Facebook Google+ Twitter

Marcinkiewicz i ministrowie skarbu podejrzani o popełnienie przestępstwa

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-11 12:50

Najwyższa Izba Kontroli złoży zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez czterech kolejnych ministrów skarbu oraz byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza.

Jak mówi rzecznik NIK Paweł Biedziak, urzędnicy doprowadzili do upadłości i zamknięcia zakładów mięsnych Płock S.A. Choć zgłaszali się czterej inwestorzy, ministerstwo z niewyjaśnionych przyczyn podjęło rozmowy właściwie tylko z jednym.

Paweł Biedziak zwraca uwagę, że ministrowie byli informowani o konieczności szybkiego przeprowadzenia prywatyzacji zakładów. O trudnej sytuacji spółki mówili niezależni eksperci. Doradca przekonywał, że bez prywatyzacji spółka nie będzie miała pieniędzy na modernizacje, nie spełni wymagań unijnych, a w efekcie będzie musiała być zamknięta. Rzecznik NIK przypomniał, że była to spółka ze stuprocentowym udziałem państwa.

Zawiadomienie dotyczy kolejnych ministrów skarbu od 2004 roku - chodzi o Jacka Sochę, Zbigniewa Kaniewskiego, Wojciecha Jasińskiego, Andrzeja Mikosza oraz byłego premiera Kazimierza Marcinkiewicza, który jako premier pełnił funkcję ministra skarbu. Paweł Biedziak poinformował, że do nieprawidłowości dochodziło już od roku 2002, jednak urzędników z tego okresu, obejmuje teraz przedawnienie.

Kontrolerzy obliczyli, że ministrowie narazili w ten sposób Skarb Państwa na straty ponad 17 milionów złotych. Sprawą zajmie się teraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.