Facebook Google+ Twitter

Marcin Plichta jako pokrzywdzony zażąda odszkodowania od państwa?

Czy Marcin Plichta stanie na czele byłych klientów Amber Gold w dochodzeniu odszkodowania od polskiego państwa? Zgodnie ze słowami Donalda Tuska - ma do tego absolutne prawo.

Sonda

Czy Plicha dostanie wyrok, tym razem bez zawieszenia?

Premier Tusk: wiedza o reputacji Marcina Plichty była powszechna. / Fot. PAP/Radek PietruszkaZgodnie z kalendarium zdarzeń dotyczącym działania Amber Gold, od momentu zarejestrowania do upadłości, tj. od 2009 roku do dziś, można pokusić się o stwierdzenie, że jedynie KNF (Krajowy Nadzór Finansowy) wykazał się odpowiednią czujnością i konsekwencja w działaniu w stosunku do firmy Amber Gold sp. z o.o.

Już w 2009 roku KNF złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości braku odpowiednich licencji ze strony Amber Gold. Tak się jednak składa, że prokuratura za pierwszym razem odmówiła wszczęcia śledztwa, a po sądowym zażaleniu KNF co prawda je wszczęła, lecz zakończyła je umorzeniem (sierpień 2010). Wskutek kolejnego, drugiego już zażalenia, sprawą zajęła się w końcu Prokuratura Rejonowa w Gdańsku (lipiec 2012).


Korupcja w sądach? Nie, to być nie może... Te sześć wyroków w zawieszeniu wobec prezesa Amber Gold to musiało być wszystko zgodnie z prawem. Nie znam co prawda innego przypadku w Polsce, żeby sądy kogoś sześć razy z rzędu skazywały i zawsze w zawieszeniu, nie odwieszając przy tym żadnej poprzedniej kary – ale korupcja? Skądże! - ironizuje w swym blogu Janusz Wojciechowski


Jak ujawnia Rzeczpospolita, nie tylko KNF miała wątpliwości co do działalności Amber Gold sp. z o.o. W maju 2012 także BGŻ zgłosił do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu prania brudnych pieniędzy przez Amber Gold, zaś w czerwcu tego samego roku rozpoczęło się zupełnie inne śledztwo, dotyczące niekorzystnego rozporządzenia przez Amber Gold cudzym majątkiem, w celu osiągnięcia nieuzasadnionych korzyści. Chodzi o, bagatela, kwotę 25 milionów złotych.

Gdyby do powyższych faktów dorzucić emocje, jakie towarzyszą Klientom pokrzywdzonym upadkiem Amber Gold, wydawać by się mogło, że Marcin Plichta nie uniknie odpowiedzialności karnej, a jego majątek zostanie zajęty i zlicytowany na poczet wierzycieli. Nic bardziej mylnego.

Kto pamięta przypadek Romana Kluski, ten wie, że polski wymiar sprawiedliwości niekoniecznie musi podążać ścieżką powszechnie uznawaną za logiczną i sprawiedliwą, a jego wyroki, jeśli już w ogóle zapadają - bywają nie tylko ślepe, ale wręcz dramatycznie krzywdzące.

Jeśli ktoś jeszcze parę dni temu myślał, że tzw. afera Amber Gold pociągnie za sobą jakieś personalne konsekwencje karne nie mylił się. Jednak z pewnością nie był w stanie przewidzieć kogo te konsekwencje dotkną, ani tego, że nie będzie to ani Donald Tusk, ani tym bardziej Marcin Plichta.

Jak bowiem donosi Rzeczpospolita, Ministerstwo Sprawiedliwości zaleciło dziś kontrolę z powodu domniemania popełnienia przestępstwa przez kuratora sądowego Marcina Plichty. Przestępstwo miało by polegać na poświadczeniu przez kuratora nieprawdy w kwestii obowiązku naprawienia szkody, nałożonego na szefa Amber Gold prawomocnym wyrokiem sądu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

dyskryminowany
 • dyskryminowany
 • 26.08.2012 10:21

Skoro Polacy oddali władzę ŻYDOM i życzą sobie być niewolnikami w swoim kraju od urodzenia do śmierci to im tylko pogratulować i życzyć im , aby ponownie wybrali PO i wówczas ich marzenie się spełni. Niewolnicy nie mają prawa głosu do krytykowania "narodu wybranego" i po co te komentarze skoro Polacy i tak się nie obudzą.Jeżeli ktoś liczy na cud w sądzie to niech zaraz kupi młotek i natychmiast wybije sobie to z głowy. Obecnie bizesmen to bożek i nie wolno go sądzić pod żadnym pozorem. Skoro mojego pisania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Krzysztof Korczyński
 • Krzysztof Korczyński
 • 26.08.2012 09:24

Amber Gold działa zgodnie ze stosownymi przepisami i płaci podatki od osiąganego zysku. Nie jest to bank, ale raczej rodzaj kantoru. Wpłacane przez klientów pieniądze mają autentyczny parytet w złocie czego nie oferuje żaden z działających na terenie RP banków. Tu zyski klientów są znacznie większe niż w jakimkolwiek banku . To nie mogło nie niepokoić właścicieli banków. Nagonka medialna miała doprowadzić do upadku firmy i wyeliminowania jej z rynku. Majątek Amber Gold w tym zapasy złota pokrywają z naddatkiem zobowiązania wobec klientów. Uważam,ze p. Marcin Plichta odmówił opłacania się urzędnikom i jest niszczony w sposób planowy i niezgodny z prawem którego nie złamał.W przeciwnym wypadku zostałby aresztowany po przedstawieniu zarzutów. Państwo wszelkimi sposobami stara się wyeliminować skutecznych przedsiębiorców stanowiących zagrożenie dla systemu. Tak zniszczono założyciela Optimusa. Został zrujnowany, siedział w więzieniu po czym go zrehabilitowano. Władza zapomina o jednym - jesteśmy członkami Unii Europejskiej i istnieje możliwość dochodzenia swych praw na oczach świata.

Komentarz został ukrytyrozwiń
subiektywny
 • subiektywny
 • 17.08.2012 16:58

Faktycznie. Polska to dziki kraj, KNF jest niewinny, rząd jest niewinny, parlament jest niewinny, a więc "powieszą cygana". Plichta twierdzi, że to skutek tajnej operacji ABW o kryptonimie IKAR. Może i to nieprawda. Ale kto stał za Plichtą przez te 4 lata? Może wy wiecie? Wygląda na to, że Amber Gold prał czyjeś pieniądze, i że ten ktoś go krył. Ta "afera" jest pokłosiem - przypadkowym - afery taśmowej Serafina, nie jest na rękę ani Tuskowi, anie ABW, ani tajnym służbom, ani sądownictwu. Już z tego widać, że koniec Plichty może być zupełnie inny niż oczekuje publika.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek W. Guła
 • Leszek W. Guła
 • 17.08.2012 00:01

Parabanki rzeczywiście przeżywają cudowny renesans. Ich wspaniały rozkwit jest dumą dla stanowiących prawo, w ramach którego realizowane są iście szlachetne cele na rzecz kościołów, kultury i ochrony zdrowia. Na czele sieci parabanków mogą stać tylko i wyłącznie wybrani- ludzie nieskazitelni. Nie istnieją tak znakomite i czyste w swoim klasycznym działaniu jednostki charytatywne jak polskie sieci parabanków. Tylko przy ich udziale możemy przeciwstawić się najstraszliwszej chorobie cywilizacyjnej jaką jest JASKRAWOŚĆ CIEMNA. Przepiękna forma zadośćuczynienia ze strony Polaków. Bóg z nimi. Google: lwgula

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli działał zgodnie z prawem, to żadnej odpowiedzialności ponosić nie może. A jeżeli upadłość została spowodowana działaniami organów państwa (ewentualnie nagonki prasowej), to należy mu się odszkodowanie jak psu kość na obiad.
Ja swój tekst w tej samej sprawie zakończyłem tak: Cała ta sprawa ma bardzo dziwny posmak, ale chyba najbardziej prawdopodobne może być podejrzenie, że działania firmy Amber Gold były z góry bardzo dokładnie zaplanowane, na co wskazują różne informacje prasowe, z których wynika, że jeżeli
dziennie około 300 osób zrywa z Amber umowy, to po dwóch miesiącach cały ten
interes musi zostać zamknięty. Ale rzecz w tym, że Amber na każdym takim zerwaniu
umowy zarabia na czysto od 30% do 37% powierzonego mu kapitału, co zmusza
do zastanowienia się nad pytaniem, kto na tej aferze faktycznie zarobi i jaki był prawdziwy
cel tego zamierzenia? I zdaje się, że w tym kierunku winne iść działania organów ścigania,
bez wyszukiwania mocno nadmuchanych podejrzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy myślicie, że całą ta afera z upadłością Amber Gold to przypadek? Bo mnie się wydaje, ze coś tu faktycznie śmierdzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń
1grajek
 • 1grajek
 • 16.08.2012 09:03

wszystko zaczyna się od braku odpowiedzialności urzędników państwowych za ich działania i decyzje tylko poprzez nałożenie na urzędników państwowych odpowiedzialności karnej za wydawanie decyzji i rzetelnego podejścia do swoich obowiązków będziemy mogli opanować ten chaos.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 16.08.2012 05:03

nic mu nie zrobią bo ma czym opłacic "niezawisły" sąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
 • olek kan
 • 15.08.2012 22:04

No to i Michałek premierowicz też coś od państwa wyszarpie.Od szczeniaka szkoli się w dojeniu państwa jak tatuś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
tera można
 • tera można
 • 15.08.2012 21:31

NARESzCIE DOBRA WIADOMOSC DLA LEMINGÓW! *** LUDZIE! ZROZUMCIE! Nie każde oszustwo jest przestępstwem - (znawca przedmiotu, Donald T.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.