Facebook Google+ Twitter

Manifestacja po zamachach w Stambule

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-28 20:47

Ponad 5 tysięcy osób manifestowało w czasie zbiorowego pogrzebu ofiar wczorajszego zamachu w Turcji. Podwójny wybuch w Stambule zabił 17 osób, a ranił ponad 150. Dwie bomby eksplodowały późnym wieczorem w zatłoczonej dzielnicy miasta, niedaleko centrum handlowego.

Do tej pory nikt nie przyznał się do zamachu. Tureckie władze oskarżyły o atak kurdyjskich rebeliantów z Partii Pracujących Kurdystanu. Przedstawiciele partii zaprzeczyli jednak takim doniesieniom. Również mieszkający w Polsce Kurd Zijad Raoof twierdzi, że Kurdowie nie mają z zamachem nic wspólnego.

"To nie jest dzieło PKK. Sytuacja w Turcji jest skomplikowana i często obarcza się Kurdów winą za zamachy" - powiedział Raoof.

Zijad Raoof, który w Polsce jest przedstawicielem Rządu Autonomii Kurdyjskiej w Iraku twierdzi, że sytuacja Kurdów w Turcji jest bardzo zła. W wielu przypadkach są oni zmuszani do wyrzekania się swojej narodowości. Raoof mówi, że Kurdowie w Turcji walczą o prawo do własnej tożsamości i uczenia się w języku kurdyjskim. "Turecki Kurdystan od wielu lat wygląda jak pole wojny, a Kurdowie są zmuszani do opuszczania swoich miejscowości i przenoszenia się do Ankary czy Stambułu" - powiedział Raoof.

Zamach w Stambule potępili m.in. szef unijnej dyplomacji Javier Solana i sekretarz generalny ONZ, Ban Ki Moon.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.