Facebook Google+ Twitter

Marcowe wydanie periodyku DWUKROPEK

Pani Joanna Majksner - Pinska, która kieruje Polonijnym miesięcznikiem Dwukropek w RPA, wydała jego kolejny numer. Marcowy periodyk jest związany tak z obchodami Wielkiej Nocy jak też z wieloma historycznymi zdarzeniami.

Okładka marcowego numeru DWUKROPKA. / Fot. Scan okładkiNajważniejszy temat to zbliżające Święta Wielkanocne, które są bardzo związane z uroczystościami kościelnymi ale też kulturą i ludowymi obyczajami w Polsce. W sobotę idzie się święcić jadło.

Niedziela Wielkanocna jest uroczyście obchodzona w kościele Katolickim. Zgodnie ze zwyczajem po przyjściu ze mszy powinno się domownikom oraz spotkanym powiedzieć Alleluja Chrystus zmartwychwstał.

Poniedziałek Wielkanocny w Polsce, co region to różne zwyczaje, ale zawsze góruje ludowy śmigus dyngus. W Krakowie na Zwierzyńcu odbywa się wielki odpust o nazwie Emaus z Lajkonikiem w tle. Natomiast w środę wielkanocną na krakowskim Wzgórzu Lassoty odbywa się kolejny tradycyjny odpust, zwany też Rękawką.

Ze świętami nieodłączne jest jajko jako symbol życia. Natomiast przez Wieki powstało wiele POLSKICH PIEŚNI WIELKANOCNYCH. Do najstarszej tradycji roku liturgicznego zaliczane są pieśni wielkanocne, które znalazły zastosowanie w procesji rezurekcyjnej.

Jedną z zapomnianych postaci historycznych jest Wincenty zwanym Kadłubkiem. Obecnie obchodzimy 750 rocznicę jego śmierci. Studiował na Uniwersytecie w Bolonii i Paryżu. Kończąc studia w Paryżu był jednym z pierwszych Polaków, który dostał tytuł magistra (doktora). Piastował funkcję kapelana i kancelisty na dworze Kazimierza II Sprawiedliwego.

Następnie został Prepozytem Kolegiaty w Sandomierzu. W latach 1208 - 1218 był biskupem krakowskim z której to funkcji zrzekł się i do końca życia przebywał na terenie klasztoru Cystersów w Jędrzejowie.

Największą sławę zyskał dzięki spisaniu kronik zwanych też Kronikami Kadłubka. Na polecenie króla Kazimierza II napisał 4 tomową kronikę. Trzy księgi dotyczą najdawniejszych dziejów Polski. Ostatnia opisuje panowanie króla Mieszka III Starego i Kazimierza II do 1202 roku.

W tym roku mija 110 rocznica urodzin Igora Newrlego (właściwe nazwisko Abramow). Urodził się 24 marca 1903 roku w Osadzie Zwierzyniec na terenie Puszczy Białowieskiej. Przyszły pisarz przybrał nazwisko panieński matki Wiery Newerly.

To zapomniany polski powieściopisarz, publicysta i pedagog. Z jego bogatej pracy pisarskiej należy wymienić takie powieści jak: Chłopiec z Salskich Stepów, Archipelag ludzi odzyskanych, Pamiątka z Celulozy, Leśne Morze, Żywe wiązanie, Rozmowa w sadzie piątego sierpnia i wiele innych.

Wiele jego powieści były tłumaczone na kilka języków. Natomiast takie utwory jak Pamiątka z Celulozy zostały z ekranizowane. Na podstawie powstały dwa filmy pt. Celuloza i Pod Gwiazdą Frygijską oraz Kasztelanka.

(materiał jest chroniony prawem autorskim)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.