Facebook Google+ Twitter

Manipulacja pamięcią - nową metodą leczenia uzależnień?

  • B P
  • Data dodania: 2011-07-02 07:53

Utrata pamięci na skutek zespołu otępiennego, czy też amnestycznego pozwoliłaby uwolnić się osobie uzależnionej od substancji psychoaktywnych z sideł niszczącego ją nałogu. Ta drastycznie brzmiąca teza uzyskała potwierdzenie w ogłoszonych pod koniec czerwca wynikach badań izraelskich naukowców. Oczywiści, eksperyment ten nie ingerował w tak radykalny sposób w pamięć biorących w nim udział szczurów.

fot. ilustracyjna / Fot. Psychonaught, udostępniony na zasadzie public domainBadacze z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie przez ponad dwa tygodnie podawali laboratoryjnym szczurom kokainę, co jak można było łatwo przewidzieć spowodowało ich uzależnienie się i dążenie do pobudzania za pomocą narkotyku ośrodka przyjemności w mózgu. Coś na wzór przeprowadzonego w latach 50. eksperymentu, gdzie zamiast związków chemicznych wykorzystano elektrodę umieszczoną we wspomnianym wyżej ośrodku. Na marginesie pisząc, żaden z ówczesnych szczurów nie przeżył... rozkosz uzyskiwana w ten sposób przysłaniała im potrzebę kontaktów społecznych, a co ważniejsze jedzenia i picia. Współczesny eksperyment, na szczęście, nie zakończył się śmiercią gryzoni.

Naukowcy, kiedy zauważyli, że szczury uzależniły się od kokainy i nader chętnie podążały w kierunku miejsca, gdzie aplikowano im narkotyk, przeszli do drugiego etapu badań. Tu wykorzystano odkryte cztery lata wcześniej białko ZIP. Opublikowane w Nature wyniki wskazały, że polipeptyd ten pozwala na wymazanie z pamięci nieprzyjemnych wspomnień dzięki wyciszającemu oddziaływaniu na enzym PKM-zeta, który zdaniem współautora tamtych badań neurologa Todda Sactora: "jest kluczem do utrwalania pamięci długotrwałej". Podobnie było i teraz, z tą różnicą, iż zajęto się wspomnieniami budzącymi raczej przyjemne skojarzenia. Szczury, którym wstrzykiwano ZIP bezpośrednio w jądro półleżące (rejon mózgu odpowiedzialny za odczuwanie zadowolenia i przyjemności, ale także agresji, strachu i efektu placebo) przestały wykazywać zainteresowanie miejscem dystrybucji kokainy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Oj, artykuł się nie klei, a jeśli opisuje badania tak jak miały miejsce - to badania też są niespójne. 1) w dwa tygodnie przyjmowania używki nie następuje uzależnienie biochemiczne a jedynie psychiczne, więc a) nie ma potem przewlekłego zespołu abstynencyjnego i b) wyniki badań nie mają przeniesienia na alkoholików czy narkomanów (tylko na pijaków i sympatyków narkotyków); 2) kuriozalnym jest pisanie że szczury laboratoryjne "na szczęście" przeżyły, gdyż przypisywanie wartości do ich przeżywalności stoi w sprzeczności z nauką, z obiektywizmem badań i dążeniem do prawdy; 3) jeśli ZIP (wg "Nature") likwiduje nieprzyjemne wspomnienia to nie likwiduje wspomnień naćpania; 4) jeśli PKM-zeta "UTRWALA pamięć długoterminową" to zespoły otępienney i amnestyczny (wymienione w zajawce) są zjawiskami nie będącymi w korelacji z ww badaniami - gdyż są to rozpady ścieżek neuronalnych a nie deficyt w ich WYTWARZANIU (pogrubianiu połączeń dendrytów i neurytów); 5) tak więc nie jest to "wymazywanie wspomnień" i ich "kasowanie" - jak twierdzi autorka artykułu - a jedynie obniżanie potencjału elektrycznego ścieżek neuronalnych do tych wspomnień prowadzących (czyli że gdy się pomyśli o zdarzeniu to się je sobie przypomni, tylko że bez silnych skojarzonych z nim emocji); 6) tak więc albo artykuł powyższy jest kaleczny albo wnioski z ww badań są nielogiczne, albo jedno i drugie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wprowadzajac caly organizm - body w calkowity balans, spokoj, jednosc np. milion razy mozna usunac z pamieci wszystkie uzaleznienia, alergie, astme, ktore bazuja na tzw. uwierzeniach. Wiecej - patrz na moj artykul w Wiadomosciach Niesprawdzonych - " Moc Umyslu ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.