Facebook Google+ Twitter

Marek Kondrat. Dyżurny Aktor Kraju

 • Autor usunął profil

 • Data dodania: 2009-07-07 22:17

Jest wybitnym aktorem, restauratorem, koneserem win i biznesmenem. Pan Marek wciąż powtarza i udowadnia, że jest aktorem dyspozycyjnym. Nie mam żadnych przerostów ambicjonalnych, ani jakichś takich wyobrażeń na temat swojej osoby.

To Dyżurny Aktor Kraju jak słusznie zauważył Stefan Friedmann, też aktor. Ostatnio aktor Kondrat z wielkim powodzeniem wcielał się w twardzieli (Psy, Ekstradycja, Operacja Samum) przykuwając widza kajdankami do ekranu. Podobno miał pojechać do USA, by uczyć Amerykanów jak robić filmy gangsterskie (sic!...). Poprzednio grywał wrażliwych mężczyzn, szukających swojego miejsca na tym najpiękniejszym ze światów (Zaklęte rewiry, Smuga cienia). Nieobca mu jest też swoista vis comica czemu dał wyraz w komediach: C.K.Dezerterzy, Pułkownik Kwiatkowski czy genialny Dzień Świra. Jak widać aktor Kondrat jest uniwersalny, za każdym razem inny, zaskakujący, wstrzelony w dziesiątkę. Ten profesjonalista zajął się także reżyserią (Prawo ojca), czym kopiuje drogę zawodową naszej gwiazdy w eksporcie wewnętrznym czyli Krystyny Jandy. Jednak w jednym z wywiadów stwierdził stanowczo, że śpiewać nie będzie, zasmucając tym samym rzesze wielbicielek. A przecież pan Marek mówił także, że ma satyryczny dystans do swego zawodu. Ale to chyba z innej epoki, a może reklamówki?...

Pan Marek wciąż powtarza i udowadnia, że jest aktorem dyspozycyjnym. Powiedział mi: - Nie mam żadnych przerostów ambicjonalnych, ani jakichś takich wyobrażeń na temat swojej osoby; nieobce mi są różne gatunki (nie tylko o wina tu chodzi - przyp. red.). Może być film, teatr, estrada, kabaret, mogą być różne rzeczy i żadna nie powinna wzajemnie sobie szkodzić, tylko dopełniać warsztatowe umiejętności.

Kiedy spytałem Marka Kondrata, czy nie ma żadnych lęków, obaw, niepokojów
odpowiedział mi: - Prawdziwe wyzwania aktorskie wiążą się dla mnie na przykład z repertuarem romantycznym, natomiast żadna z ról filmowych czymś takim nie była. Jedyne obawy, jeżeli można to tak nazwać, dotyczą kontaktów z młodymi reżyserami, którzy mają własny młody światopogląd, inne poczucie smaku, estetyki czy humoru; operują pewnym odmiennym skrótem myślowym, posługują się nieco odmiennym językiem. To są sprawy, z którymi ja muszę się zmagać. Przyglądam się im, podglądam i próbuję mieścić się w tej całości z pewną obawą: czy ja nie jestem z innej epoki?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (38):

Sortuj komentarze:

Duet Marków w dialogu, jak zwykle zaowocował ciekawym wywiadem,
wykazując dobrą marką lekkości pióra - dobrą markę aktorstwa.
Dyżurny Aktor Kraju, poza rolami w teatrze i filmie - w roli konesera win i biznesmena nie przedstawił nam tylko dobrej marki wina :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.07.2009 14:13

Tadeuszu, masz rację: o to chodzi. Marek Kondrat nie tylko, że "nie ześwinił się", to jeszcze ma twarz (jedną dla wszystkich!) i może spokojnie patrzeć w lustro. Jakże wielu bliźnich ma więcej oblicz niż Światowid. I to są koniunkturaliści pełni fałszu po wręby! Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.07.2009 23:26

Ładnie napisał pan Adam Sobal o aktorstwie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obym nie był ostatni w tej dyskusji. Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem? Ale ja uważam, że Markowi - mówiąc o człowieczeństwie - chodziło o coś takiego: Marek Kondrat w obecnych, "dobrych" czasach, pewnie utrzymuje się na powierzchni i przy tym pozostał dobrym (bez cudzysłowu) człowiekiem, dosadnie mówiąc, nie ześwinił się, jak wielu, ani nie wypadł z gry, jak wielu.
Dużeee uściski dla wszystkich, bez wyjątku! Dobry wywiad, ale (przepraszm Cię Marku) jeszcze lepsi komentatorzy. Bywajcie Zdrowi! Takie zachowanie i ton dyskusji może tylko cieszyć. Aż ciężko się z Wami rozstać. Szkoda, że tak późno się włączyłem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pierre Charron
"Ze wszystkich istot najtrudniejszą do poznania i zgłębienia jest człowiek; najwięcej jest w nim bowiem dwoistości i udania, ukrywania i sztuczności; kryje też w sobie bardzo wiele najrozmaitszych przybudówek i zakamarków."

Zatem, nie lada sztuką, odkryć w człowieku nie kłamane Człowieczeństwo.

Marek napisał:Jak znam Marka Kondrata, to zachował człowieczeństwo i woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Nie pamiętam sytuacji, by Marek Kondrat "nie zachowywał się po ludzku". (...) Marr

Na szacunek zasługuje postawa p.Marka Kondrata; nie rozdziera szat, nie biadoli, że niedoceniany, a bierze sprawy w swoje ręce.
Bez obrzydzenia godzi sprawy zawodowe z działalnością biznesową - i o to w dzisiejszej rzeczywistości chodzi.

Za interesujący wywiad 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.07.2009 17:09

Beatko, wytrzymać to wszystko - mógł chyba jedynie Pan Jezus.... Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.07.2009 16:19

Beato, wyprowadź, wyłuskaj sens z całej wypowiedzi Marka Kondrata, proszę:

"Gdy pytałem o cenę sztucznego wywoływania i przeżywania emocji, usłyszałem, że w tym zawodzie niezbędna jest higiena psychiczna, bo zawód ten może nas wyrzucić na manowce człowieczeństwa. - Dla mnie taką higieną jest samo życie i ucieczka do tego życia w jego najbardziej podstawowych, prostych, zwykłych wymiarach w każdej chwili, kiedy nie uprawiam tego zawodu. Swoistym paradoksem jest, że treścią, bazą, czy powodem, dla którego uprawiamy ten zawód jest takie samo życie. Ono jest w jakiś naturalny sposób przez nas przetwarzane, czy też jest ono, jak gdyby, naturalnym dostawcą naszych środków przekazu, wyrazu, a czasem i samych treści. Trzeba być tylko wyczulonym na jego przejawy i bystrym obserwatorem. Natomiast rzeczą nieodzowną jest zachowanie człowieczeństwa! Stanisław Witkiewicz-ojciec, pisał kiedyś o tym do syna: Żeby być artystą, trzeba się przede wszystkim zachowywać po ludzku. Jestem blisko tej wersji, że trzeba być przede wszystkim człowiekiem, żeby móc być artystą!"

Dla mnie to jasne, choć nie pochodzę z Marsa lecz - Saturna.... :-)) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.07.2009 14:45

Paletą barw mieni się człowiek. Zgadzam się z Tobą, że bardzo często są to barwy ciemne, wręcz czarne! Tym niemniej zrobić Zapis tych stanów (piórem, pędzlem, gestem, głosem) - potrafi tylko artysta. Oczywiście, on to czyni przez własny pryzmat patrzenia na świat. Ja nie oceniam Artystów - tylko przedstawiam ich oraz ich dorobek. W tym przypadku - aktora, biznesmena Marka Kondrata.

Rozbieżność występuje w przekazie Ojca Marka Kondrata: "Natomiast rzeczą nieodzowną jest zachowanie człowieczeństwa! Stanisław Witkiewicz-ojciec, pisał kiedyś o tym do syna: Żeby być artystą, trzeba się przede wszystkim zachowywać po ludzku. Jestem blisko tej wersji, że trzeba być przede wszystkim człowiekiem, żeby móc być artystą!" Jak znam Marka Kondrata, to zachował człowieczeństwo i woda sodowa nie uderzyła mu do głowy. Nie pamiętam sytuacji, by Marek Kondrat "nie zachowywał się po ludzku". (...) Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.07.2009 13:59

Tak, to oczywiste, nie każdy artysta jest dobrym człowiekiem. Ale być Człowiekiem, to znaczy pozostawić po sobie ŚLAD. Być człowiekiem - znaczy mieć utopie. I ja obstaję przy tym, że Artysta opiera się na Człowieku, jak statua na piedestale. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

dobrze napisana laurka. szkoda, że wciąż laurka. nie umniejszając wcześniejszego dorobku Kondrata osobiście uważam jego obecne poczynania za przejaw hipokryzji i bufonady. obecnie wydurnia się w reklamach (a niech mu nawet będzie, co mi do tego jak zarabia), pstryka sobie na lewo i prawo pretensjonalne zdjęcia na których z kielichem wina w ręku pozuje na filozofa i co jakiś czas obwieszcza, że odchodzi z zawodu, bo nie może patrzeć na nędzę dzisiejszej kultury gdy tymczasem nie licząc "Dnia Świra" i "Wszyscy jesteśmy Chrystusami" to ostatnio w dobrym i znaczącym filmie zagrał dobrych kilkanaście lat temu. rany, jak polska kultura przetrwa bez "Prawa ojca 2" czy "Pułapki 4"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.