Facebook Google+ Twitter

Maraton czytania dzieł Jana Pawła II w Pszczynie

Publiczne czytanie dzieł papieża trwało od 18 do 22 maja. 20 maja w godzinach wieczornych czytanie odbyło się w pszczyńskim kościele.

Maraton czytania dzieł papieża / Fot. Tomasz ZygmuntOkazją do zorganizowania takiego maratonu była 90. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, która przypadła 18 maja. I właśnie od tego dnia, przez cztery kolejne - do soboty - trwał nieustanny maraton czytania. Pierwszym miejscem był Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W południe publiczne czytanie rozpoczął ks. Arcybiskup Damian Zimoń, metropolita katowicki, a po nim aktorzy katowickiego teatru. Finał zaś nastąpił w sobotę wieczorem w Zabrzu, w Domu Muzyki i Tańca. Tam też uroczyście rozpoczęto III Metropolitalne Święto Rodziny. W pozostałe dni dzieła Jana Pawła II czytane były nieprzerwanie w różnych miastach województwa śląskiego.

Maraton czytania dzieł papieża / Fot. Tomasz ZygmuntMaraton był ostatnią inicjatywą wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, tragicznie zmarłej w smoleńskiej katastrofie w kwietniu tego roku. Do maratonu włączyło się także wydawnictwo Księgarnia św. Jacka, które wydało okolicznościowy zbiór wystąpień Jana Pawła II, homilii wygłoszonych także podczas pielgrzymek do Polski. Wybór tekstów odnosił się przede wszystkim do rodziny, miejsca w niej ojca. Nie jest to wybór przypadkowy. Tematyka ta nawiązuje bowiem do tegorocznego Metropolitalnego Święta Rodziny, a któremu towarzyszyć będzie myśl: Ojciec fundamentem rodziny.

Jednym z miejsc, w którym publicznie czytano dzieła Jana Pawła II był kościół Wszystkich Świętych w Pszczynie. Odbyło się to w czwartek, 20 maja, w godzinach od 21 do północy. Współorganizatorem była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Pszczynie.

Przez trzy godziny osiemnaście osób odczytało kilka tekstów papieża. Pszczyńską część maratony rozpoczął proboszcz parafii – ks. Krystian Janko. Pierwszym tekstem była adhortacja "Redemptoris Custos O Świętym Józefie i jego posłannictwie w życiu Chrystusa i Kościoła" wydana w roku 1989. Jest to tekst, który Jan Paweł II poświęcił postaci św. Józefa oraz roli jaką małżonek Maryi i opiekun Jezusa odegrał w historii Zbawienia. Tytuł dokumentu nawiązuje do jednego z przymiotów św. Józefa – opiekuna (dosł. Stróża) Zbawiciela.

Warto dodać, że Jan Paweł II nie był pierwszym papieżem, który przybliżał w nauczaniu postać św. Józefa. Wcześniej czynili to Leon XIII i Pius IX. Papież Polak przedstawił ludzkie walory Józefa, jego posłuszeństwo Bożemu wezwaniu i poświęcenie. Papież podkreślił w dokumencie, iż św. Józef jest również uważany za opiekuna całego Kościoła.

Po lekturze adhortacji czytane były przemówienia i homilie wygłoszone przez Jana Pawła II podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 roku w Gnieźnie, Częstochowie i Krakowie. Całość zamknęło odczytanie Testamentu Jana Pawła II.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.