Facebook Google+ Twitter

Manifestacje przed ukraińskimi konsulatami

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-10 15:52

Przed konsulatami ukraińskimi w Krakowie i Lublinie, w przeddzień 66. rocznicy "krwawej niedzieli", odbyły się manifestacje.

11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia zaatakowała 167 kościołów na Wołyniu, mordując w czasie liturgii niedzielnej prawie 10 tysięcy wiernych i wielu księży.

Przed konsulatem Ukrainy w Krakowie ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w imieniu rodzin ofiar odczytał petycję, skierowaną do prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki i premier Julii Tymoszenko. Zaapelowano w niej o jak najszybsze ustawienie krzyży i innych znaków pamięci na wszystkich mogiłach pomordowanych.

Podobne żądania przedstawiali manifestanci w Lublinie. Mówili, że nie pragną zemsty i rozliczeń. Chcą tylko na mogiłach bestialsko pomordowanych postawić krzyże i tablice z nazwiskami.

Zdaniem historyka z lubelskiego IPN Leona Popka, najgorsze jest to, że o ofiarach z Wołynia zapominają polskie władze, a przede wszystkim Kościół - na co najlepszym dowodem jest fakt, że nie toczy się proces beatyfikacyjny wobec żadnego z zamordowanych 180 polskich księży, zakonników i zakonnic.

W latach 1939-1947 na Kresach Wschodnich z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło według różnych źródeł od 100 do 150 tysięcy Polaków, a także wielu Żydów, Ormian i przedstawicieli innych narodowości.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.