Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23850 miejsce

Marchewką w wagarowiczów, czyli bonus dla chodzących do szkoły

We Francji trzy licea zawodowe wprowadzą system motywacyjny dla licealistów, by walczyć z plagą nieobecności. Jeśli uczniowie będą pilni, ich klasa może otrzymać do 10 tys. euro, aby sfinansować projekty pedagogiczne lub pozaszkolne.

 / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Testtakingstudent.jpgOd poniedziałku w trzech liceach zawodowych uczniowie będą testować tę zupełnie nową metodę mającą ich zachęcić do nie uciekania z zajęć lekcyjnych. Jeśli będą pilni, pieniądze zgarną pod koniec roku. Suma: maksymalnie 10 tys. euro.

Według przedstawiciela wysokiego komisarza do spraw młodzieży "nie chodzi o indywidualną zachętę, to [wprowadzony system - przyp. aut.] wpisuje się we wspólny projekt klasowy i aby zadziałał potrzeba solidarności całej grupy. Wybrany projekt klasowy zostanie sfinansowany pod koniec roku i musi być związany z edukacją, na przykład: wycieczka szkolna, zrealizowanie jakiegoś przedsięwzięcia, stworzenie organizacji, akcji społecznej, odnowienie klasy, kupno materiałów informatycznych, sportowych lub kulturalnych".

Nie wszystkim jednak nowy pomysł się spodobał. Naukowiec Philipe Meirieu twierdzi, że jest "zbyt prosty", aby był w stanie zachęcić uczniów do uczęszczania do szkoły. Jeśli pomysł się sprawdzi w 2010 roku może zostać nim objętych 30 innych placówek.

Podobny system motywacyjny działa w Anglii od zeszłego roku. Pilnym uczniom między 16 a 18 rokiem życia, pochodzącym z biednych rodzin szkoła wypłaca niewielkie sumy pieniędzy co tydzień, a także co rok.

Coraz więcej pomysłów w walce z wagaramiNa początku roku francuski minister edukacji ogłosił, że 5000 urzędników zostanie zatrudnionych, aby informować rodziców o nieobecności ich dzieci w szkole. Już teraz, niektóre szkoły informują rodziców o nieobecności ich pociech przez SMS lub telefonicznie. Rodzicom, których dzieci nie uczęszczają do szkoły mogą również zostać odebrane zasiłki rodzinne.

100 tys. uczniów we Francji między 16 a 18 rokiem życia kończy przygodę ze szkołą bez uzyskania dyplomu. Absencja w szkole dotyka 2,4 proc. uczniów gimnazjum, 4,6 proc. w liceach, 10,9 proc. w liceach zawodowych. To i tak dużo mniej niż na przykład w Wielkiej Brytanii.

Na podstawie: France Info

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

No...na studiach to inna sprawa;p 4,0 wystarcza:D

Myślę Gosiu, że to zależy od gminy. W mojej są tylko 3 gimnazja, więc kasy starczyło.
Ty pewnie edukowałaś się w dużym mieście, a tam już nie starcza kasy na masę uczniów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

U mnie Małgosiu było podobnie.
W innych szkolach byly tzw. "nagrody burmistrza", a w mojej nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na PP 4,0 wystarczy na większości kierunków :).

Komentarz został ukrytyrozwiń

W gimnazjum miałam średnią powyżej 5,0. Też nie dostałam stypendium.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlaczego bogate cwaniaki? U nas był jeden prosty warunek: średnia powyżej 4,75

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stypendia najczęściej dostają bogate cwaniaki; jak nauczyciel się nie przykłada, na lekcji nie dzieje się nic inspirującego, to uczniowie znajdują ciekawszy sposób na spędzenie tego czasu ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

To zależy, u mnie w gimnazjum dawali...ale w liceum już nie ;/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawie zawsze byłam najlepsza w klasie, a stypendium na oczach nie widziałam :P Ja nie wiem kto właściwie to stypendium dostaje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raczej nietrafny pomysł, tak jak napisał Mateusz i Gosia, trzeba iść w stronę uatrakcyjnienia życia szkolnego, coby chodzenie do szkoły przyjemnością a nie tylko obowiązkiem było.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mateusz dobrze gada, wódki mu dać.
A tak na serio, w szkołach do których chodziłam, też było sporo wagarowiczów. Do szkoły przyprowadzała ich policja.
Moim zdaniem, ten system motywacyjny nie jest dobry. Czy tak trudno po prostu uatrakcyjnić lekcje? Paranoja jakaś. Smęcą na tych lekcjach, nie pozwolą człowiekowi się wygadać, często nie ma mowy o żadnej dyskusji, czytanie jakiś pierdół z książek... Żal.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.