Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26486 miejsce

Marek Jackowski nie żyje. Założyciel i lider Maanamu miał 66 lat

Marek Jackowski, legenda polskiej sceny muzycznej nie żyje. Zmarł dziś w wieku 66 lat. Przyczyną śmierci muzyka był zawał serca.

Marek Jackowski / Fot. Print ScreenMarek Jackowski urodził się 11 grudnia 1946 w Starym Olsztynie. W czasie studiów (filologia angielska) związał się z grupą Impulsy, którą przekształcił później we własny zespół Vox Gentis. Po przeprowadzce do Krakowa nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami. Z grupą Anawa na początku lat 70. nagrał dwie płyty. W latach 1971- 75 grał z zespołem Osjan.

W grudniu 1975 roku, wspólnie z Milo Kurtisem założył zespół, którego był liderem - Maanam. Rok później do zespołu dołączyła Kora, późniejsza żona lidera Maanamu. Pierwszy raz na scenie z Maanamem wystąpiła w poznańskim klubie "Aspirynka". Tak narodziła się jedna z najbardziej znanych kapel w Polsce.

Oprócz płyt nagranych z Maaamem Jackowski wydawał również solowe płyty (No1 (1994), Fale Dunaju (1995), Oprócz błękitnego nieba (2002), seria "Złota Kolekcja"). Komponował także muzykę filmową (Wielka majówka, Noc poślubna w biały dzień, Czuję się świetnie).

Ponadto Marek współpracował z wieloma muzykami, m.in. z Johnem Porterem, Robertem Gawlińskim (w 1986 roku działał pod szyldem Złotousty i Anioł). W roku 1991 powrócił do Maanamu. W ciągu ostatnich dwóch lat Marek Jackowski występował gościnnie z zespołem Plateau.
Mieszkał we Włoszech, pod Neapolem, z żoną Ewą i trzema córkami: Bianką. Palomą i Sonią. Za kilka dni planował nowe koncerty.

Najbardziej znane piosenki zaśpiewane przez Jackowskiego to "Oprócz błękitnego nieba". Utwór ten nagrał też, jako cover, zespół Golden Life.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Smutek :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wywiad z Markiem Jackowskim http://www.youtube.com/watch?v=hZxq5Ljl-1I

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Oprócz błękitnego Nieba, nic mi więcej nie potrzeba." :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.