Facebook Google+ Twitter

Marcin Plichta - winny czy poszkodowany przez państwo?

W sprawie Amber Gold pozornie wszystko wydaje się być bardzo jasne. Działa ABW, energicznie obradują ministrowie. Jednak wiele wskazuje na to, że polskie Państwo może tę sprawę przegrać, a Marcin Plichta nie jest bez szans na odszkodowanie.

Jak się okazuje, Amber Gold mogło prawdopodobnie w ogóle nie inwestować pozyskanego kapitału w złocie. Jeśli tak było, to wprowadziło, co prawda, w błąd swoich klientów, jednak nie naruszyłoby wtedy prawa obrotu złotem. A w chwili obecnej to właśnie nielegalny obrót miałby być gwoździem do trumny Amber Gold.

Przypomnijmy, że handel złotem to tzw. działalność kantorowa, która jest koncesjonowana i kontrolowana przez NBP. Już jednak w 2009 roku KNF (Komisja Nadzoru finansowego) zwróciła uwagę na fakt, że Amber Gold sp. z o.o. nie posiadała licencji wymaganych do obrotu złotem, a na nim miała się przecież zasadzać idea intratności inwestycji w Amber Gold. Prokuratura nie podzieliła wtedy zdania KNF, a KNF dwukrotnie odwoływało się w tej sprawie do sądu.

Czytaj także: Marcin Plichta jako pokrzywdzony zażąda odszkodowania

Może się jednak okazać, że prokuratura słusznie umorzyła wtedy śledztwo w tej sprawie, bowiem na razie nic nie wskazuje na to, aby Amber Gold w ogóle próbowało inwestować pieniądze swych klientów w złocie. Na taki wariant wskazuje portal dziennik.pl na podstawie doniesienia Radia ZET. Taką możliwość zdaje się też potwierdzać działanie Banku Gospodarki Żywnościowej (BGŻ), który 6 maja 2012 złożył doniesienie do prokuratury w sprawie podejrzenia „prania brudnych pieniędzy” przez Amber Gold.

W chwili obecnej trwają przeszukania prowadzone przez ABW w siedzibie Amber Gold oraz lokalach należących do małżeństwa Plichtów. Ich celem jest m.in. odnalezienie dowodów, wskazujących na obrót złotem bez odpowiedniej licencji. Jeśli jednak mimo tych starań okaże się prawdą, że Amber Gold sp. z o.o. nie zajmowała się obrotem złotem, na niczym spełzną próby ukarania Marcina Plichty za złamanie prawa w kwestii obrotu kruszcem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

sceptyk
  • sceptyk
  • 17.08.2012 17:35

Teraz już jednak wiadomo ze złoto było, ale pytanie kto za to beknie?Plichta? wątpię.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 17.08.2012 05:08

jaka jest różnica pomiędzy
mafią reprezentowaną przez Al Capone'a z Chicago, a
Platformą Obywatelską reprezentowaną przez TUSKA z kaszub.

Al Capone dla zapewnienia sobie i swoim ludziom spokoju przekupywał polityków i policje
A Tusk?
A TUSK tego nie musi robić.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek W. Guła
  • Leszek W. Guła
  • 17.08.2012 01:15

Nie chcecie Polacy oddać długów formalnie, to oddacie w innej formie, również formalnie. Na różne sposoby rozgrabimy RP i nikt nas przed tym nie powstrzyma. RP pójdzie równiuteńko z trobami, bo Polacy nie są wybrani, oprócz niektórych. Parabanki rzeczywiście przeżywają cudowny renesans. Ich wspaniały rozkwit jest dumą dla stanowiących prawo, w ramach którego realizowane są iście szlachetne cele na rzecz kościołów, kultury i ochrony zdrowia. Na czele sieci parabanków mogą stać tylko i wyłącznie wybrani- ludzie nieskazitelni. Nie istnieją tak znakomite i czyste w swoim klasycznym działaniu jednostki charytatywne jak polskie sieci parabanków. Tylko przy ich udziale możemy przeciwstawić się najstraszliwszej chorobie cywilizacyjnej jaką jest JASKRAWOŚĆ CIEMNA. Przepiękna forma zadośćuczynienia ze strony Polaków. Bóg z nimi. Google: lwgula

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leszek W. Guła
  • Leszek W. Guła
  • 16.08.2012 23:52

Parabanki rzeczywiście przeżywają cudowny renesans. Ich wspaniały rozkwit jest dumą dla stanowiących prawo, w ramach którego realizowane są iście szlachetne cele na rzecz kościołów, kultury i ochrony zdrowia. Na czele sieci parabanków mogą stać tylko i wyłącznie wybrani- ludzie nieskazitelni. Nie istnieją tak znakomite i czyste w swoim klasycznym działaniu jednostki charytatywne jak polskie sieci parabanków. Tylko przy ich udziale możemy przeciwstawić się najstraszliwszej chorobie cywilizacyjnej jaką jest JASKRAWOŚĆ CIEMNA. Bóg z nimi. Google: lwgula

Komentarz został ukrytyrozwiń
Luuuuuuuuuuuuudzie!
  • Luuuuuuuuuuuuudzie!
  • 16.08.2012 18:50

NARESzCIE DOBRA WIADOMOSC DLA LEMINGÓW! *** LUDZIE! ZROZUMCIE! Nie każde oszustwo jest przestępstwem - (znawca przedmiotu, Donald T.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.