Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24084 miejsce

Marek Belka: To była rozmowa dwóch ludzi, którzy są zatroskani różnymi przejawami życia w Polsce. I tyle

„Ta rozmowa miała trwać dwie godziny, a mnie przeczytanie tekstu z "Wprost" zabrało minut dwadzieścia – więc wiadomo, że to są tylko fragmenty. Nie ma mowy o jakimś dealu, kontrakcie. Była to rozmowa, jak sądzę, dwóch ludzi, którzy są zatroskani różnymi przejawami życia w Polsce, i tyle" - tłumaczy Marek Belka w rozmowie z RMF FM.

 / Fot. Krzysztof Szymczak, PolskapresseW rozmowie z Markiem Balawajderem zrmf.fm.pl, Belka zapewnia, że w rozmowie pomiędzy nim a Bartłomiejem Sienkiewiczem „nie chodziło o żaden deal, kontrakt. Była to rozmowa, jak sądzę, dwóch ludzi, którzy są zatroskani różnymi przejawami życia w Polsce”. Dymisja Rostowskiego jest wg niego zbiegiem okoliczności, ale jak przyznaje, jest zadowolony ze współpracy z obecnym ministrem finansów.

Belka zwraca uwagę na fragmentaryczność tekstu upublicznionego przez „Wprost”, a tym samym, wg niego, wyrwane z kontekstu wypowiedzi. Rozmowa miała trwać ok. dwie godziny, „mnie przeczytanie tekstu z "Wprost" zabrało minut dwadzieścia - to wiadomo, że to są tylko fragmenty” – zwraca uwagę Belka.

Próbuje też tłumaczyć jaki był faktyczny cel i temat spotkania, bo jak sugeruje, ci którzy weszli w posiadanie tych nagrań chyba tego nie zrozumieli. „Rozmawia się tam o sytuacjach ekstremalnych, o takich sytuacjach, na które państwo powinno być przygotowane” – twierdzi Belka. I stanowczo odcina się od sugestii, że była to rozmowa polityczna. „Nie podejmuję tych wątków. Dla mnie ważna jest kwestia bezpieczeństwa finansowego kraju i myślę, że na ten temat żeśmy rozmawiali”.

Belka twierdzi, że te działania, o których rozmawiano jako hipotetycznych, były stosowane w latach 2008 -2009 przez Narodowy Bank Polski. „Myśmy wspierali rynek papierów wartościowych, żeby nie dopuścić do załamania się tego rynku i styczności z kryzysem światowym. Po prostu pełna ignorancja. Ludzie nie wiedzą w gruncie rzeczy, jakie są mechanizmy działania w warunkach szczególnych”.

Belka nie zamierza podawać się do dymisji. Sugestie polityków PO, którzy twierdzą, że to właśnie prezes NBP powinien podjąć taką decyzję komentuje krótko: „Widocznie jest nerwowo. Tylko tyle mogę powiedzieć”.

Belka przyznaje, że informował premiera Tuska o Amber Gold i że z tego mogą wyniknąć kłopoty, bo wg prezesa NBP była to piramida finansowa. "Nie oczekiwałem ze strony premiera jakichkolwiek działań. Bo myśmy to, że tak powiem, wszystko monitorowali. Przede wszystkim Komisja Nadzoru Finansowego próbowała tą sprawą potrząsnąć. Niestety, szereg służb państwowych - jakby to powiedzieć - umywało ręce" - mówi Marek Belka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

@Krzysztof Zieliński, jeśli jest tak jak Pan sugerujesz, to przepraszam za post

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Darek Szczecina, ale to chyba nie do mnie pytanie, tylko do Redakcji. Choć, wg mnie, to celowe, żeby przypomnieć, że już mieliśmy parę razy "taśmy prawdy" :-) Ale może się mylę :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie, mam do Pana pytanie "techniczne": ten tekst, i kilka obok, dotyczy najnowszej afery podsłuchowej i taśm prawdy. To dlaczego w zakładce "Taśmy prawdy?" obok rotera jest tylko tekst p. Marcina i jakieś starocie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lud jak widać jest bardzo głupi i jeszcze broni Tuska.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prezes Kaczyński już dawno stwierdził, że w normalnym trybie/wyboru/ nigdy do władzy nie dojdzie. Potrzebne więc mu był. super zdarzenie czyli super ""hak", który otworzy mu drogę do wladzy, Ktoś musiał tego "haka" przygotować, być może sprzedać. Tak czy owak mamy tu metody przyszłej IV RP. /podsłuchy, anonimy, prowokacje/ Mam nadzieję, że, mimo wszystko. lud nie jest taki głupi i tego nie kupi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panowie bardziej wydawali się być zatroskani długością przyrodzenia pana Hausnera niż sprawami Polski. Durnowate tłumaczenie pana Belki obliczone na zasadę Jacka Kurskiego "ciemny lud to kupi". Mam nadzieję, ze nie kupi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.