Facebook Google+ Twitter

Marcinkiewicz pisze bloga. Angela Merkel stawia na wideo

Kazimierz Marcinkiewicz bloguje. Byłego premiera wyprzedziła jednak kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Szefowa niemieckiego rządu w krótkich nagraniach wideo prezentuje internautom najważniejsze reformy.

www.bundeskanzlerin.deAngela Merkel jest prawdopodobnie pierwszym szefem rządu, który zwrócił się do swych obywateli za pomocą regularnie prezentowanego na stronie WWW nagrania wideo. Taki sposób kontaktu z odbiorcami nazywa się "videopodcastem", lub w skrócie - VODcastem. Nowe odcinki pojawiają się co tydzień, w każdą sobotę. Kanclerz prezentuje w nich najważniejsze propozycje i reformy niemieckiego rządu. Prezentację można zobaczyć pod tym adresem.

Wszystko zaczęło się 9. czerwca 2006 roku. Merkel opowiedziała wtedy o spotkaniu z trenerem niemieckiej reprezentacji, Jü rgenem Klinsmannem. – Nowe możliwości techniczne porywają nie tylko młodych ludzi. Ja również czerpię z nich radość – mówiła, uzasadniając start VODcastu. W nagraniu zaapelowała również: – Piszcie Państwo do mnie opinie e-mailem. Jest to dla mnie bardzo ważne, by dowiedzieć się, co Państwo sądzicie na przykład o reformach podejmowanych przez nasz rząd.
Jaki był tego efekt? W ciągu pierwszego dnia nagranie obejrzano ponad 55000 razy, zaś listownie odpowiedziało na nie ponad 120 osób.

Każde nagranie można pobrać w postaci pliku wideo (objętość – kilkanaście do kilkudziesięciu megabajtów), obejrzeć "na żywo", można również ściągnąć tylko ścieżkę audio lub przeczytać transkrypcję w języku niemieckim lub angielskim. – W ten sposób wypracowuje się zbliżenie państwa, władzy (reprezentowanych przez Merkel) do obywatela. Videopodcast jest lepszy od zwykłej konferencji prasowej, ponieważ użytkownikowi stwarza się wrażenie, że dana osoba mówi tylko do niego, że dba o jego potrzeby. Co innego konferencja przed kamerami, z której widzimy tylko krótkie wycinki w newsach, a co innego ponaddwuminutowa wypowiedź, którą każdy może przewijać, ściszać, zatrzymywać. I nie ma niewygodnych pytań od dziennikarzy – wyjaśnia Michał Buchta, dziennikarz internetowy zajmujący się tematyką polityczną.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Opinia prof. Mariana Bugajskiego na swoim blogu -

*Wysłałem sms-a, dostałem mejla, piszę bloga - NIE, NIE, NIE. Dlaczego? A dlatego: kupiłem telefona komórkowego, wysłałem sms-a i dostałem za niego rachunka. Mało? To teraz napiszę lista elektronicznego.*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.