Facebook Google+ Twitter

Marcin Libicki nie współpracował z SB

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-22 18:47

Były eurodeputowany Marcin Libicki nie współpracował ze służbami specjalnymi PRL-u. Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał za zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne byłego polityka PiS.

Sąd przyznał, że organy władzy komunistycznej od końca lat 50 - tych interesowały się Marcinem Libckim. - Ze zgromadzonych przez IPN materiałów i z zeznań świadków nie wynika jednak, że świadomie i w sposób tajny współpracował z wywiadem PRL-u - stwierdziła w uzasadnieniu wyroku sędzia Maria Kostecka.

Jak zaznaczyła, oprócz gołosłownych stwierdzeń, na obecnym etapie sprawy nie ma żadnych dokumentów pozwalających stwierdzić, że polityk miał jakikolwiek kontakt z departamentem I. Dokumenty nie pozwalają też uznać, że Libicki był zarejestrowany jako tajny współpracownik czy kontakt operacyjny.

Brak jest jakichkolwiek notatek i sprawozdań z pobytów zagranicą sporządzonych przez Libickiego - podkreśliła sędzia. Jak dodała, nie ma też notatek funkcjonariuszy o spotkaniach z Libickim czy o pozyskanych od niego informacjach.

Po ogłoszeniu wyroku europoseł w rozmowie z Radiem Merkury nie krył satysfakcji. Podkreślił, że cała sprawa nie była wynikiem postępowania IPN, ale zaczęła się od ataku jednej z poznańskich gazet, w naganny sposób wykorzystanej - zdaniem polityka - przez władze PiS.

Marcin Libicki nawiązał do słów, które padły w czasie ostatniej wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Poznaniu. Szef PiS dystansował się wtedy od wyroków sądowych w podobnych sprawach lustracyjnych. Libicki nie wykluczył też sprawy sądowej przeciwko autorowi publikacji, które zapoczątkowały kłopoty lustracyjne ówczesnego deputowanego PiS. Dziennikarz Krzysztof Kaźmierczak stwierdził, że tylko opisał zachowane w IPN materiały i teraz napisałby to samo jeszcze raz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.