzył?

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 11.03.2012 18:04

Jeśli nawet istnieje jakaś pępowina pomiędzy kościołem a państwem to na pewno nie te żałosne feministki ją przetną.Zrobią to siły biznesu i polityki.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
 • Taliesin
 • 11.03.2012 16:29

Ależ oczywiście że hierarchia kościelna jest skażona hipokryzją ,ale to jeszcze nie powód aby się ostentacyjnie odcinać od Kościoła.Taka reakcja to też pewnego rodzaju hipokryzja.Chrześcijaństwo to jednak coś więcej niż tylko struktura organizacyjna , o czym często się zapomina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Taliesin
Proszę się zastanowić, czy czyjakolwiek obsesja na punkcie Kościoła nie ma źródeł w hipokryzji jego przedstawicieli... Skoro była mowa o p. Pazurze, to nie rozumiem, jak duchowni mogli dopuścić do tego, żeby trzy razy brał ślub kościelny - dla mnie to robienie sobie kpin z sakramentu. I niedobrze mi się robi, kiedy czytam coś takiego:
"Tygodnik Twoje Imperium podaje, że Edycie, która pochodzi z katolickiego krakowskiego domu, bardzo zależało na tym, żeby dziecko przyszło na świat po ślubie. Edyta jest bardzo tradycyjną osobą i wiadomo, że do ślubu pójdzie w śnieżnobiałej sukni, którą specjalnie dla niej szyje jeden z polskich projektantów!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.