Facebook Google+ Twitter

Manuela Gretkowska i jej "Trans" na conradowskim festiwalu

Manuela Gretkowska gościła w Krakowie na festiwalu Conrad 2011. Pisarka spotkała sie z czytelnikami w Pałacu pod Baranami w niedzielę, 6 listopada.

Bohaterka "Transu", ostatniej powieści Manueli Gretkowskiej, w poszukiwaniu wolności ucieka z komunistycznej Polski do Paryża. Tam wraz z mężem zarobkuje podejmując drobne prace. Szuka mocnych wrażeń. Studiuje szamanizm, odurza się narkotykami, uwodzi mężczyzn. Jej zdrada prowadzi do rozpadu związku małżeńskiego. Próbuje pisać scenariusze. Wiąże się z trzydzieści lat od niej starszym słynnym reżyserem. Jest jego nałożnicą, godzi się na erotyczne eksperymenty, staje się jego służąca. Zwraca się do niego "Mistrzu", a on do niej mówi "Marysiu". Uświadamia sobie, że to co miało być wolnością, stało się emocjonalnym i finansowym uzależnieniem. Zrywa z kochankiem. Do życia przywraca ją śmierć ukochanego ojca i narkotyki, spośród których największego kopa daje jej "transmetafizyczna rakieta" DMT.

Manuela Gretkowska ma opinię skandalistki. "Trans" ma być odpowiedzią na "Nocnik", gdzie autor tej książki, Żuławski, opisał swój związek z Weroniką Rosati. Ona oskarżyła aktora o zniesławienie i sąd zakazał rozpowszechniania książki.

Bohaterką napisanego przez Gretkowską "Kabaretu metafizycznego" jest Beba Mazepo. Ta "śpiąca kurewna" z dwoma łechtaczkami czeka na odpowiednio uposażonego mężczyznę. Skandalizowanie Gretkowskiej nie polega jedynie na łamaniu obyczajowego tabu. Jej skandale to przede wszystkim przekraczanie granic.

Spotkanie z Manuelą Gretkowską prowadził Jerzy Franczak, prozaik i eseista. On także w "Conradzie 2011" - dodatku do "Tygodnika Powszechnego" napisał wnikliwy esej o pisarce. Tam wskazał obszary, w których kulturowe wzorce i wartości nas ograniczają. "Wolnościowy esprit musiał zaprowadzić ją( Gretkowską- przyp. T. S.) w rejony refleksji o zasadach współżycia (miłość, małżeństwo, macierzyństwo), współbycia (relacje społeczne, narodowość, zbiorowe tożsamości) i współdzielenia (obywatelskość, wspólnotowość, polityczny wymiar egzystencji)" - czytamy w "Tygodniku Powszechnym".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.