Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29577 miejsce

Manuel Arboleda w reprezentacji Polski?

W ostatnich dniach w mediach ponownie pojawiła się informacja o powołaniu Manuela Arboledy do reprezentacji Polski w piłce nożnej. Piłkarz występujący na co dzień w Lechu Poznań mógłby okazać się ogromnym wzmocnieniem linii defensywnej naszej kadry.

Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0./ Manuel Arboleda z kolegami z Lecha Poznań, drugi po lewej / Fot. wikipedia.org/ Fot. KlapiObecność cudzoziemców w narodowych reprezentacjach budzi kontrowersje nie tylko nad Wisłą. W ostatnich latach byliśmy świadkami kilku przypadków, które zostały odebrane przez kibiców jako
znieważenie polskiego obywatelstwa. Śp. Lech Kaczyński nadał obywatelstwo Rogerowi Guereiro, a Wojewoda Mazowiecki potwierdził posiadanie polskiego obywatelstwa przez Ludovica Obraniaka. Wygląda na to, że sprawa urodzonego w Kolumbii Manulela Arboledy również będzie budzić mnóstwo kontrowersji.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o obywatelstwie polskim "Cudzoziemcowi można, na jego wniosek, nadać obywatelstwo polskie, jeżeli zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej co najmniej 5 lat na podstawie zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich lub posiadając prawo stałego pobytu."

Arboleda przeprowadził się do Polski na początku 2006 roku, więc za kilka miesięcy, będzie mógł się starać o przyznanie mu polskiego obywatelstwa. Należy spodziewać się, że decyzja prezydenta w tej sprawie będzie pozytywna. Kolumbijczyk spełni także warunek określony w art. 17 statutu Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej, który mówi, że każdy piłkarz ubiegający się o nadanie nowego obywatelstwa, nie mający jednocześnie na swoim koncie żadnych występów w meczach międzypaństwowych, może zagrać w reprezentacji kraju, którego staje się obywatelem pod warunkiem, że mieszka w nim przez co najmniej pięć lat po ukończeniu 18. roku życia. Z punktu widzenia prawa, już wktótce nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby popularny "Maniek" założył koszulkę z polskim godłem.

W tego rodzaju przypadkach poza normami prawnymi, istotne są także kwestie etyczne. Sprawa Arboledy jest dwuznaczna, podobnie jak w przypadku Rogera Guereiro i Obraniaka. Przypomnijmy, Roger został "Polakiem" ponieważ Prezydent RP w szczególnie uzasadnionych przypadkach, ma prawo nadać polskie obywatelstwo właściwie każdemu, kto o to poprosi. Decyzja podjęta przez śp. Lecha Kaczyńskiego, z powodu braku klasowego środkowego pomocnika została przyjęta z entuzjazmem przez część fanów futbolu w Polsce. Liczna grupa kibiców miała jednak poważne wątpliwości, czy występ w turnieju piłkarskim to wystarczający powód do nadania komuś obywatelstwa. Mniej kontrowersyjna wydaje się być decyzja wojewody mazowieckiego, który musiał tylko potwierdzić, że przynajmniej jeden z rodziców Ludovica Obraniaka, podobnie jak jego dziadek był Polakiem. Niesmak w tej sprawie wywołuje jedynie fakt, że Obraniak gra w polskiej kadrze "tylko" ze względu na swoje korzenie.

Zapewne potencjalne występy Arboledy w kadrze nie budziłyby aż tylu kontrowersji, gdyby nie wypowiedzi selekcjonera polskiej reprezentacji narodowej. Franciszek Smuda podkreślał, że za jego kadencji do kadry będą powoływani jedynie Polacy "z krwi i kości". O ile w tej definicji reprezentanta znajduje się miejsce dla Obraniaka, to Arboleda jest w tej kwestii całkowicie wykluczony. Od kilku tygodni stanowisko Smudy nie jest jednak już tak radykalne. Zdaje się, że "Franz" dopuszcza już możliwość powołonia do polskiej kadry naturalizowanego Kolumbijczyka, ponieważ w reprezentacji wyraźnie brakuje klasowych obrońców. Z pewnością, kibice będący zwolennikami "czystości narodowej" w reprezentacji nie będą usatysfakcjonowani z takiego rozwiązania. Nikt jednak nie będzie mógł Arboledzie zarzucić, że został włączony do kadry Polski pochopnie, na mocy budzących wiele zastrzeżeń decyzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Zidan2
 • Zidan2
 • 10.02.2011 23:15

Polska reprezentacja robi wrażenie pokazali pięknie wygrać z Norwergią 1:0 wszystko super ale obrana słabo przynajmniej ci środkowi.Powinien stac w niej twardy i mocny jak skała grając całym sercem i wielkim angażowaniem Emanuel Arboleda to co ostatnio zrobił dla lecha to bez niego lech by na pewno nie awansował do 1/16 jeśli polska chce grac dobrze na euro i wyjśc z grupy pierwsze co powołać tego dobrego zawodnika ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
natan majchrzak
 • natan majchrzak
 • 30.01.2011 12:45

szkoda że nie napisali o Boenishu

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wojtek Żurek
 • Wojtek Żurek
 • 03.01.2011 22:59

Moim zdaniem Arboleda powinien grać w reprezentacji dlatego że z mocnił by defensywe obroną , bo wiecie jak Polska obrona gra po zatym zdobył by pewnie kilka bramek dla Polski np. Carles Pyol , Sergio Ramos i Joan Capdevila zdobyli gole dla reprezentacji Hiszpani .

Komentarz został ukrytyrozwiń
janko ziólko;
 • janko ziólko;
 • 14.12.2010 20:44

tak arboleda + smuda = klasa

Komentarz został ukrytyrozwiń
jfhfhfhrf y
 • jfhfhfhrf y
 • 21.11.2010 20:43

juhu

Komentarz został ukrytyrozwiń
TOMEK TROJANOWSKI
 • TOMEK TROJANOWSKI
 • 21.11.2010 16:40

TAK

Komentarz został ukrytyrozwiń
TOMEK TROJANOWSKI
 • TOMEK TROJANOWSKI
 • 21.11.2010 16:39

BRAWO BRAWO LECH POZNAŃ ZA MECZ Z POLONIĄ BYTOM BRAWO KOLEJORZ JESTEŚ SPOKO

Komentarz został ukrytyrozwiń
STEFAN TELEFAN
 • STEFAN TELEFAN
 • 19.11.2010 22:28

ARBOLEDA DO KADRY.... JESTEM NA TAK

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.