Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13154 miejsce

Marek Edelman - sylwetka

W Warszawie zmarł Marek Edelman - przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, uczestnik powstania w gettcie i Powstania Warszawskiego, lekarz, pisarz i opozycjonista. Miał 87 lat.

 / Fot. Radek Pietruszka/PAPKażdy z nas czytał zapewne wywiad z Markiem Edelmanem, który przeprowadziła Hanna Krall. Znany pod tytułem "Zdążyć przed Panem Bogiem" trafił do kanonu lektur szkolnych. Książka jest dokumentem o powstaniu w warszawskim gettcie, któremu Edelman przewodził po śmierci Mordechaja Anielewicza. Jako jeden z nielicznych przeżył i uczestniczył ponad rok później w Powstaniu Warszawskim.

Po II wojnie światowej zamieszkał w Łodzi, gdzie ożenił się i ukończył studia medyczne. Był wziętym kardiologiem, jednak z powodów politycznych nie udało mu się w 1968 roku obronić pracy habilitacyjnej. Pomimo antysemickiej nagonki w marcu tego samego roku pozostał w Polsce. Pytany dlaczego nie emigrował odpowiadał: "Ktoś przecież musiał zostać z tymi wszystkimi, którzy tu zginęli".

W latach 70. rozpoczął działalność opozycyjną. Był między innymi współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników. W stanie wojennym w 1981 został internowany. Brał udział w obradach Okrągłego Stołu. Był członkiem ROAD, Unii Demokratycznej i Unii Wolności, a w latach 1989-93 posłem na sejm.

Marek Edelman był kawalerem Orderu Orła Białego i Orderu Komandora Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Do końca życia aktywnie uczestniczył w życiu społecznym.


źródła:
Wikipedia
www.diapozytyw.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.