Facebook Google+ Twitter

Maraton Pisania Listów we Wrocławiu

Dziesiąta międzynarodowa edycja maratonu, organizowana przez Amnesty International, odbywa się w całej Polsce od południa w sobotę do południa w niedzielę.

Maraton w Falansterze. / Fot. Katarzyna BłochowiakW ciągu ostatnich dziesięciu lat organizacja wysłała przeszło milion listów, co zaowocowało uwolnieniem kilkudziesięciu więźniów politycznych. W tym roku każdy z nas może napisać list (własnymi słowami lub według dostępnego wzoru), który pomoże między innymi: obrończyni praw kobiet Ritcie Mahato z Nepalu, prawnikowi Nguyen Van Dai z Wietnamu, pisarzowi Musaad Abu Fagr z Egiptu, działaczce związkowej Konstantinie Kuneva z Grecji, blogerowi Eminowi Abdullayev z Azerbejdżanu.

"Idea Maratonu Pisania Listów powstała w 2001 roku w Polsce. Pomysł podchwyciły sekcje Amnesty w innych krajach. W zeszłym roku podczas Maratonu Pisania Listów Amnesty International napisaliśmy na cały świecie 295 tysięcy apeli, a w całej Polsce 78843 listów w obronie prześladowanych i represjonowanych" - pisze na swojej stronie internetowej Amnesty International.

Momentami było tłoczno. / Fot. Katarzyna Błochowiak- Na tą chwilę mamy około 150-160 listów. Frekwencja dopisuje, jest o wiele lepsza w porównaniu z poprzednimi latami. Liczymy na to, że do jutra zbierzemy około pół tysiąca listów - komentuje sytuację z godziny 20 Magdalena Tuła, koordynatorka maratonu we Wrocławiu odbywającego się w klubie Falanster.

- Do maratonu skłoniła mnie chęć zaangażowania się w pomoc innym. W tego typu imprezie uczestniczę po raz pierwszy. Pomimo szczytnego celu, jaki przyświeca tej akcji, z przykrością stwierdzam, że maraton był słabo wypromowany przez media. Jestem zainteresowana Amnesty International, stąd moja wiedza na temat organizowanego maratonu - mówi Magdalena Kluszczyk, uczestniczka przedsięwzięcia.

W tegoroczną akcję zaangażowali się operatorzy telefonii komórkowej, którzy zrezygnowali z własnych korzyści na rzecz uciśnionych obrońców praw człowieka. Wysyłając SMS-a o treści "List" pod numer 72515 wspieramy finansowo przesłanie zebranych listów.

Według rankingu pierwsze miejsce zajmuje teraz Białystok, jednak do jutra jeszcze wszystko może się zmienić, bo po piętach depcze mu Kędzierzyn-Koźle. Informacje gdzie można napisać list znajdują się pod linkiem Amnesty International


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.