Facebook Google+ Twitter

Marek Borowski: - Nie lubię mizdrzyć się do wyborców

Rozmowa z kandydatem lewicowej koalicji na prezydenta Warszawy

– Czy warto rozbudowywać warszawskie lotnisko na Okęciu, czy raczej zacząć poważnie myśleć o nowym, gdzieś poza miastem?
– Nowy terminal na Okęciu nie wystarczy do obsługi wciąż rosnącej liczy pasażerów. Rozbudowa lotniska to nowe pasy startowe i nowa infrastruktura. To wymaga miejsca. Temat lotniska „gdzieś poza miastem” krąży od kilku lat i wciąż nie jest rozwiązany. Warto w ciągu kilku najbliższych miesięcy podjąć konkretne decyzje. Takie lotnisko nie tylko odciążyłoby Okęcie, ale także mogło służyć, jako zabezpieczenie w awaryjnych sytuacjach. Na razie t rzeba szybko zakończyć rozbudowę Okęcia, stworzyć wygodną i szybką komunikację z centrum miasta.

– Ma Pan koncepcję zmniejszenia korków w stolicy. Jak przekonać warszawiaków do korzystania z komunikacji miejskiej?
– Na pewno nie tak, jak ostatnio zachęcano warszawiaków z okazji „Dnia bez samochodu”. To musi być długotrwały program, nie jednorazowy happening, o którym nikt nic nie wie. Warszawiaków nie przekona się do korzystania z komunikacji miejskiej zanim nie zauważą, że funkcjonuje i ułatwia poruszanie się.

– Rozbudowa metra nie jest rozwiązaniem?
– Opóźnienia przy realizacji inwestycji to wielka słabość obecnych władz miasta. Dotyczy to również metra. Podczas mojej prezydentury metro będzie priorytetem. Jednym z punktów mojego programu jest sprowadzenie najnowszych technologii. Firmy hiszpańskie drążą dziennie 12 - 14 metrów tunelu, czyli 6 - 7 razy więcej niż dzisiaj. Miasto bardzo potrzebuje drugiej linii metra. Warto uczynić wszystko, by ta inwestycja powstała jak najszybciej. Obecnie jednego dnia specjaliści ogłaszają dokładne plany budowy drugiej linii, a kolejnego komisarz Marcinkiewicz, bez konsultacji z dyrekcją metra, dorzuca dodatkową stację i kilka kilometrów trasy.

– Targowisko na stadionie X-lecia to miejsce pracy wielu tysięcy osób. Zlikwidować czy zmodernizować?
– Dlatego, że jest to miejsce pracy tysięcy osób nie można ot tak podjąć decyzji o likwidacji. Warto zastanowić się nad innym wykorzystaniem tego miejsca – np. jako Stadion Narodowy. Trzeba rozmawiać z przedstawicielami targowiska, sprawdzić, jakie alternatywne rozwiązania są w stanie zaakceptować i wtedy przystąpić do ich realizacji.

– A co z Dworcem Centralnym? Ma zostać zburzony a w jego miejscu pojawi się coś nowego...
– Chcę, by Dworzec Centralny podczas mojej ewentualnej kadencji został przebudowany. Warszawiacy nie mogą jednak odczuć utrudnień związanych z pracami budowlanymi. Moja propozycja brzmi: zachować funkcję dworca, ale jednocześnie nadać mu nowoczesny kształt i nową, miejską rolę. Problemy z remontem Dworca Śródmieście pokazują, że taką operację trzeba bardzo dobrze zaplanować.

– Czy to nie wstyd, że stolica dużego europejskiego państwa nadal nie ma obwodnicy?
– Odkorkowanie miasta i odciążenie Warszawy z przejazdu tirów są moimi priorytetami. Korzystam z tych samych dróg, co inni mieszkańcy stolicy. Według mnie polityka obecnych władz miasta jest to zła a obwodnica powinna już dawno odciążyć Warszawę. Rausz zapomniał o konsultacjach społecznych. Niedawno mieliśmy tego przykład w postaci kilku tysięcy protestów odrzuconych przez koalicję PO i PiS w Radzie Warszawy.

– Pana rywal w walce o prezydenturę Warszawy Kazimierz Marcinkiewicz złożył deklarację, iż będzie się starał o środki unijne na budowę stadionu Legii. Ma Pan własną wizję nowoczesnego obiektu piłkarskiego w stolicy?
– Wizję ma komisarz Marcinkiewicz. Ja wiem, jakie są realia i nie obiecuję gruszek na wierzbie. Warszawa i Legia potrzebuje stadionu na 30 tysięcy widzów. Pieniądze na budowę stadionu Legii (180 mln zł) są zarezerwowane w budżecie miasta. Występowanie przez komisarza do sejmiku mazowieckiego przedłuży budowę stadionu o wiele lat, a w tym czasie Legia nawet nie będzie mogła rozgrywać na swoim stadionie spotkań w europejskich pucharach. Budowa powinna rozpocząć się bardzo szybko. Obiekt na Łazienkowskiej już za 3 lata nie będzie spełniał wymogów licencyjnych UEFA. Uważam za konieczne, wybudowanie Stadionu Narodowego na 60 tys. osób. Dopiero przy budowie tego stadionu trzeba wykorzystać pieniądze budżetu państwa oraz z UE.

– Jako prezydent Warszawy jakie decyzje podjął by Pan w sprawie klubu Le Madame?
– Le Madame był jednym z ośrodków tworzenia kultury alternatywnej na bardzo dobrym poziomie. Jeżeli chcemy, by miasto było ciekawe, twórcze i ambitne, to takich miejsc powinno być jak najwięcej. To miejsce powinno wrócić na kulturalną mapę stolicy.

– Jednym z elementów Pańskiego programu jest wsparcie przez samorząd procesu tworzenia infrastruktury szerokopasmowego internetu i zapewnienie powszechnego, cyfrowego dostępu do szerokopasmowych usług elektronicznych do 2010 r. Piękne hasło, ale jak chce je Pan zrealizować?
– Program Cyfrowej Warszawy składa się z trzech elementów – wsparcia tworzenia infrastruktury szerokopasmowej, obywatelskiej sieci opartej na Web 2.0 oraz programu „Diamenty Warszawy”. To szybki rozwój sieci teleinformatycznej w mieście. Sieć pozwoli nie tylko na dostęp do Internetu, ale także wprowadzi zupełnie nowe możliwości – od bezpłatnego telefonu cyfrowego, przez usługi medycznego monitorowania zdrowia chorego, kończąc na stworzeniu obywatelskiego, wirtualnego miasta. Taka sieć zwiększy bezpieczeństwo – można do niej podłączyć miejski system monitorowania oraz kamery prywatnych użytkowników i przedsiębiorstw. Program „Diamenty Warszawy” polega na wspieraniu naszych wybitnych mieszkańców – tak aby mogli oni promować Warszawę przez swoje osiągnięcia. Część tego programu będzie realizowana przez firmy prywatne i rząd, ale samorząd może te działania wspierać i promować.

– Wśród polityków nastała moda na prowadzenie blogów. Dlaczego nie ma Pan swojego bloga?
– Nie lubię mizdrzyć się do wyborców, a już szczególnie nie znoszę grafomanów. Niestety, blogi polityków to na ogół albo jedno, albo drugie, albo jedno i drugie. W pewnym sensie i ja prowadzę blog. Na stronie www.borowski.pl od 5 lat odpowiadam na pytania internautów (wszystkie są dostępne, chyba 1,5 tys. pytań i odpowiedzi). Są tam także wszystkie moje publikacje – piszę w nich, co sądzę o różnych sprawach, ale wtedy, gdy mam coś do powiedzenia. Na tejże stronie polecam blog, ale... mojej żony. To raczej krótkie komentarze żony polityka na różne tematy.

– Pojawiły się pogłoski, iż wystawienie pańskiej kandydatury, w razie przegranej, będzie pretekstem do pozbycia się Pana z grona pretendentów do przywództwa na lewicy?
– Nie słyszałem takich pogłosek, ale mam przeciwników na lewicy, którzy na złość mamie gotowi są odmrozić sobie uszy i być może nawet modlą się o kiepski wynik, albo i aktywnie przeszkadzają. Kandydata z większymi szansami jednak nie mieli i nie wystawili. Postaram się ich rozczarować.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Dlatego wlasnie na te inicjatywe trzeba chuchac i dmuchac. To naprawde cos nowego w naszych warunkach. Nie tylko warsztatowo ale przede wszystkim mentalnie. W ten sposob buduje sie nowe, na miare rowniez dzisiejszych technologii, narzedzia demokracji. Tej demokracji, ktora generalnie przezywa troche klopotow tozsamosci. Ostatnia uwaga nie dotyczy tylko Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myśle, ze to kwestia pewnego zróżnicowania poglądów i dyskusji na łamach W24. Obecnie dominuje trend "bij Giertycha", ale z czasem pewnie pojawią się tez teksty bardziej analityczne oraz - wierze w to - dyskusja nad tekstami (komentarze) bedą merytorycznie głębsze.
To prawda, że szkoda, że nie pojawiły się wywiady z wszystkimi kandydatami, ale dziennikarstwo obywatelskie np. w Stanach bazuje na tym, że grupa ludzi rozsiana po całym kraju, może więcej się dowiedziec o kandydatach niz najwieksza nawet redakcja. Myslę, ze z czasem będziemy tę naszą przewagę lepiej wykorzystywać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duzo jeszcze pracy trzeba, by Wiadomosci24 znalazly dla siebie odpowiednie, powazne miejsce i byly dostrzegane przez polityczne " grube ryby".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawda, szkoda...Oprócz Borowskiego nikt tez nie odpowiedział na apel w sprawie internetu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Szkoda, ze na lamach Wiadomosci24 nie moglismy poznac pogladow innych kandydatow na prezydenta Warszawy. Tak czy inaczej batalia zapowiada sie nad wyraz ciekawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dlatego wymagamy rejestracji, by uniknąć zaniżania poziomu dyskusji. Najłatwiej napisać komentarz nie biorąc za niego odpowiedzialności...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chociaż nie lubię lewicy to w tym wywiadzie pan Borowski wypadł nieżle.
Mam za to sporo uwag co do trudności dostania się do komentarzy, takie sito zniechęci nie jedną osobę. Myślę, że demokracja do czegos upoważnia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.