Facebook Google+ Twitter

Marek Belka został nowym prezesem NBP

Sejm, na wniosek wykonującego obowiązki głowy państwa, Bronisława Komorowskiego, powołał prof. Marka Belkę na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Marek Belka / Fot. PAP/Leszek SzymańskiW czasie trwającego posiedzenia Sejmu posłowie zdecydowali o włączeniu do porządku obrad punktu, w którym przeprowadzili debatę i w drodze głosowania powołali nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Zgłoszony przez wykonującego obowiązki Prezydenta R.P. Marszałka Sejmu, prof. Marek Belka uzyskał poparcie 253 posłów, a 184 było przeciw.

Sylwetkę kandydata zaprezentował pełniący obowiązki szefa Kancelarii Prezydenta, Jacek Michałowski, który uczynił to w imieniu wnioskodawcy, a więc Bronisława Komorowskiego, wykonującego obowiązki Prezydenta Rzeczpospolitej.

Kluby parlamentarne Platformy Obywatelskiej i Lewicy oraz kół poselskich SDPL i DKP - SD zdecydowanie poparły Marka Belkę. Występujący w ich imieniu posłowie podkreślali jego zasługi dla polskiej gospodarki oraz to, że dobro polskiej polityki monetarnej wymaga szybkiego podjęcia decyzji o powołaniu szefa banku centralnego.

Przeciwnego zdania byli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Przemawiająca w imieniu tego klubu posłanka Beata Szydło, argumentowała, że nie ma potrzeby w tak szybkim trybie obsadzać tego stanowiska, choć PiS nie kwestionuje już, że Bronisław Komorowski nie ma prawa desygnować swojego kandydata. To stanowisko zostało wsparte przez Kazimierza Ujazdowskiego z Polski Plus. Waldemar Pawlak występując w imieniu Polskiego Stronnictwa Ludowego również oświadczył, że jego klub nie wesprze Belki.

Nowy prezes NBP wybrany został na sześcioletnią kadencję. Na stanowisku tym zastąpi Sławomira Skrzypka, który 10 kwietnia 2010 roku zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Panie Grzegorzu, kiedyś trzeba się przełamać. Ja piszę ponad 2 lata i widzę u mnie ogromne postępy. Dziennikarstwo, to dla mnie coś niesamowitego, czego opisać słowami się nie da...Dziennikarstwo sportowe to pasja...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zobaczymy za parę lat .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zasługi w kwestii gospodarki? A podatek Belki, który zniechęca Polaków do oszczędzania? Nie mówiąc już o niejasnej roli w aferze PZU:

http://www.mail-archive.com/bug-automake@gnu.org/msg00015.html

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.