Facebook Google+ Twitter

Marek Kamiński prowadzi konferencję "Jaka ma być Twoja Wisła?"

W poniedziałek, 29 listopada, w warszawskim hotelu Hilton ruszyła konferencja dotycząca przyszłości Wisły. Można się jeszcze zapisać na jutrzejszą część.

Marek Kamiński otwiera konferencję Wisła XXI wieku / Fot. J.A.Kwiatkowski / GoodPress.euJaka jest naprawdę, a jaka być powinna królowa polskich rzek za 5 lat? Jak połączyć rozwój terenów nadwiślańskich z poszanowaniem unikatowego i naturalnego ekosystemu? Nad tymi kwestiami dotyczącymi przyszłości Wisły dyskutują dziś i jutro uczestnicy konferencji Fundacji Marka Kamińskiego „Wisła XXI wieku - szanse i zagrożenia 2010-2015”.

Można śmiało powiedzieć, że Wisła jest naszym narodowym bogactwem. A najcenniejsze jest w niej to, że jest dzika i nieprzewidywalna. Ta opinia Marka Kamińskiego opiera się na jego doświadczeniach, obserwacjach i licznych dyskusjach prowadzonych podczas dwóch kajakowych spływów jej biegiem. Piękno i różnorodność fauny i flory ekosystemu Wisły stawiają ją w czołówce dziedzictwa przyrodniczego Europy. To paradoksalna sytuacja i efekt odwrócenia się Polaków od Wisły.

Konferencja Wisła XXI wieku / Fot. J.A.Kwiatkowski / GoodPress.euWisła pełni niezwykle ważną rolę w dziejach naszego kraju. Przepływa przez 6 województw, a w jej dorzeczu znajduje się ponad połowa Polski. Wisła została zaliczona do 10 systemów rzek Europy, którym nadano priorytet ochrony naturalnych walorów i uważana jest za korytarz ekologiczny rangi europejskiej.

Pierwszy dzień zajęły wykłady prowadzone przez doskonałych specjalistów, którzy dali nam możliwość wszechstronnego spojrzenia na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem infrastruktury Wisły i zachowaniem w jak najlepszym stanie jej niepowtarzalnych walorów.
Wśród prelegentów znajdują się między innymi: Radosław Stępień (Ministerstwo Infrastruktury), Katarzyna Sobierajska (Ministerstwo Sportu i Turystyki), prof. Witold Orłowski - specjalista w zakresie makroekonomii, Janusz Kaniewski - designer i projektant, Janusz Palikot - przedsiębiorca i poseł, prof. Zygmunt Babiński - dyrektor Instytutu Geografii Uniwersytetu K.Wielkiego w Bydgoszczy, Edi Pyrek - podróżnik i dziennikarz i Adam Mikołajczyk - ekspert marketingu i brandingu.

Na drugi dzień konferencji - wtorek, przewidziane są interesujące panele dyskusyjne w pięciu tematach: doświadczenia Francji, design, architektura wodna, marketing oraz ekologia i edukacja. Istnieje jeszcze możliwość wzięcia udziału w konferencji na prawach wolnego słuchacza. Zgłoszenia: konferencja@kaminski.pl. Pełny program konferencji znajdziecie na stronie: www.konferencja-wisla.pl


Więcej zdjęć i informacji:
www.najlepszeimprezy.euKonferencja Wisła XXI wieku / Fot. J.A.Kwiatkowski / GoodPress.euKonferencja Wisła XXI wieku / Fot. J.A.Kwiatkowski / GoodPress.euKonferencja Wisła XXI wieku / Fot. J.A.Kwiatkowski / GoodPress.eu


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"Wisła została zaliczona do 10 systemów rzek Europy, którym nadano priorytet ochrony naturalnych walorów i uważana jest za korytarz ekologiczny rangi europejskiej." Kto ją zaliczył? Czy w związku z tym następują ograniczenia cywilizacyjne? Kto, w jaki sposób je rekompensuje? Czy zastopowanie rozwoju musi się odbywać w terenach zurbanizowanych i miastach? Czy rekompensata będzie dotyczyła zaniechań w budowie hydroelektrowni - czy będzie w kwocie wynikającej z wartości niewyprodukowanej energii? Czy można łowić ryby? Czy można pływać za darmo kajakiem, łódką i żaglówką? Kiedy nastąpi oczyszczenie wód, i kiedy Sanepid zacznie monitorować stan zanieczyszczeń, nie tylko ze strony przemysłu, lecz również miast, osiedli i zabudowań w rzece i jej dorzeczu? Czy dotychczasowe zaniedbania w tej materii mają swoich ojców? Czy Fundacja zajmie się tymi tematami, czy jedynie rozwojem obszarów chronionych i ograniczaniem dostępu do rzeki szerokim rzeszom ludzi? Czy latające pod mostami Warszawy Bieliki są wciąż pod ochroną? Czy niszczone przez bobry szuwary nadrzeczne nie wpływają na ograniczanie populacji ptaków chronionych? Czy zostanie odbudowana infrastruktura związana z istnieniem w dorzeczu Wisłu tysięcy młynów wodnych, w celu zaopatrzenia kraju w tanią, czystą energię oraz w celu poprawy zasobów wodnych kraju i poprawy jakości wód?
Czy ....? Tych pytań jest mnóstwo

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.