Facebook Google+ Twitter

Maoiści z Nepalu rozmawiają z władzami USA

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-20 12:49

Maoiści, którzy w Nepalu wygrali wybory powszechne, podjęli rozmowy z przedstawicielami Stanów Zjednoczonych. Do tej pory nepalscy maoiści uznawani byli przez Departament Stanu USA za ugrupowanie terrorystyczne.

"Zwróciliśmy się do administracji amerykańskiej o wykreślenie naszej partii z listy ugrupowań terrorystycznych. Chcemy ustanowić więzi ze Stanami Zjednoczonymi" - poinformował w Kathmandu Chandra Prakash Gajurel (Czandra Prakasz Gadżurel), członek komitetu centralnego partii maoistowskiej, a jednocześnie szef biura zagranicznego tego ugrupowania.

Po wygraniu kwietniowych wyborów i wejściu przed dwoma laty na oficjalną scenę polityczną Nepalu maoiści chcą zyskać wsparcie wspólnoty międzynarodowej, w tym Stanów Zjednoczonych, dla swych planów zreformowania Nepalu. Maoiści wiedzą, że bez pomocy zagranicznej trudno im będzie podnieść poziom życia w kraju. Walka z biedą oraz likwidacja systemu feudalnego były głównymi hasłami maoistowskiej kampanii wyborczej. Przebywający w okresie wyborów w Nepalu były prezydent amerykański Jimmy Carter wyjaśniał, że o ile maoiści powstrzymają się od aktów przemocy oraz będą przestrzegać zasad demokracji, to USA z pewnością uznają ich za partnera rozmów.

Podczas trwającej dziesięć lat rebelii maoistowskiej w Nepalu zginęło w tym kraju ponad 12 tysięcy osób, z tego połowa to cywile.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.