Facebook Google+ Twitter

Marcinkiewicz komisarzem Warszawy i kandydatem na prezydenta

Kazimierz Marcinkiewicz: Przepraszam, że byłem niedoskonałym premierem, dziekuję, że mogłem pracować z tak fantastycznymi ludzmi i proszę, aby nie wbijać klina między mnie a władzę PiS.

Prezes Jarosław Kaczyński był nieuchwytny dla dziennikarzy od 10 rano, kiedy pod obstawą BOR uciekł przed reporterami i wszedł do budynku tylnym wejściem, aż do konferencji o godzinie 15.

Kilka godzin w ponad trzydziestostopniowym upale dawało się we znaki wszystkim. Butelki z wodą znikały w ekspresowym tempie, a pragnienie nowych informacji co kilka chwil zaspokajał Adam Bielan i Jacek Kurski, którzy w przerwach między kolejnymi częściami Rady Politycznej, wychodzili z budynku, by porozmawiać z dziennikarzami.

Przed rozpoczęciem rady Adam Bielan, rzecznik PiS powiedział, że Kazimierz Marcinkiewicz nie będzie wiceszefem partii, bo takie stanowiska są już rozdysponowane. – Premier Marcinkiewicz to bardzo popularny polityk i z pewnością znajdzie inne miejsce w partii – powiedział Bielan. – Polacy od dawna chcieli takiej zmiany, więc spodziewamy się życzliwego przyjęcia nowego premiera przez opinię publiczną. Nie sądzę, żeby na dymisję szefa rządu mogło wpłynąć spotkanie Kazimierza Marcinkiewicza z DonaldemTuskiem. To była jego autonomiczna i jak sądzę przemyślana decyzja – dodał Bielan.
Jacek Kurski twierdzi natomiast, że były dwa powody dymisji premiera. – Po pierwsze potrzeba było dobrego kandydata na prezydenta Warszawy. Platforma Obywatelska powiedziała, że kto wygra w Warszawie, wygra w całej Polsce i nie sposób odebrać im racji. Po drugie nastał nowy etap w procesie kształtowania rządu, pojawiły się silne osobowości (Lepper i Giertych). W związku z tym na fotelu prezesa rady ministrow musi zasiąść równie silny człowiek – powiedział Kurski dziennikarzom.

W jego opinii spotkanie z Donaldem Tuskiem nic w tej sprawie nie zmieniło chociaż poseł przyznał, że było ono "niefortunne".

Około 12 przed budynkiem PiS przez kilkanaście minut członkowie lewicowych młodzieżówek: Stowarzyszenia Młoda Socjaldemokracja, Federacji Młodych Socjaldemokratów, Federacji Młodych Unii Pracy, protestowali przeciwko kandydaturze prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko premiera. Trzymali plakaty z hasłem "Jarek+kot= rodzina" i mówili, że jest to kampania ziemniaczano-buraczana, a oni realizują "Wykopki 2006". – Zrobimy wszystko, żeby Jarosław Kaczyński nie zagrzał zbyt długo miejsca na fotelu premiera. Młodzi skandowali "Spieprzaj dziadu" i " Tu na razie jest ściernisko, ale będzie kartoflisko".

fot. Adam PlonaW czasie jednej z przerw Adam Bielan poinformował, że Kazimierz Marcinkiewicz będzie pełnił rolę komisarza Warszawy. Ma także zostać kandydatem PiS na prezydenta stolicy. Na pytanie, czy będą jakieś zmiany w rządzie, rzecznik PiS odpowiedział, że niewielkie, najwyżej jedna-dwie. Wiadomości 24.pl dowiedziały się nieoficjalnie, że jednym z resortów, na którym dojdzie do zmian personalnych jest ministerstwo finansów.

Dziennikarze pytali także, czy w związku z wypowiedziami Andrzeja Leppera, który domagał się korzystnycch dla Samoobrony zmian personalnych w rządzie, premier przewiduje zmianę umowy koalicyjnej. – Jeśli Andrzej Lepper rzeczywiście tak myśli, to się grubo myli – odparł krótko Bielan.
Na stwierdzenie, iż Lepper powiedział, że nie wyobraża sobie koalicji w takim kształcie, Bielan odrzekł: – Być może Lepperowi zależy na wyborach.
– Czy PiS rozpatruje taki scenariusz? – ciągnął jeden z dziennikarzy. – Rozpatrujemy każdy scenariusz – odpowiedział Bielan.

Dymisja premiera jest planowana na poniedziałek.

Na podstawie relacji Adama Plony
Przeczytaj relację z konferencji prasowej Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Zagraniczne media są zdziwone taką zmianą, bo Marcinkiewcz był dobrym premierem. Jarosław Kaczyński będzie robił wszystko po swojemu i nie będzie żadnego znaku "STOP", który Marcinkiewicz czsami stawiał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.