Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16323 miejsce

Marek Krauss. Historia "warszawskiego Nikifora"

Urodziłem się z porażeniem mózgowym, a zostałem jednym największych artystów sztuki art-brut w Polsce, bez niczyjej pomocy.

Obraz pt. "Podwórko - wielkie pranie" ten obraz został sprzedany w domu aukcyjnym "Rempex". / Fot. Marek KraussUrodziłem się w latach 50., jako dziecko z porażeniem mózgowym. Do piątego roku życia mieszkałem w prewentorium (przechowalni). W latach 60. przybywałem w zakładzie psychiatrycznym w Garwolinie. Po jego opuszczeniu chodziłem do specjalnej szkoły podstawowej, później ukończyłem szkołę zawodową, z wyuczonym zawodem introligatora. Następnie pracowałem przez 10 lat w zakładzie pracy chronionej "Wspólna sprawa ". W tym czasie ożeniłem się z Marią Pietrzak. a w 2009 roku z powodu choroby alkoholowej itp mojej żony rozwiodłem i dla mojego bezpieczeństwa zamieszkałem poza teren warszawy.

Szczęśliwa podróż do Wawra

Wołomin - ulica Warszawska. / Fot. Marek KraussGdy odszedłem na rentę inwalidzką, rozpocząłem serię podróży po całej Warszawie. Pewnego dnia pojechałem do Wawra, zakochałem się w tym miejscu i pod jego wpływem zacząłem malować obrazy.

W 1997 r. z pomocą mojej kuzynki urządziłem zbiorową wystawę w warszawskim Domu Kultury Zacisze. Początkowo jego władze nie były zainteresowane tego typu imprezą, ale zmieniły zdanie po obejrzeniu moich malowideł. 17 spośród pokazanych wtedy obrazów kupiła firma McDonald's.

Wtedy także poznałem kolekcjonera sztuki związanej z Powstaniem Warszawskim - Jana Babicza. Zlecił mi on stworzenie kilkunastu obrazów związanych z tematyką walk wyzwoleńczych z 1944 roku. Nawiązałem także znajomość z dziennikarką Marią Terlecką. Napisała o mnie artykuł w "Wiadomościach kulturalnych" i "wprowadziła" mnie do galerii inicjatyw twórczych prowadzonej przez E. G. Małkowskiego. Tam poznałem kolejnych miłośników mojej sztuki Podczas wystawy zatytułowanej "Astrum" wystawiłem serię obrazów o tematyce podwórkowej. Wszystkie malowidła z tego cyklu kupił dyrektor jednej z największych firm spożywczych w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

Świetne obrazy, jest co pooglądać. Gratuluję.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.09.2010 17:59

Życzę wytrwałości i samozaparcia w dążeniu do celu:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeżeli uważasz tak jak ja :Kliknij gwiazdkę, bo to najsympatyczniejszy komentarz dla autora lub napisz, sfotografuj lepiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poraziła mnie siła koloru. Podobają mi się . Gratulacje Panie Marku!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem pod wrażeniem jak każdy z komentujących. Nie pozwolę sobie na porównania bo uważam, że ma Pan bardzo osobisty styl malowania. Cieszy mnie też, że w dobie artystycznych fotografii, nowatorskich rozwiązań malarstwo nie umiera. Nabiera za to oryginalnej estetyki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Z wyrazami szacunku i uznania dla Pana oryginalnej twórczości.
Życzę wytrwałości i dalszych sukcesów.
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Marku, cieszę się że Pan się zdecydował tutaj zagościć. Na W24 Pana prace można podziwiać w powiększeniu, ta niesamowita paleta barw emanuje tylko pozytywnymi emocjami, takich tutaj potrzeba najbardziej. Jeśli byłaby taka możliwośc radziłąbym przenieść Pana Galerię włąśnie tutaj. Tej uczty dla zmysłów nie może nikt przegapić. Dziękuję, że Pan z Nami jest.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję i życzę powodzenia w wydaniu książki i płyty :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • A E
  • 17.01.2009 20:22

zycze dalszych sukcesow! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obrazy robią wrażenie, są indywidualne i w znakomitej kolorystyce i pociągnięciu pędzla. Autor jest już samodzielnie artystą, toteż z posiłkowania sie nazywą "warszawskiego nikifora" może , a nawet powinien zrezygnować.
Wydaje mi się że stworzył swój własny sytl, własne spojrzenie i ujęcie świata na płótnie przez szczególne prowadzenia pędzla po nim i wykorzystaniu palety.
Daleko odjechał od Nikifora. Czas więc by Pan Marek był warszawskim malarzem. Warszawskim Markiem Kraussem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.