Facebook Google+ Twitter

Manijeh Hekmat podróż w głąb kraju terroru i poezji

"Trzy kobiety w różnym wieku" Manijeh Hekmat to opowieść o samotności i poszukiwaniu własnej tożsamości. Tytuł jest mylący - ta historia mogłaby się bowiem przydarzyć nie tylko kobietom, i nie tylko w Iranie.

Manijeh Hekmat, "Trzy kobiety w różnym wieku" / Fot.  plakat filmowyDzieła irańskich filmowców należą do klasyki współczesnego kina. W ich centrum jest sam człowiek. Stanowi to o wybitnie humanistycznym charakterze kinematografii w Iranie. W kinie tym nie ma seksu czy jawnie ukazywanej przemocy, podobnie jak brak jakiejkolwiek krytyki religii czy systemu.

Artyści nie walczą z wiatrakami. Znaleźli sobie bezpieczną niszę i w niej tworzą filmy skupione wokół piękna i braków otaczającego świata. Wokół cierpienia, samotności i potrzeby szczęścia człowieka. Takie były efekty pracy chociażby Abbasa Kiarostami (Smak wiśni), Mohsena Makhmalfbaf (Cisza) czy Majid Majidi (Deszcz). Taki też kierunek przybrał debiutancki film Manijeh Hekmat.

Trzy kobiety w niespecjalnie feministycznym ujęciu
Ten, kto w filmie Hekmat spodziewał się krytyki państwa od lat na różne sposoby poniżającego kobiety, będzie rozczarowany. Reżyserka zdaje się sygnalizować coś wręcz przeciwnego - codzienne życie kobiety w Iranie przestaje odbiegać od normy krajów demokratycznych. Tak jest z całą pewnością w Teheranie i zapewne w innych miastach.

W tyle pozostaje prowincja. Podczas gdy w stolicy kobiety włączają się do życia społecznego mężczyzn, w przypustynnych wsiach wciąż są podmiotami i ofiarami męskich sądów. Mimo wyraźnego zasygnalizowania problemu, ostateczny wydźwięk filmu o kraju słynącym przecież z antyfeminizmu jest jednak zdecydowanie pozytywny. Jednak nie status prawny kobiety stanowi centrum zainteresowania Manijeh Hekmat.

Trzy sumy przeszłych dni
Mouna (Niki Karimi), ambitna, energiczna i przebojowa rozwódka, pracuje jako konserwator dywanów w teherańskim muzeum. W praktyce jej zaangażowanie przekracza zawodowe kompetencje, z poświęceniem reperuje dywany i odzyskuje je z rąk nieuczciwych handlarzy. Jej bojowe nastawienie do życia znika jednak bez śladu wraz z zaginięciem córki, studentki fotografii na teherańskim uniwersytecie, Pegah (Pegah Ahangarani). To wydarzenie inicjuje serię nieszczęśliwych wypadków w życiu Mouny. Wkrótce bowiem znika jej schorowana matka (w tej roli Reza Kianian) wraz z... drogocennym dywanem, będącym własnością muzeum.

Trzy kobiety rozpoczynają podróż w głąb samych siebie. Pegah bez celu jeździ samochodem wzdłuż pustyni, uciekając przed swym dotychczasowym życiem, podwójnym i pełnym fałszu. Jej babcia, dzierżąc w ściśniętych palcach dywan, rusza na samą pustynię, by przejść jeszcze raz drogę, na której niegdyś rozegrał się jej osobisty dramat. Trauma zepchnięta w podświadomość odcisnęła piętno na całym jej późniejszym życiu. Mouna, znalazłszy się w sytuacji całkowitej niepewności i zawieszenia, uświadamia sobie ciężar minionych dni, które wypełniała praca i wewnętrzna pustka.

Każda z nich na swój sposób próbuje sobie odpowiedzieć na pytanie o przyczynę swojego zagubienia i własną tożsamość. W gruncie rzeczy jest to po prostu pytanie o źródło osobistej samotności trzech kobiet w różnym wieku.

Trzy kobiety a dywan
Motywem spinającym całość jest dywan. Obiekt ten, będący symbolem kultury zdaje się tu być znakiem bolesnej dojrzałości. W minionych wiekach to precyzja wykonania dywanu stanowiła o charakterze kobiety. W filmie Hekmat ingeruje w życie bohaterek, bezpowrotnie zmieniając ich tożsamość. Mouna w pogoni za dywanami zmarnowała wiele lat. Jej stara matka w odległej młodości uciekała przez pustynię przed rewolucją z dywanem przyciśniętym do piersi. Pegah zyskuje dywan stanowiący przykrycie trumny kobiety, przy której agonii była obecna. Dywan jest symbolem utraty niewinności i pytaniem o przyszłość.


Polska premiera filmu: 2 stycznia 2009.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.