Facebook Google+ Twitter

Marcin Skubiszewski: Jak ojciec Rydzyk przekombinował z TV Trwam

 • Źródło: Gość dnia
 • Data dodania: 2012-06-05 15:11

W Brukseli przed siedzibą PE demonstrują zwolennicy Telewizji Trwam, a w samym PE trwa publiczne wysłuchanie ws. wolności słowa w Polsce. Niektórzy założyli kagańce. Demonstrację zorganizował "pokojowo nastawiony" PiS.

Co kryje się za odmową włączenia TV Trwam do multipleksu cyfrowego MUX-1? Postarajmy się zrozumieć o co chodzi w tej grze. Poniższy tekst jest przedrukiem artykułu Pana Marcina Skubiszewskiego z 24 marca 2012. Autor wyraził zgodę na przedruk i został o nim powiadomiony. Tekst jest długi, ale warto go przeczytać, bo bardzo przystępnie wyjaśnia o co tu właściwie chodzi.

Z pozoru najbardziej zagadkowym elementem sprawy jest to, że fundacja Lux Veritatis, która jest nadawcą TV Trwam, przedstawiła władzom państwowym taki bilans, z którego wynika, że nie byłaby w stanie zapłacić za udział w multipleksie. Wyjaśniamy, jaki interes fundacja ma w takim dziwnym zachowaniu.
Według KRRiTV, kandydatura TV Trwam została odrzucona, ponieważ zgodnie z przedstawionym bilansem Fundacja Lux Veritatis nie będzie w stanie zapłacić kosztu udziału w multipleksie. Zgodnie z wyliczeniami cytowanymi powyżej, chodzi tu o sumę w granicach 65 do 80 milionów złotych, do zapłacenia w ciągu dziesięciu lat.

W tym kontekście bardzo ciekawa jest pożyczka, którą fundacja otrzymała od zakonu redemptorystów, na sumę około 70 milionów złotych. Lux Veritatis nie udziela szczegółowych informacji o tej pożyczce, ale jeden ważny element jest jawny: zwrot pożyczki ma nastąpić w roku 2019, a więc w trakcie dziesięcioletniego okresu płacenia za multipleks, który analizowała KRRiTV.

Konieczność zwrotu tej ogromnej pożyczki niewątpliwie była decydującą przyczyną, dla której KRRiTV uznała fundację Lux Veritatis za niezdolną do zapłacenia za multipleks. W tej sytuacji można spytać, dlaczego Lux Veritatis nie przedstawiła sytuacji inaczej. W szczególności: dlaczego uzyskana od redemptorystów suma siedemdziesięciu milionów nie została zaksięgowana tak, aby konieczność jej zwrócenia nie pojawiała się w bilansie fundacji?

Najprawdopodobniej chodzi tu o kombinację podatkową. Inaczej mówiąc: magnat medialny Tadeusz Rydzyk chciał pokombinować tak, aby nie zapłacić CIT (podatku od dochodów przedsiębiorstw), ale przekombinował: zamiast zwolnienia od podatku uzyskał odmowę koncesji na MUX-1. Oto wyjaśnienie mechanizmu.

Co do zasady, fundacje nie są zwolnione z podatku od dochodów CIT. Fachowo mówi się, że nie ma zwolnienia podmiotowego, tzn. nie ma żadnego zwolnienia, które wynikałoby z samego faktu, że jakaś organizacja jest fundacją. Warto dodać, że darowizny otrzymane przez fundację traktowane są jak zyski. Od darowizn, podobnie jak od zysków, trzeba płacić podatek CIT.

Zysk wypracowany lub darowizny otrzymane przez fundację są zwolnione z podatku CIT, ale pod warunkiem, że zostaną wydane na cele wymienione w odpowiednim przepisie ustawy. W przypadku fundacji Lux Veritatis, przepisem tym jest art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wymienione tam cele, to m. in. dobroczynność, działalność naukowa czy kult religijny. Ale prowadzenia Telewizji Trwam, która oficjalnie jest przedsięwzięciem komercyjnym, nie da się podciągnąć ani pod po "kult religijny", ani pod żaden inny element listy zawartej w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Powyższe oznacza, że gdyby fundacja ujawniła, że pieniądze otrzymane od redemptorystów stanowią darowiznę, musiałaby od nich zapłacić podatek. I prawdopodobnie dla uniknięcia tej właśnie sytuacji pieniądze te przedstawiane są jako pożyczka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (15):

Sortuj komentarze:

DOSKONAŁE SPOTY Trwam na u2
 • DOSKONAŁE SPOTY Trwam na u2
 • 07.06.2012 14:40

Walczyć! KUPUJMY regularnie WSZYSTKIE DOSTĘPNE "NASZE DZIENNIKI" i pozostałą prasę prawicową ("Gazeta Polska", "GP Codzienna", "Uważam Rze", "Nasza Polska", "Gazeta Warszawska, "Arcany", "Glaukopis", itp.) -- PO KILKA EGZEMPLARZY i rozdajmy to ludziom. W CIĄGU KILKU MIESIĘCY, w ciągu kilku miesięcy -- ZOBACZYCIE -- doprowadzimy do pożądanych zmian w Polsce!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciota kot
 • ciota kot
 • 07.06.2012 12:58

@ jadźwiga - o jakim rozumie ty mówisz ? To zlepek dawnej sowieckiej propagandy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ciota kot
 • ciota kot
 • 07.06.2012 12:55

@ Beata -ty też się czasami cała oddajesz i co ma do tego XXI wiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obejrzałam po raz pierwszy ten filmik o Rydzyku w całości. Jest przerażający. Kim są ludzie, którzy powierzają mu całe majątki, kim są ludzie, którzy bezgranicznie i ślepo mu wierzą? Nie do wiary, że mamy XXI wiek!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na mój babski rozum to jest tak, że Redemptorysta Rydzyk, jako zakonnik, jest zgodnie z regułą, biedny jak mysz kościelna; żyje z okruchów emeryckich stołów i sponsorów . Każdy ma jakieś hobby, może więc karmić biedne myszy.
Osobista bieda braciszków tworzących wspólnotę zakonną, przemienia się cudem na kasiorę, którą Redemtoryści mają w jednej kieszeni; mogą nawet pożyczyć samym sobie te marne kilkadziesiąt milionów, czyli przełożyć z jednej kieszeni do drugiej, w zależności od propagandowego zapotrzebowania.
Nikt mi nie wmówi, że
przedsiębiorstwa i fundacje Rydzyka są niezależnymi bytami ekonomicznymi !
Kiedy jednak trzeba za cokolwiek zapłacić - pokazują podszewkę z drugiej kieszeni. Wszak są to biedni braciszkowie, nie posiadający osobistych majątków.
Stosując skrót myślowy - za kreatywną księgowość pijawek zakonnych mają płacić wszyscy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kalna
 • Kalna
 • 06.06.2012 09:58

Niech wyznawcy sekty PiS , Solidarnej Polski a także gorliwie wspierający Tadeusza Rydzyka obejrzą ten film dokumentalny.
http://www.twojewiadomosci.com.pl/content/film-dokumentalny-o-tadeuszu-rydzyku-zobacz

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michał Kedzierski: "Jak ktoś będzie chciał oglądac Trwam musi zainwetsowac w antenę satelitarną i dekoder. To jest ta "drobna" różnica....."

Jak kocha, to zapłaci, zamiast dać na tacę,pójdzie do sklepu i kupi dekoder i to właśnie chyba boli Rydzofanatyków...

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Ludzie Radia Maryja rozpuszczali wieści, że z powodu niedopuszczenia TV Trwam do multipleksu, oglądanie tej telewizji przestanie być możliwe. Jest to kłamstwo"

Tak, to ewidentne kłamstwo Autora....

Nikt nie mówi, że przestanie być możliwe oglądanie TvTrwam, natomiast chodzi o to, że nie będzie możliwy BEZPŁATNY dostęp do tej telewizji, co stawia ją od razu w dużo gorszej pozycji od stacji nadajacych na multipleksie. Jak ktoś będzie chciał oglądac Trwam musi zainwetsowac w antenę satelitarną i dekoder. To jest ta "drobna" różnica.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
red
 • red
 • 05.06.2012 21:42

@ A.Chorążewicz - ty nie baran; a głupi jesteś....

Komentarz został ukrytyrozwiń
erk
 • erk
 • 05.06.2012 19:59

pycha,próżność i bezczelność-są to niezbędne cechy,którymi powinien się charakteryzować każdy wzorowy kapłan.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.