Facebook Google+ Twitter

Manifa na ulicach Warszawy: "Księża na księżyc!"

Dzień Kobiet potrwał w Warszawie do niedzieli. Kilka tysięcy osób przemaszerowało stołecznymi ulicami, aby przeciąć pod Sejmem symboliczną pępowinę. Dominowały antyklerykalne hasła.

 / Fot. Katarzyna BańborTysiące osób zgromadziło się w niedzielne południe na placu Defilad pod Pałacem Kultury i Nauki. Stamtąd pod budynek Sejmu ruszyła 13. Manifa.

Uczestnicy manifestowali pod bardzo różnymi hasłami. Od tych typowo feministycznych ("Miałam aborcję", "Jestem lesbijką tak jak moja babcia" "Lesbijka na prezydenta") i socjalnych ("Zdrowie dla kobiet? Rząd woli viagrę!"), aż po antyrządowe ("Znowu wszystko POpsuli" i "Cierpienie kobiet to jeGO / Fot. Katarzyna BańborWINA"). Pojawiło się też kilka banerów przeciwnych ACTA i Euro 2012 ("Droga murawa, męska zabawa"). Najwięcej jednak było sloganów antykościelnych ("Mniej księży, więcej księżniczek", "Lepsza kobieta niż katecheta", "Księża na księżyc" czy "Ważniejsza matka niż koloratka").

Zobacz także: zdjęcia z manify

Tłumy maszerowały za dwoma "manifobusami", znanymi z poprzednich Manif lub z Parad Równości. W jednym zebrały się działaczki związkowe, drugim natomiast jechały dzieci. Wśród tłumu można było spotkać m.in. wicemarszałek Wandę Wanda Nowicka pierwsza z lewej / Fot. Katarzyna BańborNowicką z Ruchu Palikota oraz lidera we własnej osobie, Janusza Palikota. Na samym przodzie pochodu kroczyła Joanna Senyszyn, trzymając transparent "Przecinamy pępowinę".

Oprócz działaczek związkowych, organizatorek z Porozumienia Kobiet 8 Marca i działaczy LGBT, do Warszawy przyjechały zagraniczne feministki z Izraela i Joanna Senyszyn pod budynkiem Sejmu / Fot. Katarzyna BańborPalestyny sprzeciwiające się działaniom wojennym w ich ojczyznach.

Pochód zatrzymał się na placu Trzech Krzyży, gdzie mieści się kościół św. Aleksandra. Uczestnicy skandowali tam antyklerykalne hasła m.in. wspomniane wcześniej "Przecinamy pępowinę". Po chwili marsz ruszył z powrotem, aby dotrzeć na ostatni przystanek - Sejm. Pod budynkiem polskiego parlamentu na jednej z platform przecięta została kilkumetrowa różowa pępowina, która miała łączyć Sejm i Kościół.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (33):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 15.03.2012 07:30

klechy do kamieniołomów poznacie smak prawdziwej pracy wy darmozjady.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Włodek
 • Włodek
 • 14.03.2012 21:37

Ja nie mówię że Gazeta Polska jest jakimś ideałem. Mało tego podkreślałem żeby weryfikować różne źródła i samemu analizować. Kolejny raz odpowiedź która ma podważyć moje argumenty i zepchnąć potrzebę odpowiedzi na pytania dlatego że z innego źródła mniej sprzyjającego wyciągnąłem inne wnioski i zwróciłem uwagę na poważne sprawy. Dlatego nie ma tu dialogu, rozmowy tylko jest moje poddawanie innych kwestii i ignorowanie ze strony osób które mogłyby powiedzieć np. kłamiesz - platforma z dziećmi była zabezpieczona, kłamiesz ludzie wiedzieli co tam robią i wszyscy przyszli z pełnym zaangażowaniem i porobili te transparenty. Niestety jednak nie możecie tego powiedzieć dlatego śmiejecie się pisma które pokazało sprawy jakie nie są na rękę przeciwnikom wartości. Broniąc idei zabijania dzieci, broni się tolerancji i szacunku. Jak ktoś mi zacznie mówić że to nie jest człowiek to niech obejrzy film Niemy krzyk. To nie jest film zrobiony przez Cejrowskiego, Gazetę Polską, Rydzyka, Trwam, Katoli - tylko lekarza który mówi i pokazuje jak to jest. Można też bronić antykoncepcji jako sposobu unikania tego kłopotu z zabijaniem, ale jakoś ludzie nie widzą że choć jeszcze niedawno mówiło się że antykoncepcja jest całkowicie nieszkodliwa dziś sprzedaje się leki asekurujące.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wiesiek
 • Wiesiek
 • 14.03.2012 16:30

taaaaaa gazeta polska zawsze 100% prawdy i 0 manipulacji, sama "prawda"!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Włodek
 • Włodek
 • 14.03.2012 14:48

Szkoda że zabrakło tu jeszcze zdjęć z platformą na której jechały dzieci. Zdjęć na których widać że nie ma żadnego zabezpieczenia i dzieci mogły spaść z jadącej powoli, ale jadącej ciężarówki z wysokości większej niż pół metra. Szkoda że zabrakło też informacji o tym kto był wykorzystany do przecięcia pępowiny - "Pępowinę przecinała córka Alicji Tysiąc - uratowana przez lekarzy przed aborcją.". Jak ktoś chce to niech poszuka innych materiałów z manify, opierając się na wklejonym cytacie. Polecam zobaczyć jak świadomi i co robi tam wiele z tych tysięcy osób które tam były. Jak plakaty i plansze ludzie sobie wybierali z przygotowanych przez kogoś. Zobaczyć jak publicznie niesiony był wulgarny rysunek. Ciekawe czy te dzieci które uczestniczyły w pochodzie, przechodziły obok kiedy narysują sobie w szkole w zeszycie taki sam będą się mogły wytłumaczyć tak że to dorośli chodzili z tym po ulicy to nie jest złe.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Włodek
 • Włodek
 • 13.03.2012 10:13

Każdy może obejrzeć zdjęcia i ocenić czy rzadko stojące 50 osób to tłum, więc tu nie ma co się spierać bo to względne tak samo jak tytuł Wielka Manifa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Włodku, w takim razie jeszcze raz wklejam zdjęcia, gdzie widać tłum:

http://img267.imageshack.us/img267/3793/img4900js.jpg

http://img32.imageshack.us/img32/1665/img4909bh.jpg

Jeżeli tak Cię to interesuję, to niektóre zdjęcia były pozowane, tzn. podchodziłam do uczestników i prosiłam o np. odejście na bok, jednak na większości zdjęć widać tłum (a nie na odwrót, jak piszesz Ty). Niektóre zdjęcia z transparentami pochodzą z samego początku manify, czyli zanim zaczął się marsz w stronę Sejmu. Na pewno było ponad 2 tys. ludzi; na moje oko, zdecydowanie więcej niż pod Pałacem w sprawie ACTA w styczniu, gdzie również byłam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Włodek
 • Włodek
 • 12.03.2012 14:49

Hmm, tam to zobaczyłem z jedno zdjęcie na którym prawie widać tłum. Większość zdjęć to jakieś zbliżenia na kogoś, lub na tablice z napisami. Najdziwniejsze są zdjęcia jak ktoś trzyma tablicę za nim zaś nie ma już praktycznie nikogo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Włodku, odsyłam tutaj: link

Komentarz został ukrytyrozwiń
Włodek
 • Włodek
 • 12.03.2012 12:13

Dlaczego tu nie ma żadnego zdjęcia tych kilku tysięcy osób? Przypadek?

Komentarz został ukrytyrozwiń
kutas
 • kutas
 • 12.03.2012 10:37

wedlug Sw.Tomasza z Akwizu moja zona powstala w nastepstwie wilgotnych wiatrow.co takiego musi zjesc mezczyzna aby miec wilgotne wiatry.slucham pilnie wytycznych Sw.Jara Zbawiciela odnosnie malejacej populacji.majac pieciu synow chcialoby sie corki.niestety zona i ja mamy tylko wiatry suche.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.