Facebook Google+ Twitter

Marcowa Warszawska Masa Krytyczna odbędzie się 25 marca

Wszystko zaczęło się 25 września 1992 roku, kiedy to 48 przypadkowych cyklistów spotkało się na ulicach San Francisco. Od tego czasu robią to regularnie, w każdy ostatni piątek miesiąca aby wspólnie jeździć na rowerze.

O czym mowa?

W Warszawie pierwsza masa krytyczna prawdopodobnie odbyła się 8 maja 1998 r. i od tego czasu odbywała się co jakiś czas. Jest to przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, odbywający się w ostatni piątek każdego miesiąca. Bez względu na pogodę i porę roku, o godz. 18.00 rowerzyści ruszają z Placu Zamkowego w Warszawie. Jest to impreza niekomercyjna, organizowana przez wolontariuszy i samych uczestników chcących, aby Warszawa była przyjazna dla rowerzystów.

Po ścieżce do celu

Wizją WMK jest Warszawa przyjazna rowerzystom, w której można swobodnie i bezpiecznie poruszać się na rowerze oraz go bezpiecznie parkować. Obecnie Warszawska Masa Krytyczna jest największą, comiesięczną imprezą rowerową w Europie, gdyż w miesiącach letnich liczba uczestników przekracza 2 tys. osób, a z miesiąca na miesiąc frekwencja jest coraz większa - w maju 2005 było to już 2360 osób. W miesiącach zimowych frekwencja nie spada poniżej 100 osób, pomimo odbywających się w tym czasie świąt czy ferii.


"Nie przesadzajmy z budową ścieżek rowerowych"

Powiedział tak z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu 2003r. prof. Lech Kaczyński, ówczesny prezydent Warszawy. Okazuje się, że WMK (Warszawska Masa Krytyczna) nie wszędzie znajdywała sympatyków. Szczególnie ze strony urzędników spotykała się nieraz z krytyką. Warszawa to nie wieś, żeby po niej rowerem jeździć"- stwierdził Marek Woś, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich (tłumacząc likwidację ścieżki rowerowej przy ul. Świętokrzyskiej). Jak owe stwierdzenie ma się do promowanego globalnie zdrowego stylu życia? Czy to oznacza,że warszawiakom, niedługo przysługiwać będzie ścieżka rowerowa tylko w fitness parkach?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.