Facebook Google+ Twitter

Marek Grechuta żyje w nas

"Serce", jeden z pierwszych i najbardziej znanych utworów Marka Grechuty, rozpoczął 4 października koncert inaugurujący Korowód - festiwal jego twórczości.

Plakat promujący wydarzenie / Fot. materiały prasoweNastępnie na scenie krakowskiego teatru Groteska wystąpili laureaci organizowanego, po raz pierwszy, konkursu na interpretację piosenek Marka Grechuty. Anna Treter, współorganizatorka Festiwalu, przyznaje, iż wszystkie występujące zespoły pokazały wysoki poziom artystyczny, każde wykonanie zawierało indywidualną nutkę interpretacyjną, dlatego też podjęcie decyzji o przyznaniu miejsc i wyróżnień nie było łatwym zadaniem.

Na konkurs wpłynęło 48 zgłoszeń, z czego 17 wykonawców zostało zaproszonych na przesłuchania finałowe.

Jury w składzie: Jan Kanty Pawluśkiewicz (przewodniczący), Danuta Grechuta (honorowy członek z pełnym głosem), Renata Przemyk, Jan Hnatowicz, Wacław Krupiński, Leszek Aleksander Moczulski oraz Paweł Piątek, wyłoniło spośród nich 7 laureatów, z czego 3 otrzymało wyróżnienia (w tym, poza pieniężnym stypendium, statuetki Konika Cukrowego i Pierścionek z Koralikiem). Zwyciężył zespół "Dzień dobry" z Bielska-Białej, który otrzymał statuetkę Serca Szczerozłotego oraz nagrodę pieniężną. Zostanie ona przeznaczona na nagranie płyty z piosenkami Marka Grechuty w nowej, ich własnej (zespołu-przyp.red.) interpretacji.

- Szanowni państwo, jestem dumny, gdyż Marek Grechuta był absolwentem politechniki krakowskiej. - mówił prof. Kazimierz Furtak, rektor Politechniki Krakowskiej, w czasie wręczania nagród. - Za zgodą pani Danuty Grechuty i przy wykorzystaniu talentu organizacyjnego pani Anny Treter, mamy zamiar organizować imprezy poświęcone Markowi Grechucie. Takiego nasycenia politechniką imprezy artystycznej to ja dawno nie widziałem.

Jan Kanty Pawluśkiewicz (także absolwent Krakowskiej Politechniki) wyraził swój entuzjazm dla przedsięwzięcia jakim jest Festiwal. Zaistniał on przede wszystkim dzięki pani Danucie, żonie pieśniarza i pomocy ze strony Piosenkarni, nowopowstałej fundacji Anny Treter. Organizatorzy pragną, by taki festiwal, a w tym konkurs na interpretacje piosenek Grechuty, odbywał się cyklicznie.

- Nie wyobrażam sobie, by pan zamilkł - gratulowała po występie jednemu z niewyróżnionych wykonawców pani Grechuta. - On (Grechuta - przyp.red.) to, co śpiewał, przeżywał w różnych stanach emocjonalnych. Ci młodzi ludzie to zaadoptowali i uwspółcześnili. Ludzie się zmieniają. Młodzi mogli się odnieść do tej twórczości i przedstawić własną interpretację. Uważam to za bardzo wartościowe. Robią to tak wspaniale!
mówiła po koncercie.

Korowód potrwa do czwartku, 9 października. Tego dnia, w drugą rocznicę śmierci krakowskiego Artysty-Architekta, w samo południe, tuż po hejnale z Wieży Mariackiej, zostanie odegrany utwór "Ocalić od zapomnienia". Tego dnia odbędzie się również uroczyste odsłonięcie Gwiazdy Marka Grechuty, następnie sadzenie dzikiego wina koło jego pomnika... Całość festiwalowych wydarzeń zwieńczy msza święta w Kościele Mariackim.

Przeczytaj także:
Festiwal twórczości Marka Grechuty

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

+ za relację i dla organizatorów za pomysł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.