164504 miejsce

Maraton wygrał Kenijczyk

• Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-08-24 07:12

Kenijczyk Samuel Wansiru wygrał bieg maratoński, jedną z najbardziej prestiżowych konkurencji kończących się dziś igrzysk olimpijskich. Srebrny medal na ponad 42-kilometrowej trasie w Pekinie wywalczył Marokańczyk Jaouad Gharib, a brązowy - Etiopczyk Tsegay Kebede.

Wansiru zwyciężył ze świetnym, biorąc pod uwagę warunki klimatyczne panujące w chińskiej stolicy, czasem. Pokonanie trasy zajęło mu 2 godziny, 6 minut i 32 sekundy - zaledwie dwie minuty mniej niż wynosi najlepszy wynik na świecie.

Kenijczyk od początku biegł w czołówce stawki. Przed 40 kilometrem uciekł na kilkadziesiąt sekund Marokańczykowi i dwóm Etiopczykom, dzięki czemu na stadionie olimpijskim mógł sobie pozwolić na samotny finisz. Na bieżni stadionu rozstrzygnęła się kwestia brązowego medalu: bardzo zmęczonego Etiopczyka Deribę Mergę wyprzedził jego rodak Kebede.

W olimpijskim maratonie startowało dwóch Polaków. Henryk Szost przybiegł na metę na 34. pozycji, a Arkadiusz Sowa był 53.